Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez Jacek » Wt lut 28, 2012 20:41

Jak wspomniałem w innym poscie na temat pięknych kart historii Koscioła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce ale takze na swiecie, czasami w zdumienie, rozpacz wpadam, słysząc co pochwile o nowych pomysłach kosciolow reformowanych znanych z liberalizmu. Jak juz wspomnialem sam utrzymuję przyjacielskie kontakty z ortodoksyjnymi Kalwinami w Holandii, ktorzy mogliby być dla niejednych nawet luteran w Polsce wzorem. Dlatego zwracam się z pytaniem do Szanownego Pastora Aleksandra z EKR, czy istnieje szansa przywrocenia dobrego imienia Kalwinizmowi w Polsce ? Jak wygląda obecnie zainteresowanie EKR w POlsce.? Z tego co wiem to w Poznaniu jest ponoc najmocniejsze centrum EKR.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez Aleksander » Śr lut 29, 2012 08:35

Jacek napisał(a):Jak wspomniałem w innym poscie na temat pięknych kart historii Koscioła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce ale takze na swiecie, czasami w zdumienie, rozpacz wpadam, słysząc co pochwile o nowych pomysłach kosciolow reformowanych znanych z liberalizmu. Jak juz wspomnialem sam utrzymuję przyjacielskie kontakty z ortodoksyjnymi Kalwinami w Holandii, ktorzy mogliby być dla niejednych nawet luteran w Polsce wzorem. Dlatego zwracam się z pytaniem do Szanownego Pastora Aleksandra z EKR, czy istnieje szansa przywrocenia dobrego imienia Kalwinizmowi w Polsce ? Jak wygląda obecnie zainteresowanie EKR w POlsce.? Z tego co wiem to w Poznaniu jest ponoc najmocniejsze centrum EKR.

Sprawa dobrego imienia wynika z pracy na rzecz krzewienia Ewangelii, nieprawdaż? Więc z taką ufnością pracujemy, a Bóg napewno obdarzy chwalą wiernych Jego Słowu. Zepsuć łatwo, odbudować o wiele trudniej. W danej chwili są 3 zbory EKR w Polsce: we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Przez 8 lat próbowałem założyć zbór w Legnicy, ale nie udało się. Nie wszystko musi być dokończone w jednym pokoleniu. Myślimy wielopokoleniowo, dlatego nie zniechęcamy się małą ilością.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 00:30

Dziękuję Pastorze Aleksandrze, i mimo ze jestem Staroluteraninem z przekonania , a nie z nazwy, to zyczę Wam wszelkiej pomyslnoci, I obyscie z POMOCA BOŻĄ uratowali dobre imię ortodoxyjnego Kalwinizmu w Polsce.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 19:54

No proszę- jakim to zainteresowaniem na konserwatywnej stronie cieszył się liberalny koscioł Waldensow , wałkowany przez trzy dni. Za to zupełna cisza i brak zainteresowania, konserwatywnym Kalwinizmem w wydaniu EKR. Oto specjalnosc po polsku -wszystko odwrotnie bo białe jest czarne a czarne jest białe, jak mawiał pewien klasyk , pewnej partii.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez skomplik » Cz mar 01, 2012 20:32

Bracie! Zamiast wciąż prowokować kłótnie dokładnie czytaj forum; Niedaleko tematu Waldensów przeze mnie założonym jest inny temat który również założyłem, mianowicie - "Ewangeliczny Kościół Reformowany".
O waldensach przegadaliśmy 3 strony dopóki nie raczyłeś uciąć naszej rozmowy, natomiast o EKR stron 8.
I nie traktuj tego jako jakieś tłumaczenie się, ponieważ widze że pomijasz to co najważniejsze w Prawie, czyli miłość, nie mam zamiaru się tłumaczyć.
Waldensi to wcale nie gorszy Kościół od choćby EKR, a jeśli uważasz że błądzą to tym bardziej powinieneś zostawić 99 owiec i pójść za tą jedną która się zgubiła a którą Twoim zdaniem są Waldensi.

Więcej wiary, miłości i zaufania Bogu!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez Jacek » Cz mar 01, 2012 22:18

Skomplik- czy ty jestes Swiadek Jehowy czy Mormon ? - piszesz ze jestes Chrzescijanin, ale z jakiego koscioła ? I jeszcze jedna prosba; Wyluzuj z tym hasłem miłosci do mnie, bo mi to cos w tym wypadku zle się kojarzy. No tak- jest w sam raz gloryfikowac liberalnych Waldensów na ponoc konserwatywnej stronie Konfesyjnej, następny ewenement. i jeszcze pretensje ze o konserwatywnych Kalwinach o wiele więcej dyskutujemy, no bo sa bliscy naszym poglądom. Niestety przykro mi to mowić niedawno nasmiałem się na innej stronie, teraz przyszło mi się posmiac ze strony ktorą dazyłem kiedys szacunkiem i sympatią
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez Tomasz » Cz mar 01, 2012 23:28

Jeżeli Skomplik nie chce podawać swojej przynależności konfesyjnej - to nie musi. Regulamin forum tego nie wymaga. Nie wiem jakie masz skojarzenia co do swojego przedmówcy, ale takie sformułowania są raczej niegrzeczne i zupełnie niepotrzebne.
Natomiast wracając do tematu - o EKR dyskutowaliśmy już dużo wcześniej w różnych wątkach, natomiast temat Waldensów pojawił się jako nowość i ciekawostka (nie wiem skąd Ci przyszło do głowy, że ktoś ich gloryfikuje i z drugiej strony ma pretensje, że rozmawiamy o konserwatywnych kalwinach) - zatem zwiększone zainteresowanie było zupełnie naturalne i nie miało nic wspólnego z tym, czy Waldensi są obecnie liberalni czy nie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: EWANGELICZNY KOSCIOŁ REFORMOWANY

Postprzez skomplik » Pt mar 02, 2012 10:31

Jacku tutaj masz bezpośredni link do tematu Ewangelicznego Kościoła Reformowanego gdzie rozmawiamy o nim na 8 stronach (przypomne ze waldensi zajeli 3 więc nie pisz że wiecej jest o innych):

http://www.forum.konfesyjni.pl/viewtopic.php?f=63&t=897
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  


Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron