Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Berk » Wt paź 12, 2021 08:06

Taka ciekawostka rzuciła mi się w oczy. Kościół początkowo działał pod nazwą Kościół Dobrego Pasterza ale pod początku 2021 działa jaki Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański. Jak można domyślać się po nazwie jest to kościół tradycji reformowanej, aczkolwiek zdaje się że bardziej konserwatywny niż KER. Podobno właśnie utożsamiają się z ewangelicką tradycja raczej niż ewangelikalną aczkolwiek należą do Aliansu Ewangelicznego ktorego czlonkiem sa tez baptyści czy zielonoświątkowcy. Więc tu pytanie czy faktycznie nie było im tam po drodze i aby to podkreslic przyjeli obecna nazwe czy tez raczej kwestie tego ze ewangelicy sa jednak chyba lepiej postrzegani przez przecietnego obywatela naszego kraju niz ewangeliczni? Mam nadzieje ze ten 1 powod. Sakramenty praktykuja po ewangelicku to znaczy chrzest dzieci i komunia z realna obecnoscia (pojmowana oczywiscie po kalwinsku).
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Grzegorz » Wt paź 12, 2021 10:50

Zdecydowanie bardziej konserwatywny niż KER. Byłem raz u nich na nabożeństwie, gdy kazanie miał Filip Sylwestrowicz. Bardzo ogarnięty młody teolog.
Wydaje mi się, że spora część Kościoła E-P wywodzi się ze środowisk ewangelikalnych, stąd ich członkostwo w Aliansie Ewangelicznym.
czy tez raczej kwestie tego ze ewangelicy sa jednak chyba lepiej postrzegani przez przecietnego obywatela naszego kraju niz ewangeliczni?

Myślę, że dla przeciętnego obywatela Polski nie ma żadnej różnicy ;) Jedno i drugie jest egzotyką.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Aleksander » Wt paź 12, 2021 16:25

Byliśmy w "Dobrym Pasterzu" przez 3.5 roku. Pastor skończył seminarium prezbiteriańskie (PCA) w USA, co nie oznacza że zbór musi być tradycyjny w sensie liturgicznym. Amerykański prezbiterianizm jest bardzo różnorodny. Dlatego zbór Warszawski wyglądał jak ewangelikalny. Zachowuje etykę konserwatywną chrześcijańską oraz tradycyjne (prezbiteriańskie) zrozumienie sakramentów. Niezależnie powstały jeszcze kilka zborów: w Warszawie i Krakowie. Te zbory raczej są tradycyjne pod względem liturgii. Dobrze że wszyscy się połączyli w jedną organizację. Jest to konserwatywna (nie koniecznie liturgiczna) propozycja dla ewangelików reformowanych.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Berk » Wt paź 12, 2021 17:12

Grzegorz napisał(a):Myślę, że dla przeciętnego obywatela Polski nie ma żadnej różnicy ;) Jedno i drugie jest egzotyką.

Chodziło mi o to że jednak jakaś tam świadomość istnieje na temat ewangelicyzmu. Może niezbyt wielka ale jednak. Natomiast kościoły ewangelikalne często utożsamia się że Świadkami Jehowy. To tak z mojej obserwacji, nie twierdze że 100% słusznej.

Jest to konserwatywna (nie koniecznie liturgiczna) propozycja dla ewangelików reformowanych.

W takim razie zastanawiam się jak to się ma do Ewangelicznego Koscioła Reformowanego (mam nadzieje ze nie przeinaczylem nazwy)? Bo to tez raczej konserwatywny i niekoniecznie liturgiczny Kościoł z tego co mi wiadomo. A jednak chyba z jakiegos powodu prezbiterianie przyjeli ten "ewangelicyzm" w nazwie
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Aleksander » Wt paź 12, 2021 18:58

Berk napisał(a):
Grzegorz napisał(a):Myślę, że dla przeciętnego obywatela Polski nie ma żadnej różnicy ;) Jedno i drugie jest egzotyką.

Chodziło mi o to że jednak jakaś tam świadomość istnieje na temat ewangelicyzmu. Może niezbyt wielka ale jednak. Natomiast kościoły ewangelikalne często utożsamia się że Świadkami Jehowy. To tak z mojej obserwacji, nie twierdze że 100% słusznej.

Jest to konserwatywna (nie koniecznie liturgiczna) propozycja dla ewangelików reformowanych.

W takim razie zastanawiam się jak to się ma do Ewangelicznego Koscioła Reformowanego (mam nadzieje ze nie przeinaczylem nazwy)? Bo to tez raczej konserwatywny i niekoniecznie liturgiczny Kościoł z tego co mi wiadomo. A jednak chyba z jakiegos powodu prezbiterianie przyjeli ten "ewangelicyzm" w nazwie
Teoretycznie jest możliwe aby EKR połączył się z EPK. W praktyce zbory EKR są blisko powiązane z Kościelna Organizacją w USA, CREC (Communion of Evangelical Reformed Churches). Zbór w Poznaniu jest dosyć liturgiczny.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Grzegorz » Wt paź 12, 2021 19:57

Berk napisał(a):W takim razie zastanawiam się jak to się ma do Ewangelicznego Koscioła Reformowanego (mam nadzieje ze nie przeinaczylem nazwy)?


Spytałem kiedyś Filipa o to czy prezbiterianie mogli by połączyć się z EKR. Odpowiedział, że różni ich kwestia przystępowania dzieci do Wieczerzy Pańskiej - jest to praktykowane w EKR, a u prezbiterian nie. Jak dla mnie to jest drugorzędna sprawa, ale najwyraźniej prezbiterianie przywiązują do tego większą wagę.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Aleksander » Śr paź 13, 2021 13:25

Grzegorz napisał(a):
Berk napisał(a):W takim razie zastanawiam się jak to się ma do Ewangelicznego Koscioła Reformowanego (mam nadzieje ze nie przeinaczylem nazwy)?


Spytałem kiedyś Filipa o to czy prezbiterianie mogli by połączyć się z EKR. Odpowiedział, że różni ich kwestia przystępowania dzieci do Wieczerzy Pańskiej - jest to praktykowane w EKR, a u prezbiterian nie. Jak dla mnie to jest drugorzędna sprawa, ale najwyraźniej prezbiterianie przywiązują do tego większą wagę.
Wspomniany przez Grzegorza element jest dobrym przykładem, tego w czym kościoły Reformowane różnią się od Luterańskich. W teologii Reformowanej brakuje adiafory. Każdy punkt wyznania oraz jego interpretacja jest na takim samym poziomie ważności. W istocie prowadzi do podziałów oraz tworzenia kolejnych "nowych" denominacji.

Sent from my IN2013 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Kris » Cz paź 14, 2021 11:22

Berk napisał(a):
Grzegorz napisał(a):Myślę, że dla przeciętnego obywatela Polski nie ma żadnej różnicy ;) Jedno i drugie jest egzotyką.

Chodziło mi o to że jednak jakaś tam świadomość istnieje na temat ewangelicyzmu. Może niezbyt wielka ale jednak. Natomiast kościoły ewangelikalne często utożsamia się że Świadkami Jehowy. To tak z mojej obserwacji, nie twierdze że 100% słusznej.

Jest to konserwatywna (nie koniecznie liturgiczna) propozycja dla ewangelików reformowanych.

W takim razie zastanawiam się jak to się ma do Ewangelicznego Koscioła Reformowanego (mam nadzieje ze nie przeinaczylem nazwy)? Bo to tez raczej konserwatywny i niekoniecznie liturgiczny Kościoł z tego co mi wiadomo. A jednak chyba z jakiegos powodu prezbiterianie przyjeli ten "ewangelicyzm" w nazwie


Zbór EKR w Poznaniu to moim zdaniem jedna z najbardziej liturgicznych wspólnot protestanckich w Polsce. :D
Kris
 
Posty: 20
Dołączył(a): N lis 15, 2020 12:36
wyznanie: sympatyk staroluteranizmu
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Berk » Pt paź 15, 2021 12:08

Aleksander napisał(a):[W teologii Reformowanej brakuje adiafory. Każdy punkt wyznania oraz jego interpretacja jest na takim samym poziomie ważności. W istocie prowadzi do podziałów oraz tworzenia kolejnych "nowych" denominacji.

Chyba coś w tym jest. W takiej Szkocji czy Holandii jest znacznie więcej konserwatywnych odpowiedników kościoła reformowanego niż w Skandynawii czy Niemczech konserwatywnych luterańskich denominacji.
Berk
 
Posty: 40
Dołączył(a): Pt sie 27, 2021 10:14
wyznanie: ewangelicyzm
  

Re: Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce

Postprzez Filip » So paź 16, 2021 16:56

Dawno temu założyłem konto na tym forum, ale w sumie nigdy się tu za bardzo nie udzielałem. Ale skoro widzę dyskusję o Kościele, którego jestem członkiem, to pozwólcie, że się wtrącę. :-) Myślę, że w ogóle podział na chrześcijaństwo "ewangeliczne" oraz "ewangelicyzm" jest polską osobliwością. Nie do końca też jasne jest, jak go stosować. Zasadniczo większość ludzi, którzy tych terminów używają, rozumieją "ewangeliczne" chrześcijaństwo jako Kościoły credobaptystyczne o ewangelikalnej duchowości. Ale jednocześnie tego samego słowa używa np. Ewangeliczny Kościół Reformowany, który w takim rozumieniu byłby bardziej Kościołem ewangelickim. Czasem próbuje się też ten podział przekładać na angielskie terminy "mainline" i "evangelical", ale nie jest to do końca trafny przekład, bo np. w amerykańskich realiach do "mainline" należą też liberalni baptyści (American Baptist). Ewangelikalizm natomiast nie jest do końca nurtem konfesyjnym, a bardziej typem duchowości, który występuje także w ramach Kościołów, które w Polsce nazwalibyśmy ewangelickimi.

Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański jest Kościołem ewangelickim, co rozumiemy w ten sposób, że odwołujemy się do dziedzictwa konfesyjnego reformacji, a konkretnie szkockiego nurtu kalwinizmu. Członkostwo w Aliansie Ewangelicznym zostało jeszcze z czasów, kiedy Kościół Dobrego Pasterza był niezależnym zborem. Po dołączeniu trzech nowych parafii/placówek powstał KEP, a KDP stało się jedną z parafii. Jesteśmy małym Kościołem, ale dość różnorodnym. Części z nas na pewno bliska jest duchowość ewangelikalna. Części z nas bliżej do historycznej duchowości ewangelickiej.
Filip
 
Posty: 9
Dołączył(a): N kwi 14, 2013 20:08
wyznanie: Ewangelicko-Prezbiteriańskie
  

Następna strona

Powrót do Inne wyznania i kościoły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron