Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Wydzielone z "Wasz stosunek"

Tutaj trafiają posty wydzielane z innych wątków, które nie są związane z ich tematem

Re: Wasz stosunek

Postprzez Adso » N lip 22, 2012 23:00

skomplik napisał(a):Antytrynitarze to dziwni ludzie - uznają kanon Biblii który uznał Sobór w Nicei, który również dał na m Credo. Jak można przyjmować jedno a odrzucać drugie? Dla mnie jest to nie do pojęcia....


Mówiąc o antytrynitarzach nie zapominajmy o rzeczy najważniejszej: Oni, tak rozumią istotę Boga.

Inaczej od nas — to prawda — jednak, najważniejsza jest intencja! Antytrynitarze wcale nie zamierzają umniejszać majestatowi Boga :!: Dlatego tak łatwo nie lekceważmy ich i nie odrzucajmy :!:

Zważmy na najważniejsze: nie przed nami będą odpowiadać za swoje pojmowanie istoty Boga! Bogu zostawmy, co boskie... [w tym przypadku: osąd antytrynitarzy... ale także i nas].
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Tomasz » Pn lip 23, 2012 23:23

Jestem oczywiście daleki od osądzania kogokolwiek, ale dogmat dot. Trójcy Św. jest jednym z naszych fundamentów i nie może tutaj być mowy o jakimkolwiek liberalnym podejściu. Ktoś, kto neguje Trójjedność Boga jest dla nas poza Kościołem Powszechnym.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez skomplik » Śr lip 25, 2012 17:23

...i jeśli przyjmują oni nasz kanon ksiąg Biblijnych to są do tego jeszcze nielogiczni.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Adso » Pt lip 27, 2012 21:50

Tomasz napisał(a):Jestem oczywiście daleki od osądzania kogokolwiek, ale dogmat dot. Trójcy Św. jest jednym z naszych fundamentów i nie może tutaj być mowy o jakimkolwiek liberalnym podejściu. Ktoś, kto neguje Trójjedność Boga jest dla nas poza Kościołem Powszechnym.


Aby wykazać co myślę o powyższym wpisie, posłużę się sposobem rozumowania Tomasza:

Jestem oczywiście daleki od osądzania kogokolwiek, ale ktoś (ściśle mówiąc: Tomasz) który wydaje wyroki boskie (kto należy, a kto nie należy do Kościoła Powszechnego), ten Królestwa Bożego nie odziedziczy.

Zgodzisz się? Oczywiście wiem, że się z tym nie zgodzisz :-)

Jednak to daje mi doskonałą okazję, aby przedstawić mój punkt widzenia. A zrobię to w ten sposób:

Tomasz, to człowiek, który co prawda nikogo nie osądza, ale za to wydaje wyroki. W przeciwieństwie do niego Adso, co prawda innych osądza (bo skąd by miał wiedział czy ich naśladować, czy nie?), jednak wyroków nie wydaje...

Ciekawe, który z nich, bardziej wypełnia słowa Jezusa: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni" Mt. 7, 1?

P.S. 1:
Czy zastanawialiście się na czym polega odróżnianie dobra od zła, do czego życie zmusza nas bezustannie? Czy czasem nie na osądzaniu? "Osądźcie sami!" (1 Kor. 11,13)


P.S. 2:
Tylko... jak Elżbieta zniesie tę dawkę filozofowania, na którą tu sobie pozwoliłem?
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Tomasz » Pt lip 27, 2012 22:34

Na początek uwaga techniczna :

§ 15 Regulaminu Forum stanowi : "Użytkownicy używają w postach domyślnego (czarnego) koloru czcionki. Inne kolory, a w szczególności czerwony są zastrzeżone dla administratorów i moderatorów."

W związku z tym - bardzo proszę o jego przestrzeganie i nie stosowanie przez użytkowników kolorów zastrzeżonych dla moderatorów.

A teraz przechodzę do odpowiedzi - "Filozofowanie" jakie serwuje nam tutaj Adso to klasyczny przykład argumentacji używanej przez liberałów, którą stosują bardzo często do obrony swoich modernistycznych postulatów. W jej myśl, każdy przypadek krytyki jakichkolwiek zachowań jest szufladkowany jako "wydawanie wyroków". Nikt z nas nie wydaje tutaj żadnych wyroków, bowiem nie jest to w naszej kompetencji. Jednakże - jeżeli mówimy o jakiejś prawdzie, która stanowi fundament naszej wiary (w tym przypadku Trójjedyność Boga) to nie możemy powiedzieć inaczej jak napisałem w poprzednim poście - ktoś, kto tej wiary nie podziela jest poza Kościołem. To nie jest ferowanie wyroków, ale kwestia logiki i konsekwencji. Albo podchodzimy do naszej wiary poważnie, albo robimy sobie z niej kpiny.
Może stwierdzimy np. że wyznawcy voo-doo też należą do Kościoła, bo nie wolno nam przecież wydawać wyroków ?

P.S. 2:
Tylko... jak Elżbieta zniesie tę dawkę filozofowania, na którą tu sobie pozwoliłem?


Nie rozumiem tego przytyku pod adresem Elżbiety. Zwracam uwagę, że Regulamin zobowiązuje również do uprzejmego odnoszenia się do innych użytkowników.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez skomplik » Pt lip 27, 2012 22:38

Dokładnie. Jesli X mówi że Y nie wchodzi w skład X - czy to znaczy że kogoś osądza?
Musimy odróżnic stwierdzenie faktu - a tutaj to nastąpiło - od zwykłego bezczelnego osądzania innych
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Adso » Pt lip 27, 2012 22:48

skomplik napisał(a):...Musimy odróżnic stwierdzenie faktu - a tutaj to nastąpiło - od zwykłego bezczelnego osądzania innych


Dla wyjaśnienia: użyłem formy "bezczelnego osądzania", dla zobrazowania tego, co myślę o "bezczelnym osądzaniu" mojego interlokutora. (Wybacz mi Tomaszu, ze tak ostro napisałem, ale sądzę, że inaczej skomplik by nie zrozumiał).
Ostatnio edytowano So lip 28, 2012 00:14 przez Adso, łącznie edytowano 2 razy
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Tomasz » Pt lip 27, 2012 23:04

"Tylko... jak Elżbieta zniesie tę dawkę filozofowania", "ale sądzę, że inaczej skomplik by nie zrozumiał" - a ja nie rozumiem sarkastycznego tonu wypowiedzi Adso. Czy uważasz siebie za tak inteligentnego, że inni użytkownicy są gorsi i głupsi ?

PS

Zdecydowanie odeszliśmy od tematu wątku, który dotyczy naszego stosunku do Biskupów Rzymu. Czas najwyższy zrobić tutaj porządek.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Wasz stosunek

Postprzez Adso » Pt lip 27, 2012 23:14

Tomasz napisał(a):Na początek uwaga techniczna :

§ 15 Regulaminu Forum stanowi : "Użytkownicy używają w postach domyślnego (czarnego) koloru czcionki. Inne kolory, a w szczególności czerwony są zastrzeżone dla administratorów i moderatorów."

W związku z tym - bardzo proszę o jego przestrzeganie i nie stosowanie przez użytkowników kolorów zastrzeżonych dla moderatorów.

A teraz przechodzę do odpowiedzi - "Filozofowanie" jakie serwuje nam tutaj Adso to klasyczny przykład argumentacji używanej przez liberałów, którą stosują bardzo często do obrony swoich modernistycznych postulatów. W jej myśl, każdy przypadek krytyki jakichkolwiek zachowań jest szufladkowany jako "wydawanie wyroków". Nikt z nas nie wydaje tutaj żadnych wyroków, bowiem nie jest to w naszej kompetencji. Jednakże - jeżeli mówimy o jakiejś prawdzie, która stanowi fundament naszej wiary (w tym przypadku Trójjedyność Boga) to nie możemy powiedzieć inaczej jak napisałem w poprzednim poście - ktoś, kto tej wiary nie podziela jest poza Kościołem. To nie jest ferowanie wyroków, ale kwestia logiki i konsekwencji. Albo podchodzimy do naszej wiary poważnie, albo robimy sobie z niej kpiny.
Może stwierdzimy np. że wyznawcy voo-doo też należą do Kościoła, bo nie wolno nam przecież wydawać wyroków ?

P.S. 2:
Tylko... jak Elżbieta zniesie tę dawkę filozofowania, na którą tu sobie pozwoliłem?


Nie rozumiem tego przytyku pod adresem Elżbiety. Zwracam uwagę, że Regulamin zobowiązuje również do uprzejmego odnoszenia się do innych użytkowników.


Po pierwsze:
Dziękuje Ci Tomaszu, że przypomniałeś mi regulamin. Jestem człowiekiem, który stara się nie naruszać regulaminów. Dlatego, dziękuje Ci, że zmieniłeś kolor czcionki, którą napisałem najważniejszy według mnie fragment mojej wypowiedzi ( a to, że osłabiło to to wymowę mojego wpisu... nie będziemy przecież się droczyć o drobiazgi :) ).

Po drugie:
Musze przyznać, że sprawiłeś mi prawdziwą przykrość nazywając mnie liberałem o tendencjach modernistycznych :cry:
Wiem, że zabrzmiało to jak cynizm, ale taka jest prawda - uważam się za konserwatystę.
Nie rozumiem tylko, dlaczego, konserwatyści, nie mogą używać, niekonwencjonalnych, nie pozbawionych elementów satyrycznych, sposobów wyrażania swoich tez?

Po trzecie:
Przepraszam jestem tylko człowiekiem... I w chwili słabości pozwoliłem sobie na niestosowność żartobliwego odniesienia się, do tego, jak to Elżbieta podsumowała mnie w dniu: 19.07.2012, godz. 20.07 (w tym wątku). Wybacz mi Elżbieto, ale ja naprawdę nie jestem filozofem.

Po czwarte:
Tomaszu, zapraszam Cię, abyś jednak wypowiedział się merytorycznie na temat toczonego tu sporu!
Adso
 
Posty: 29
Dołączył(a): Śr lip 11, 2012 22:23
wyznanie: chrześcijanin (zsypowy)
  

Re: Wydzielone z "Wasz stosunek"

Postprzez Tomasz » Pt lip 27, 2012 23:35

Jeszcze raz przypominam o regulaminie i nie stosowaniu innych kolorów czcionki.

Musze przyznać, że sprawiłeś mi prawdziwą przykrość nazywając mnie liberałem o tendencjach modernistycznych


Nie nazwałem Cię "liberałem o tendencjach modernistycznych", tylko wskazałem, że oni posługują się taką retoryką.

Nie rozumiem tylko, dlaczego, konserwatyści, nie mogą używać, niekonwencjonalnych, nie pozbawionych elementów satyrycznych, sposobów wyrażania swoich tez?


Dlaczego nie. My potrafimy być bardzo niekonwencjonalni :mrgreen:

Tomaszu, zapraszam Cię, abyś jednak wypowiedział się merytorycznie na temat toczonego tu sporu


Wypowiedziałem się już wcześniej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zsyp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron