Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Postprzez Jakub » N mar 04, 2012 07:47

Z 2 powodów:
- u starokatolików z reguły (u polskokatolików niestety bywa różnie) jest komunia pod dwoma postaciami
- Kościoły te zapraszają do Stołu Pańskiego na podobnej zasadzie co KEA

W KRK ściągnąłem na siebie ekskomunikę i pogodziłem się, że nigdy już tam do Wieczerzy nie przystąpię

Swoją drogą bardzo miłym gestem ekumenicznym było kiedy będąc na nabożeństwie w Kościele Starokatolickim w RCz dostałem nie tylko propozycję przeczytania fragmentu Pisma Świętego, ale także dopicia reszty z kielicha udzieleniu komunii. W tradycji katolickiej jest to raczej funkcja zarezerwowana dla księdza, stąd moje zaskoczenie :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Postprzez Wojtek » N mar 04, 2012 11:41

Nie przeszkadza Ci adoracja sakramentu i zupełnie odmienna sakramentologia?
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 12:52

Własnie- dobre pytanie jesli chodzi o Staroluteranina/konfesyjnego/ ?. Gdyby Jakub reprezentował nurt kosciola Luteransko- Katolickiego, tobym to zrozumiał, ale on nie jest chyba zwolennikiem tego nurtu,
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Postprzez Jakub » N mar 04, 2012 13:23

W Kościele Starokatolickim w RCz nie ma publicznej adoracji.

Czysty starokatolicyzm jest naprawdę nam bliski. Polecam książkę Ursa Kuery'ego "Kościół Starokatolicki"

Sakramentologia starokatolicka mi jakoś szczególnie nie przeszkadza. Jedyne co mi przeszkadza to wzywanie świętych.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 14:27

To się zgadza. Ba- niekiedy Staroluteranizm w niektorych publikacjach utozsamiają Go ze Starokatolicyzmem. Ale- Starokatolicyzm nie jedno ma imie, i podobnie jak Luteransizm jest rozbity na rozne poglądy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: brak mozliwości uczestnictwa w nabożeństwie w KEA

Postprzez Jakub » Śr mar 07, 2012 17:33

Tzn luteranizm jest z natury starokatolicyzmem - bo odwołujemy się do tego starego, przedscholastycznego katolicyzmu :D
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron