Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pomocy!!!

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Pomocy!!!

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 14, 2011 18:50

No więc moi drodzy proszę Was o pomoc w starciach słownych między mną a kolega-katolikiem.
Proszę wskażcie mi werset z Biblii który jasno i wyraźnie mówi o kierowaniu modlitw tylko do Boga, a nie do Świetych czy do Maryi.
Ten słynny werset z Tymoteusza na kolegę "nie działa", on go tłumaczy jako wspólne wznoszenie modlitw do Boga i traktuje Jezusa jako głównego pośrednika między Bogiem a ludźmi a nie jedynego.
Kolejny werset, "Ja jestem Drogą, Prawdą i Zyciem,nikt nie może przyjśc do Ojca inaczej niż przeze Mnie" kolega rozumie, że tylko w Jezusie jest zbawienie i nie widzi nic wspólnego między tym wersetem a modlitwami, pierwsze przykazanie Dekalogu też na niego nie działa.....
Czy możecie podac jakiś werset, który bardzo dobitnie mówi o niemodleniu się do nikogo poza Bogiem?
Chcę kolegę pobić na słowa.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Aleksandra » Śr gru 14, 2011 19:59

1. List do Tymoteusza - wyraźnie pisze, że jest jeden pośrednik.

Nigdzie w Biblii nie pisze, że pośrednikiem jest jakikolwiek zmarły święty (po katolicku) lub Maria. To katolicka zasada, że jeśli czegoś nie ma w Biblii, można to wprowadzić jako dogmat. Pośrednikiem jest jedynie Jezus - i o tym pisze Biblia.

Samo słowo pośrednik wg wyszukiwarki występuje w Biblii Warszawskiej w:
Ks. Hioba 33:23
Ks. Izajasza 42:6
Ks. Izajasza 49:8
List do Galatów 3:19-20
1 List do Tymoteusza 2:5
List do Hebrajczyków 8:6
List do Hebrajczyków 12:24.

Może poproś kolegę, aby wskazał fragment Biblii, w którym pisze wyraźnie o modleniu się do i pośrednictwie Marii i świętych katolickich?
Aleksandra
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz cze 30, 2011 09:58
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Paweł » Śr gru 14, 2011 20:06

miniofilko, może odpuść sobie walkę z nim. Szkoda Twoich nerwów, a jego i tak nie przekonasz.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 14, 2011 20:38

Aleksandra napisał(a):1. List do Tymoteusza - wyraźnie pisze, że jest jeden pośrednik.

Nigdzie w Biblii nie pisze, że pośrednikiem jest jakikolwiek zmarły święty (po katolicku) lub Maria. To katolicka zasada, że jeśli czegoś nie ma w Biblii, można to wprowadzić jako dogmat. Pośrednikiem jest jedynie Jezus - i o tym pisze Biblia.


Kolega odbił piłeczkę, ze protestanci uważają, że jak czegoś w Biblii nie ma to od razu jest złem:) ehhhh

Może poproś kolegę, aby wskazał fragment Biblii, w którym pisze wyraźnie o modleniu się do i pośrednictwie Marii i świętych katolickich?


wskazał Pozdrowienie Anielskie, no ale tam nie ma słów "Swieta Maryjo, matko Boza, módl się za nami grzesznymi" plus tzw Fiat
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 14, 2011 20:40

[quote="Aleksandra"]1. List do Tymoteusza - wyraźnie pisze, że jest jeden pośrednik.

Własnie a kolega się czepia, że jakby był jeden pośrednik, to pisałoby tylko jeden pośrednik
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Tomasz » Śr gru 14, 2011 20:57

Przecież pisze wyraźnie, że "jest jeden pośrednik". O innych pośrednikach Biblia nic nie wspomina, a wprost przeciwnie.
Oddawanie czci należy tylko i wyłącznie Bogu. Stawianie na miejscu Boga zwykłego człowieka jest bałwochwalstwem.

Ponadto - jak tzw. "święci", którzy nie mają boskiej mocy mogą słyszeć modlitwy ?

Przytoczę tutaj fragment art. XXI Apologii Konfesji Augsburskiej :

Następnie mamy także przykazanie, by wzywać Chrystusa, zgodnie ze słowem: ?Pójdźcie do mnie wszyscy, którzyście spracowani..." (Mat. 11, 28), co na pewno także do nas zostało wypowiedziane. A Izajasz mówi (11,10): ?W dniu tym wyrośnie różdżka z pnia Isajego na znak dla ludów, ludy wzywać Go będą". A Psalm 45,13 mówi: ?Tobie złożą hołd najbogatsi z ludu", zaś Psalm 72, 11.15: ?Niech Mu oddają pokłon wszyscy królowie ziemi", i nieco dalej: ?niech zawsze modlą się za Niego". A w Ewangelii Jana (5, 23): ?Aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca", Paweł zaś w II Liście do Tesaloniczan (2, 16 i n.): ?A sam Pan nasz Jezus Chrystus i Bóg Ojciec niech pocieszą...". Natomiast jakie polecenie, jaki przykład mogą przeciwnicy przytoczyć z Pisma św. o wzywaniu świętych?


całość tutaj http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=166

Jeżeli chodzi natomiast o "pozdrowienie anielskie" - to również nie ma tam nic na temat pośredników i oddawaniu czci świętym. Anioł pozdrawia tutaj Marię i informuje o tym, jaką łaską została obdarzona. I tylko tyle.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Śr gru 14, 2011 22:06

Nie no ręce mi opadły :o
Kolega powiedział, że owszem, do świętych to on sie nie modli, ale do Maryi tak, bo jest współodkupicielką w dziele zbawczym Jezusa bo wycierpiała całą mękę Pana zgodnie ze słowami Symeona" A dusze twa przeniknie miecz", więc wg niego modlitwy słyszy....
zastanawiam się czy on rozumie co właśnie powiedział i co znaczy słowo współodkupicielka....
Ja już nie będę z nim rozmawiać po tym co powiedział, szkoda moich słów, czy naprawdę katolicy nie uzywaja mózgów?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Paweł » Śr gru 14, 2011 22:15

przecież Ci mówiłem :lol:
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Tomasz » Śr gru 14, 2011 22:17

Od jakiegoś czasu słyszy się głosy w KRK domagające się uznania Marii za "współodkupicielkę". Jest to bardzo poważne pogwałcenie Pisma Św. i fundamentalnych zasad wiary.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pomocy!!!

Postprzez Elżbieta » Śr gru 14, 2011 22:21

To znaczy, kto się domaga, wierni, czy duchowieństwo ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości