Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

za wszystkich czy za wybranych?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » Pn lut 20, 2012 20:05

Wydaje mi się, że Bożych zamiarów nie może człowiek udaremnić, bo czymże jest człowiek, żeby był większy od Boga, Czyż Bóg nie jest wszechmogący? Jeżeli jest wszechmogący, to przecież człowiek nic nie może przeciwko Bogu zrobić, - udaremniać Jego zamiarów, również, natomiast może Bożego daru nie przyjąć.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Grzegorz » Wt lip 14, 2015 10:32

Przeczytałem sobie ten stary wątek i z pewnym zdziwieniem stwierdzam, że chyba najbliżej mi do armininianizmu Wesleyowskiego.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez skomplik » Śr lip 22, 2015 22:42

Ale teraz nasuwa się pytanie - czy predestynacja musi zakładać przeznaczenie do potępienia? Czy Kalwin w swoich pismach mówił, że Bóg na pewno część ludzi przeznacza na potępienie?
Swoją drogą ciekawe jak do tego zagadnienia podchodził Zwingli, który miał taki sam wpływ na powstanie Kościołów reformowanych...
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » Śr lip 22, 2015 23:04

Mk 16:16 bw "Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony."

Czy tu cokolwiek jest napisane o tym, że to tylko dla wybranych ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » Cz lip 23, 2015 07:35

Elżbieta przecież jest wiele tekstów w Piśmie gdzie zbawienie jest opisane w kategoriach Bożego wybrania. Wybrania do zbawienia nie da się zanegować w odróżnieniu od wybrania do potępienia, które jest jak gdyby w domyśle albo logicznym rozwinięciem. Zwracałem również uwagę na dokumenty wyznaniowe luteranizmu, które nie tylko nie negują wybrania Ale potwierdzają. Natomiast wybranie do zbawienia można na różny sposób wyjaśnić. Interpretacje zdecydowanie się różnią od uniwersalizmu po indywidualne dosłowne wybranie każdej pojedynczej jednostki.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » Cz lip 23, 2015 17:51

A jak mam wobec tego rozumieć ten werset, który przytoczyłam ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez skomplik » Pt lip 24, 2015 20:42

Interpretacje zdecydowanie się różnią od uniwersalizmu po indywidualne dosłowne wybranie każdej pojedynczej jednostki.


Wybranie interpretowane w duchu uniwersalizmu - czyli wszyscy przeznaczeni do zbawienia?
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » So lip 25, 2015 08:21

Elżbieta, czy zgodzisz się ze stwierdzeniem, że Pismo Św opowiadając historię zbawienia czyni to z różnych perspektyw? Zatem nie brakuje w nim przedstawienia samego autora zbawienia, czyli suwerennego Boga, u którego pragnienie i decyzje są zgodne ze sobą i rzeczy stają się takimi jakimi pragnie ich widzieć sam Twórca. Konsekwencją takiego objawienia jest Bóg i wybranie przed założeniem świata. Taki opis przypomina na między innymi to że nie możemy manipulować nim tak jak to robią poganie. Jest też perspektywa człowieka stworzonego na obraz Boga, który zależy od łaski, który nie tworzy z niczego, lecz ma umiejętność odtwórczą. Jest też buntownikiem i przez to zagubiony. Zatem tekst który podałaś jest wyzwaniem dla każdego żyjącego aby zwrócił się do źródła łaski od której jest całkowicie zależny.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Aleksander » So lip 25, 2015 08:33

skomplik napisał(a):
Interpretacje zdecydowanie się różnią od uniwersalizmu po indywidualne dosłowne wybranie każdej pojedynczej jednostki.


Wybranie interpretowane w duchu uniwersalizmu - czyli wszyscy przeznaczeni do zbawienia?

Jeśli dobrze pamiętam to jeszcze Orygenes wyjaśniał wybranie w kategoriach uniwersalizmu, czyli wybrani są wszyscy żyjący. Na szczęście Kościół odrzucił jego propozycje, a przyjął Augustyna. Osobiście wybranie postrzegam jako przede wszystkim wspólnotowe (Kościół) i indywidualne jako podporządkowane albo wynikające z pierwszego.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: za wszystkich czy za wybranych?

Postprzez Elżbieta » So lip 25, 2015 17:53

Czy mam rozumieć, że Marek w tym wersecie manipuluje nami ?
Ja jestem ochrzczona i wierzę i mam nadzieję na zbawienie, ale czy będę, to pozostawiam do decyzji Najwyższego.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron