Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

KEA a ekumenizm

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Wt gru 06, 2011 23:25

Tomasz napisał(a):Jak widać - mamy tutaj trochę odmienne poglądy. Osobiście bardziej skłaniam się do zdania Agnes i nie bardzo widzę możliwość pogłębiania ekumenizmu ze starokatolikami.


Starokatolicy liturgicznie niewiele róznią się od KRK, ponadto są u nich liberalne tendencje. Ale nie należy całkowicie wykluczać ekumenizmu z nimi . Wszak KEA,KEM , K Polskokatolicki i KSM należa do Polskiej Rady Ekumenicznej.

Jeżeli chodzi o mnie to nie po drodze mi z fundamentalistami biblijnymi (głownie tych o rodowodzie kalwińskim) oraz z liberałami znanymi ze Szwecji
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Axel » Cz sty 05, 2012 12:39

Witajcie. :) Moim zdaniem jeżeli mówimy o ekumenizmie,to przede wszystkim brak mi go w postępowaniu Krk wobec Kościołów protestanckich.Dużo się mówi o tym z "tamtej strony",ale jak przychodzi co do czego,to ciągle nie nazywa się nas w katolickich dokumentach Kościołem,kwestionuje się ważności urzędów itp.Gdzie tu szansa na porozumienie?Gdzie szansa dialogu,gdy tylko jedna strona uznaje ,że ma "pełnię prawdy"?.Pełne porozumienie z Krk jest dla mnie obecnie niemożliwe,a jeżeli Watykan pozostanie na stanowisku rodem z deklaracji "Dominus Jesus",a wszystko na to wskazuje,to będzie ono niemożliwe zupełnie i dalej będziemy świadkami tylko "pięknych gestów".
Axel
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr sty 04, 2012 15:13
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Cz sty 05, 2012 16:33

Axel napisał(a):Witajcie. :) Moim zdaniem jeżeli mówimy o ekumenizmie,to przede wszystkim brak mi go w postępowaniu Krk wobec Kościołów protestanckich.Dużo się mówi o tym z "tamtej strony",ale jak przychodzi co do czego,to ciągle nie nazywa się nas w katolickich dokumentach Kościołem,kwestionuje się ważności urzędów itp.Gdzie tu szansa na porozumienie?Gdzie szansa dialogu,gdy tylko jedna strona uznaje ,że ma "pełnię prawdy"?.Pełne porozumienie z Krk jest dla mnie obecnie niemożliwe,a jeżeli Watykan pozostanie na stanowisku rodem z deklaracji "Dominus Jesus",a wszystko na to wskazuje,to będzie ono niemożliwe zupełnie i dalej będziemy świadkami tylko "pięknych gestów".

Dlatego we wszelkich kontaktach z KRK należy zachować dystans i umiar. Pisałem o tym wcześniej
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Agnes » Cz sty 05, 2012 18:28

Axel - zgadzam się z tobą całkowicie.
Mnie najbardziej boli, gdy słysze jak KRK nazywa Sakrament Ołtarza w KEA "tak zwaną komunią".
Jestem bardzo sceptycznie nastawiona do ruchu ekumenicznego z KRK. Myślę, że powinniśmy w ogóle dać sobie z tym spokój.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Cz sty 05, 2012 19:15

W pełni podzielam zdanie Vojtasa i Agnes. Skupmy się przede wszystkim na jedności pomiędzy kościołami luterańskimi (tymi, które zachowują wierność Pismu Św.) oraz ekumenizmie z innymi kościołami tradycji protestanckiej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości