Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

KEA a ekumenizm

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Śr lis 30, 2011 21:05

Powiedzcie mi obecni tutaj tradycjonaliści Luterańscy - jak oceniacie ruchy ekumeniczne Waszego Kościoła?
Ja osobiście jestem proekumeniczny ale z pewnymi wyjątkami. Nie ze wszystkimi wspólnotami i nie na każdych warunkach. Wspólnota u mnie w mieście to wspólpracuje równiez z KEA ale najściślej wspólpracuje z Zielonoświątkowcami. Ja to wolałbym aby KEM ( u mnie) najściślej wspólpracował z KEA na polu ekumenicznym niż z KZ.

Wspólpraca ekumeniczna KEM (moim zdaniem) jest bardzo trudna albo niemożliwa z : KRK, z Biblijnymi fundamentalistami protestanckimi no i ze ŚJ
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Elżbieta » Śr lis 30, 2011 21:22

:lol: ze ŚJ ? - Nie ma mowy o żadnej ekumenii, tylko oni są przeznaczeni do zbawienia. Nie mówię o tym, że jaka może być współpraca z sektą ? Zieloni są natomiast zbyt daleko od nas i też nie widzę możliwości dialogu.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Śr lis 30, 2011 21:35

Elżbieta napisał(a)::lol: ze ŚJ ? - Nie ma mowy o żadnej ekumenii, tylko oni są przeznaczeni do zbawienia. Nie mówię o tym, że jaka może być współpraca z sektą ? Zieloni są natomiast zbyt daleko od nas i też nie widzę możliwości dialogu.

Co do "zielonych" tych głownego nurtu (KZ) nie mam zastrzeżeń. Jednak niektóre grupki "zielonych" mają zacięcia sekciarskie. Z ludźmi KZ dobrze się wspólpracuje, zgadzamy się w wielu kwestiach,jednak nie podobają się i nie odpowiadają mi ich obrzędy. Ja to jestem bardziej tradycjonalista.

Wykluczam natomiast współprace z sektami oraz ze wspólnotami twierdzącymi że są jedynozbawczy
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Śr lis 30, 2011 21:45

KEA w Polsce jest bardzo ekumeniczny - moim zdaniem czasami nawet "za bardzo" :wink:

Osobiście jestem jak najbardziej za współpracą z Metodystami i Reformowanymi (jednak z wyłączeniem kościołów liberalnych).
Co do "Zielonych" jestem raczej bardzo ostrożny, podobnie jak w przypadku ewangelikalnych.
Nie wierzę również w żaden ekumenizm z KRK. O sektach również nie ma mowy.

Jako konfesyjni i ortodoksyjni Luteranie bardzo ubolewamy nad współpracą i unią naszego Kościoła z luterańskimi kościołami liberalnymi i śladową wręcz współpracą, a właściwie jej brakiem z kościołami staroluterańskimi jak Synod Missouri czy niemiecki SELK.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Śr lis 30, 2011 21:50

Tomasz napisał(a): Jako konfesyjni i ortodoksyjni Luteranie bardzo ubolewamy nad współpracą i unią naszego Kościoła z luterańskimi kościołami liberalnymi i śladową wręcz współpracą, a właściwie jej brakiem z kościołami staroluterańskimi jak Synod Missouri czy niemiecki SELK.

A może te dwa kościoły same odżegnują się od ekumenizmu i tkwią w "zamkniętej twierdzy"?
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Agnes » Śr lis 30, 2011 21:58

Tomasz napisał(a):KEA w Polsce jest bardzo ekumeniczny - moim zdaniem czasami nawet "za bardzo" :wink:

Nie wierzę również w żaden ekumenizm z KRK. O sektach również nie ma mowy.


Co do joty moje zdanie.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Śr lis 30, 2011 21:59

A może te dwa kościoły same odżegnują się od ekumenizmu i tkwią w "zamkniętej twierdzy"?


Nie. Synod Missouri współpracuje z KEA i wspiera CME. W bieżącym roku doszło również do rozpoczęcia współpracy w zakresie finansowania wydawnictw religijnych.
Natomiast jeżeli chodzi o SELK - to parę ładnych lat temu były prowadzone rozmowy, które miały się zakończyć podpisaniem formalnego dokumentu o współpracy do czego nie doszło - niestety z winy naszego KEA. Bardzo nad tym ubolewamy.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Śr lis 30, 2011 22:20

Tomasz napisał(a): Co do "Zielonych" jestem raczej bardzo ostrożny, podobnie jak w przypadku ewangelikalnych.
.

Nie wiem czemu do KZ jesteście tak uprzedzeni? Oni nie sa tacy kontrowersyjni. Nie są też liberałami
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Śr lis 30, 2011 22:38

Ja nie jestem uprzedzony - jestem tylko ostrożny. Zieloni są dosyć "specyficzni" i często wśród nich spotyka się zachowania "sekciarskie" - ale oczywiście nie chcę tutaj generalizować. Poza tym - jeżeli się nie mylę, to oni nie również nie uznają chrztu niemowląt - czyli dla nich jesteśmy jak nieochrzczeni.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Jacek » Śr lis 30, 2011 22:49

Jestem zażartym przeciwnikiem wszelkiej zarazy ekumenicznej. Nie chce slyszec o wazeliniarstwie lutheran w Polsce w stosunku do KrK. Tylko i wyłącznie wspolpraca z ultrakonserwatynymi Kosciolami protestanckimi , na zasadzie działania strategicznego. Jeśli chodzi o Koscioły Zielonoswiądkowe, to do tej pory co niektore były ostoją konserwatyzmu chrzescijanskiego np. Livets Ord ze Szwecji, mający swoj odpowiednik w Polsce w Kaliszu w Wielkopolsce. My Starolutheranie konserwatywni, nie mozemy mowic o ekumenizmie z innymi konserwatywnymi kosciolami lutheranskimi, poniewaz jest to pozbawione sensu i logiki, poniewaz tworzymy jedną rodzinę lutheranska czyli wspolnote. Sztuczny podzial na koscioly narodowe jest ANTYBIBLIJNY. Dlatego musimy poczuwac się bezwględu na organizacyjną przynaleznosc duchową do jednego Kosciola Lutheranskiego.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości