Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

KEA a ekumenizm

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Elżbieta » Śr lis 30, 2011 22:55

Ja jestem uprzedzona, a uprzedziłam się do nich, kiedy to w czasie ewangelizacji namiotowej ich pastor oświadczył wszem i wobec, że Jezus Chrystus byłby niczym, gdyby nie Duch Święty.
Oczywiście, że Zieloni , jak i również Baptyści nie chrzczą dzieci, i chociaż na Baptystach też się trochę przejechałam, ale z tych dwóch wyznań stanowczo wolę tych ostatnich.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Śr lis 30, 2011 22:58

My Starolutheranie konserwatywni, nie mozemy mowic o ekumenizmie z innymi konserwatywnymi kosciolami lutheranskimi, poniewaz jest to pozbawione sensu i logiki, poniewaz tworzymy jedną rodzinę lutheranska czyli wspolnote. Sztuczny podzial na koscioly narodowe jest ANTYBIBLIJNY. Dlatego musimy poczuwac się bezwględu na organizacyjną przynaleznosc duchową do jednego Kosciola Lutheranskiego.


Nie wiem, czy jest antybiblijny, ale z pewnością dobry nie jest, i jest również faktem, którego tak łatwo zmienić się nie da. Dlatego też w tym przypadku mówimy o współpracy i duchowej jedności. Natomiast pojęcie "ekumenizm" faktycznie nie będzie trafne w stosunku do innych kościołów luterańskich. Masz tutaj oczywiście rację.

Natomiast ekumenizm - to dialog i współpraca z innymi kościołami nie-luterańskimi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Agnes » Cz gru 01, 2011 15:01

Co do KZ, to miałam tam znajomych (teraz kontakty się poluźniły). Fajni ludzie. Ale przeszkadzało mi to, że jeżeli ktoś nie modlił się, jak oni to określali, "na językach" oraz nie był ochrzczony w wieku dorosłym - to był uważany za chreścijanina "drugiej sorty".
Poza tym zwłaszcza za oceanem ruchy zielonoświątkowe są podatne na różne zniekształcenia i nadużycia - mam na myśli takie grubsze sprawy, jak np. tzw. błogosławieństwo z Toronto czy "śmiech w Duchu Świętym." Choć wydaje mi się, że w Polsce do takich ekscesów na szczęście nie dochodzi.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz gru 01, 2011 15:21

Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Cz gru 01, 2011 20:55

miniofilka napisał(a):Tak się kończy ekumenizm z KRK
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 141#215141

Raczej tak się kończy liberalna degrengolada. Ci liberalni zostają,a tych konserwatywnych wchłonie KRK
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Cz gru 01, 2011 21:06

Ci liberalni i tak w konsekwencji odpadają, bowiem w większości nie zależy im na kościele. Oni chcą mieć pełen "luz".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Vojtas » Cz gru 01, 2011 21:12

Czym innym jest zdrowy konserwatywny tradycjonalizm luterański (ewangelicki) a nie chory fanatyzm "bilbistów"


Czyli z ewangelikalnymi protestantami nie chcecie współpracować?
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Tomasz » Cz gru 01, 2011 21:29

Czyli z ewangelikalnymi protestantami nie chcecie współpracować?


Nigdy nie należy generalizować. Już kilka razy pisałem, że z naszą stroną współpracuje pastor Ewangelicznego Kościoła Reformowanego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez Jacek » Cz gru 01, 2011 23:20

Kazdy fundamentalista protestancki, konserwatysta, jest nam na wagę złota. Inaczej takie twory jak Sławiki przejmną władze nad KEA w Polsce.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: KEA a ekumenizm

Postprzez jagna » Cz gru 01, 2011 23:23

miniofilka napisał(a):Tak się kończy ekumenizm z KRK


To nie wina ekumenizmu, nie w tym przypadku. Weź pod uwagę, że anglikanizm nie odłączył się przez spór doktrynalny, tylko dlatego, że Henryk VIII chciał nową żonę. Anglikanizm jest doktrynalnie blisko KRK, więc jeśli komuś się nie podobają poczynania jego Kościoła, to przechodzi do KRK. Oczywiście KRK zaciera ręce i raczej nie ubolewa nad problemamu anglikanizmu, ale to już osobny temat.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości