Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

pośrednictwo Maryi

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

pośrednictwo Maryi

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 11, 2011 17:09

Co o tym sądzicie?
http://www.youtube.com/watch?v=A36sXadcfok
bo jak dla mnie to nic z tego video nie wynika
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez Januarius » Pt lis 11, 2011 18:08

Sądzę, że jest tak, jak ten "gość" mówi pod koniec:

" (...) dlatego nadajemy jej tytuł pośredniczki".

... gdyż w Piśmie Świętym nic takiego nie znajdziesz!
Januarius
 
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 11, 2011 18:31

Januarius napisał(a):Sądzę, że jest tak, jak ten "gość" mówi pod koniec:

" (...) dlatego nadajemy jej tytuł pośredniczki".

... gdyż w Piśmie Świętym nic takiego nie znajdziesz!


tak,poza tym mam wrażenie, że ten gośc nie wie co oznacza termin "pośrednictwo", no ale mogę się mylić :)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez Tomasz » So lis 12, 2011 23:40

tak,poza tym mam wrażenie, że ten gośc nie wie co oznacza termin "pośrednictwo", no ale mogę się mylić:)


Zgadzam się. Odnoszę wrażenie, że mamy tutaj do czynienia z całkowitym "pomieszaniem z poplątaniem" - i tłumaczeniem jak z gumowców zrobić oficerki.
Odsyłam do wątku Mariologia.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez Jacek » N lis 13, 2011 15:18

Krk dokonal przez setki lat swoistego wypaczenia roli Sw. Marii w chrzescijanstwie. Sw. Maria stala sie np. w Polsce osoba nr. 1 a za Nia dopiero Jezus, i Bog -Ojciec. Co nieraz juz bylo krytykowane przez katolickich teologow. W lutheranizmie w jedynym wyznaniu protestanckim, Sw. Maria zajmuje wysoka pozycję po Jezusie, i jest na swoj sposob czczona, Ks. Luther wielbil Sw. Maryje. Sluchanie wywodow tego franciszkanina z KrK jest oparte na bardzo plytkich podstawach, nie majacych naukowego i teologicznego ugruntowania.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez Paweł » Pn lis 14, 2011 14:00

Mam wrażenie że Maria w KRK zajeła rolę Ducha św. w Trójcy
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez Agnes » Pn lis 14, 2011 16:57

Ja też mam takie wrażenie. (pocieszycielka, orędowniczka, wspomożycielka, droga do Jezusa itd.) Przecież nawet cały ruch Odnowy w Duchu Świętym w KRK oddano "pod opiekę Maryi".
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez MichałG » Śr lis 16, 2011 00:55

Progresywny kalwinista Tomasz Piątek (referując te poglądy, a nie głosząc je) w swym pamflecie (paszkwilu na Jana Pawła II) "Antypapież" pisze (s.6):

"Matka Boska może być symbolem czystości duży, Bożego Miłosierdzia, , Sofii - Bożej Mądrości czy też Szechiny, Ruah - Bożej Obecności, wręcz Ducha Świętego (...)".

Od siebie dodam, że podobno zwolennikiem takiej interpretacji był Jan Paweł I (sic, pierwszy). Uzasadnienie? Pewnie odpowiedni dobór cytatów z Księgi Mądrości.

Trzeba przyznać, że to zupełnie inne podejście niż rozpowszechniony w naszym kraju ludowy kult maryjny.
Ostatnio edytowano Pt lis 18, 2011 00:10 przez MichałG, łącznie edytowano 1 raz
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez fiodor » Cz lis 17, 2011 23:17

Podzielę się swoim doświadczeniem, jeśli idzie o "duchowość maryjną" - od dziecka moja wiara zawsze była chrystocentryczna. Nie wiem, z czego to wynika, ale odkąd sięgam pamięcią zawsze w moich relacjach z Bogiem Maryja jest gdzieś na uboczu. Nie przywykłem na przykład do modlitwy różańcowej - kilka miesięcy temu zapisałem się nawet do żywego różańca, żeby po prostu nauczyć się tej modlitwy. Skutek jest taki, że de facto zarzuciłem życie modlitwy, a i niedotrzymywane zobowiązanie modlitewne "punktuje" mi na minus.
Przeprasza za offtop, ale chciałem się podzielić tym swego rodzaju świadectwem.
Ostatnio edytowano Pn lis 28, 2011 17:06 przez fiodor, łącznie edytowano 1 raz
fiodor
 
Posty: 47
Dołączył(a): Śr lut 23, 2011 14:22
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: pośrednictwo Maryi

Postprzez jagna » Pt lis 18, 2011 00:16

Co do miejsca Marii w KRK - to wydaje mi się taka polska specyfika. Oczywiście we Francji czy Belgii też się do niej katolicy modlą, ale taki mariocentryzm to chyba tylko w Polsce.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron