Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

dwa nurtujące mnie pytania;)

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 11, 2011 09:16

:D Kochani jak wiecie zmierzam ku konwersji malutkimi i spokojnymi kroczkami, czytając Pismo św, modląc się i starając się naśladować Chrystusa oraz zgłębiając nauki luterańskie.
Mam za sobą mały i duzy katechizm, Konfesję Augsburską oraz jej apologię, a dziś mam zamiar przeczytać Artykuły Szmalkardzkie.
Jednak mimo to pewne pytania mnie nurtują, być może w'w pozycji nie przeczytałam zbyt dokładnie ale....
Chrystus umarł za nas na grzechy, pokonując grzech i dając nam zbawienie za "darmo" a więc nasze dobre uczynki do zbawienia się nie przyczyniają, ale mamy się opierać na wierze i wierzyć w Pana, bedąc wdzięcznymi za to co dla nas zrobił.
No i tu pojawia mi się pierwsze pytanie - człowiek zostając ochrzczony staje się Dzieckiem Bożym, jest jedną z owiec owczarni Chrystusa...ale co się z nim stanie po śmierci, jeśli zboczy z drogi wiary, zacznie grzeszyć, popełniać ciężkie grzechy, przestanie wierzyć w Boga, zaneguje jego istnienie, a nawet w skrajnych przypadkach stanie się satanistą? Czy on też jest zbawiony, no bo Pan umarł za jego grzechy, ale ten człowiek nie uznaje Chrystusa za Pana i Zbawiciela, umiera jako ateista i co dalej?Innymi słowy, czy każdy ochrzczony pójdzie do nieba, jeśli wierzy w Chrystusa, a co jeśli np pod koniec życia przestanie wierzyć, co się z nim stanie?Przepraszam, nie chcę tu nikogo na tym forum obrażać, ale trochę tego nie umiem zrozumieć.
No i drugie pytanie,które też wynika z pierwszego - wg nauki Pisma Św istnieje tylko niebo i piekło, czyścca nie ma, a więc co dzieje się z duszami zmarłych?Gdzie one teraz są?Czekamy przecież na powtórne przyjście Chrystusa, który osądzi nas i sprawiedliwi bedą się cieszyć z Nim w niebie, a ci źli będą potępieni i pójdą do piekła.....no a gdzie są teraz dusze zmarłych???????
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Dorothea » Pt lis 11, 2011 11:32

Miniofilka znalazłam ciekawe opracowanie, może chociaż po części znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pierwsze pytanie.
http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/dteologia/chrzest-wojak.htm

Co do pytania drugiego też jestem ciekawa odpowiedzi :)
Dorothea
 
Posty: 48
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 17:53
Lokalizacja: Jawor
wyznanie: rk
dyplomy: 1
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt lis 11, 2011 11:42

Dorothea napisał(a):Miniofilka znalazłam ciekawe opracowanie, może chociaż po części znajdziesz w nim odpowiedź na swoje pierwsze pytanie.
http://www.luteranie.pl/www/biblioteka/dteologia/chrzest-wojak.htm

Co do pytania drugiego też jestem ciekawa odpowiedzi :)


czytałam ten artykuł już kiedyś dzieki za przypomnienie, ale chyba dalej nie rozumiem...bo z niego wynika, że nawet człowiek który później utraci wiarę, jest zbawiony... nawet jeśli grzeszy będąc ateistą?w takim razie dlaczego mamy żyć wg Dekalogu, jeśli i tak jestesmy zbawieni?oj, teraz to już całkiem się zamotałam....
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Tomasz » Pt lis 11, 2011 12:56

bo z niego wynika, że nawet człowiek który później utraci wiarę, jest zbawiony...


Z czego tak wnioskujesz ?

PS

Niektóre kwestie z Twojego postu były już poruszane. Wieczorem postaram się wskazać te wątki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Agnes » Pt lis 11, 2011 19:43

Miniofilko, jest taka nieduża zielona książeczka ks. Tadeusza Wojaka pt. "Ewangelik-katolik". Moze ją czytałaś? Jeśli nie, to wydaje mi sie, że tam mogłabyś znaleźć wiele cennych informacji na nurtujące się pytania.

Co do Twoich dwóch pytań zadanych tu, to poczekam na wątki, które Tomasz obiecał wstawić i gdybym miała jeszcze coś do dopowiedzenia, to postaram się dopowiedzieć :P
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Tomasz » Pt lis 11, 2011 19:54

Pamiętam :)

Zaraz postaram się "pogrzebać" w forum.

Admin jest już stary i ma sklerozę, wobec czego - musi przypomnieć sobie "gdzie to było" :mrgreen:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Tomasz » Pt lis 11, 2011 20:06

No i drugie pytanie,które też wynika z pierwszego - wg nauki Pisma Św istnieje tylko niebo i piekło, czyścca nie ma, a więc co dzieje się z duszami zmarłych?Gdzie one teraz są?Czekamy przecież na powtórne przyjście Chrystusa, który osądzi nas i sprawiedliwi bedą się cieszyć z Nim w niebie, a ci źli będą potępieni i pójdą do piekła.....no a gdzie są teraz dusze zmarłych???????


Na razie - odnośnie drugiego pytania http://www.forum.konfesyjni.pl/viewtopic.php?f=13&t=52
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So lis 19, 2011 11:48

Kto odpowie na moje pytania? :lol:
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Agnes » So lis 19, 2011 13:31

A patrzyłaś na link, który Tomasz podał? Tam znajdziesz dość dużo informacji na temat jednego z Twoich pytań.

Tomaszu, a link do Chrztu znalazłby się? Czy nie było takiego wątku?

Może przeczytałaś, Miniofilko, "zieloną książeczkę" ks. Wojaka, o której wspomiałam? Tam tematyka sakramentów jest omówiona (w dodatku w zestawieniu z rozumieniem sakramentów przez KRK, więc dobrze rozjaśnia temat)

Warto też sięgnąć do książki "Teologia wiary" pod redakcją ks. prof. Manfreda Uglorza. (chyba że już czytałaś?)

Oczywiście po tych wszystkich lekturach nadal możesz mieć pytania :P , tylko że przynajmniej już wiesz "czym się to je" :wink: , i odpowiedzi mogą byc bardziej zrozumiałe.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: dwa nurtujące mnie pytania;)

Postprzez Tomasz » So lis 19, 2011 14:51

Tomaszu, a link do Chrztu znalazłby się? Czy nie było takiego wątku?


Nie pamiętam. Wieczorem poszukam.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron