Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Katolicka rodzina i msza.

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Katolicka rodzina i msza.

Postprzez jagna » Pt sie 12, 2011 11:13

Jak radzą sobie konwertyci z katolickich rodzin w sytuacjach typu msza za kogoś bliskiego? Ja właśnie w takiej jestem i mam zgryz. Bo z jednej strony nie popieram, z drugiej sytuacja trochę jak ślub czy pogrzeb, z szacunku dla bliskich wypada na mszy być. Wiem, że zmarłemu nie pomogę, ale żywym już tak. No i sama nie wiem jaką decyzję podjąć. Co robicie w takim położeniu?
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Katolicka rodzina i msza.

Postprzez Paweł » Pt sie 12, 2011 11:40

Myslę że nam, konwertytom, tego typu uroczystości sprawiają więcej kłopotu niż urodzonym luteranom, postawionym w podobnej sytuacji. Myslę że nie ma powodu (mówię to też do siebie) aby się za badzo tą sytuacją przejmować. Ja nie uczestnicze w komunii i odpuszczam zdrowaśkę :-) W końcu to też nabożeństwo chrześcijanskie, z pewnymi elementami z którymi się nie zgadzamy, ale jednak chrześcijańskie.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Katolicka rodzina i msza.

Postprzez Wojtek » Pt sie 12, 2011 14:35

Uczestniczę z szacunku dla zmarłego. I z tego też powodu żadnych modlitw za niego nie zanoszę i traktuję nabożeństwo jak 'wspominkowe' .
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Katolicka rodzina i msza.

Postprzez Jacek » Pt sie 12, 2011 15:31

Ja zeszlego roku w czerwcu uczestniczylem we mszy KrK, na pogrzebie mojego ojca. Tylko nie przystapilem jako jedyny z rodziny do komunii. Jeden z ksiezy wspolcelebrujacy moj kolega , ktory wiedzial jakiego obecnie jestem wyznania, powiedzial ze gdybym chcial przystapic , to nie widza problemu. Niestety jako Starolutheranin-Katolik reformowany, odmowilem przystapienia, do komunii w rycie KrK. Prosilbym zawsze uscislic dokladnie pojecie mszy Rzymsko-katolickiej, a nie katolickiej. Niezapominajmy ze w prostej lini jestesmy katolikami-reformowanymi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Katolicka rodzina i msza.

Postprzez varpho » Pt sie 12, 2011 18:55

taa, wielką łaskę robią, że pozwalają skorzystać...

sam na szczęście nigdy nie byłem w takiej sytuacji, ale pewnie na mszę bym przyszedł, choć na pewno rozumiałbym ją inaczej niż większość obecnych - tzn. głównie jako wspominanie zmarłego i modlitwę o to, żeby pozostała przy życiu rodzina i bliscy zmarłego się trzymali, żeby Pan życia i śmierci dał im ukojenie w bólu i żeby wierzyli w zbawienie zmarłego grzesznika...

ostatnio trafiłem gdzieś w sieci na rzymskie wypowiedzi nt. pogrzebu i dowiedziałem się np. że nie można odprawiać mszy pogrzebowej nad urną, bo - uwaga - msza pogrzebowa jest ku czci ciała zmarłego, a nie jego prochów. ku czci zmarłego!?
i druga sprawa - opis zakonu tercjarzy: "Głównym naszym celem jest składanie ofiary ze swego życia jako dar wynagradzający za grzechy swoje i świata." - dar wynagradzający!? czy to nie jest wyważanie otwartych drzwi?
przepraszam, że piszę o tym tutaj, ale nie mogłem wydzierżyć. trzeba by swoją drogą zrobić jakiś wątek ukazujący rozbieżności między rzekomo oficjalną nauką Kościoła rzymskokatolickiego w sprawie usprawiedliwienia a kryptopelagiańską antropolatryczną praktyką...
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Katolicka rodzina i msza.

Postprzez jagna » Pt sie 12, 2011 21:37

Cóż, problem rozwiązał się sam, siła wyższa, iść nie mogłam. Mam czasem wrażenie, że sam Bóg na rękach wynosi mnie z KRK.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Katolicka rodzina i msza.

Postprzez Tomasz » Pt sie 12, 2011 23:55

To jest dosyć "popularny" temat. Ostatnio poruszaliśmy go tutaj
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron