Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Różaniec luterański?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Elżbieta » N paź 14, 2012 19:05

Mi raczej taki sposób rozmowy z Bogiem nie odpowiada. Jezus Chrystus też takiego sposobu nie uczył. - W każdym razie ja tego nie znalazłam.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez skomplik » N paź 14, 2012 19:49

Bo jest to trwanie przed Bogiem, w pamięci o Nim, z równoczesnym wstawianiem się za braci i siostry, za każdego razem i z osobna. Kiedy nie wiesz co powiedzieć, a pragniesz być przy Nim to mówisz "Panie Jezu Synu Boga Żywego zmiłuj się nad nami".
Moim zdaniem ten rodzaj modlitwy jest idealny na długie zimowe wieczory. Mówie oczywiście o "czotce" starochrześcijańskim sposobie modlitwy. Najlepiej w połączeniu z rozważaniem tajemnic Zbawienia.

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Elżbieta » N paź 14, 2012 19:55

Mimo wszystko takie modlitwy mi całkowicie nie odpowiadają.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Tomasz » Śr paź 31, 2012 22:24

Mi raczej taki sposób rozmowy z Bogiem nie odpowiada. Jezus Chrystus też takiego sposobu nie uczył.


Nie musi Ci odpowiadać. Każdy wybiera taką formę, jaką sam uważa. Najważniejsza jest tutaj treść i szczerość.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Elżbieta » Śr paź 31, 2012 22:44

Dlatego też napisałam, że mi nie odpowiada, a nie, że taki sposób jest niedopuszczalny :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Jonah » Cz lis 01, 2012 00:27

skomplik napisał(a):Bo jest to trwanie przed Bogiem, w pamięci o Nim, z równoczesnym wstawianiem się za braci i siostry, za każdego razem i z osobna. Kiedy nie wiesz co powiedzieć, a pragniesz być przy Nim to mówisz "Panie Jezu Synu Boga Żywego zmiłuj się nad nami".
Moim zdaniem ten rodzaj modlitwy jest idealny na długie zimowe wieczory. Mówie oczywiście o "czotce" starochrześcijańskim sposobie modlitwy. Najlepiej w połączeniu z rozważaniem tajemnic Zbawienia.

pozdrawiam


Nie istnieje nic takiego jak starochrześcijański różaniec, bo został on zapożyczony prawdopodobnie od muzułmanów, a ci z kolej wzorowali się na hinduistach. Źródłowo więc i pierwotnie taka forma modlitwy jest powiązana z mantrowaniem, wprowadzaniem się w stan transu.

Najstarszą medytacją chrześcijańską jest tzw. lectio divina, czyli forma oparta na lekturze i rozważaniu tekstów biblijnych.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Kamil M. » Cz lis 01, 2012 13:17

Jonah napisał(a):Najstarszą medytacją chrześcijańską jest tzw. lectio divina, czyli forma oparta na lekturze i rozważaniu tekstów biblijnych.

Zwłaszcza, że większość chrześcijan przez większość dziejów była analfabetami, których nie było stać na kupno księgi?
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Jonah » Cz lis 01, 2012 13:40

Lectio divina rozwinęła się już w czasach patrystycznych. Co prawda, głównie w klasztorach. W średnioweczu rzeczywiście większość chrześcijan nie umiała czytać. Czy tak było w starożytności? Społecznie zbory były zróżnicowane. Jednak nawet ci, którzy nie umieli czytać i nie mieli dostępu do ksiąg, słyszeli czytania biblijne w czasie liturgii, czy podczas objaśniania przez biskupa, więc mogli je później rozważać. To była kultura żywego słowa, ludzie mieli lepszą pamięć, wielu znało na pamięć całe księgi. Lektura więc i rozważanie Biblii nie musi przyjmować postaci lectio divina. Niemniej chrześcijanie to lud księgi. I nie mamy innej możliwości komunikacji z Bogiem niż za pośrednictwem Słowa Bożego, które w Biblii się zawiera.
Natomiast o różańcu czy komboskionie przed średniowieczem głucho. Choć sam tekst modlitwy ma biblijne źródło i jej idea uznania w sobie grzesznika jest słuszna (sam czasem wypowiadam ten tekst, ale mnie starczy raz), jej forma natomiast jest, moim zdaniem, oparta na zbyt dosłownym rozumieniu zalecenia nieustannej modlitwy (1 Tes 5:17).
Mnisi prawosławni zapożyczyli zresztą ze Wschodu więcej technik jogicznych, np. wpatrywanie się w pępek, wstrzymywanie odechu :D

M. Luter zwalczał wszelkiej maści iluministów, którzy twierdzili, że Biblia im niepotrzebna i otrzymują, jak sądzą, bezpośrednie objawienia. Ciekawe, co miałby do powiedzenia o świecących "niewypowiedzianym światłem" hezychastach 8-)
Ostatnio edytowano Cz lis 01, 2012 15:00 przez Jonah, łącznie edytowano 1 raz
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Re: Różaniec luterański?

Postprzez Aleksander » Cz lis 01, 2012 14:15

Jonah napisał(a): Niemniej chrześcijanie to lud księgi. I nie mamy innej możliwości komunikacji z Bogiem niż za pośrednictwem Słowa Bożego, które w Biblii się zawiera. )


Czy Biblia jako całość nie jest Słowem Bożym? Jeśli nie to czy mogę zapytać, które części lub fragmenty nie są Słowem Bożym?
Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Jonah » Cz lis 01, 2012 14:59

Jak widzę, pastor Aleksander jest czujny. Nie chodziło mi, oczywiście, o to, że w Biblii obok Słowa Bożego jest słowo ludzkie, dlatego, jak mniemają niektórzy, zawierać może ona błędy. Nie jestem sędzią Słowa. Chodziło mi o coś innego. Mianowicie Słowo Boże dociera do nas niejako "w szacie" ludzkiej, co obejmuje język, indywidualny styl hagiografów, różne literackie środki wyrazu i literackie gatunki, jak psalm, list, przypowieśc, apokalipsa. Dlatego, analogicznie do Wcielenia, można powiedzieć, że Biblia jest teandryczna. Słowo Boże dociera do nas poprzez słowo człowieka. Stąd Biblia pozostając dziełem literackim, różni się od pozostałych dzieł tego typu tym, że jest natchnionym Słowem Bożym.

"Pismo Święte różni się od innych ksiąg tym, że jest Słowem Bożym. Jest Słowem Bożem, bowiem święci mężowie Boży, którzy napisali Pismo, spisali w nim tylko to, co Duch Św. przekazał im pod natchnieniem".
"A Brief Statement of the Doctrinal Position of the Missouri Synod. Of the Holy Scriptures"
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron