Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Różaniec luterański?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

różaniec luterański

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So wrz 08, 2012 15:50

Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: różaniec luterański

Postprzez Kazimierz » So wrz 08, 2012 18:12

Od jakiegoś czasu rozmyślam własnie nad rodzajem różańca dla Luteran,a to od momentu jak zacząłem zgłębiać metody i sposoby modlitwy,medytacje-Hagaw,ale brak mi było odwagi to zaproponować,czy choćby podzielić się moimi odczuciami.
Różaniec kojarzy się z KRK,nie wiem jak prawosławni,ale tak sobie myślę że oprócz studiowania Pisma,Psalmów,modlitwy Ojcze Nasz ,czy różnych modlitw z "głowy",a raczej może z głębi serca,potrzebujemy takiego czasu wyciszenia,uciszenia naszego umysłu i właśnie hagaw,mamrotanie bardzo w tym pomaga.Chodzi o to by się tak wyciszyć,zeby czasem usłyszeć głos Boga.

Kod: Zaznacz cały
http://www.giftsofaith.com/Files/lutheranrosary.pdf


Ta propozycja jest po angielsku więc nie oceniam słów.

Wg mnie opcji ,formuł wymawianych słów może być mnóstwo,np:
-Ojcze nasz który jesteś w niebie święć się imię Twoje....
-Kochany Ojcze dziękuję Ci za niewinnie przelaną krew Twojego Syna Jezusa by mnie grzesznego i niegodnego człowieka pojednać z Tobą i uznać za usprawiedliwionego,
- itd.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: różaniec luterański

Postprzez Elżbieta » So wrz 08, 2012 18:56

Na temat różańca luterańskiego była mowa już wcześniej : viewtopic.php?f=40&t=627
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: różaniec luterański

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So wrz 08, 2012 19:34

Przepraszam,nie zauważyłam;)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Tomasz » So wrz 08, 2012 20:14

Już połączyłem wątki :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Magdalena » Cz paź 11, 2012 16:21

Witam, po dłuższej przerwie :wink: W związku z tym, iż poszukiwałam czegoś na temat różańców luterańskich - ale na stronach anglojęzycznych - i jakoś samo się to sprzęgło z tym wątkiem, postanowiłam przetłumaczyć w miarę moich zdolności językowych wpis z bloga Ask the pastor - więcej tutaj http://xrysostom.blogspot.com/2008/09/do-lutherans-use-rosary.html.

Czy luteranie używają różańców?

Pytanie

Posiadam różaniec, który został podarowany mi w prezencie. Czy jest wielu luteran, którzy używają różańców w codziennej modlitwie? Znalazłem modlitwy luterańskie na różaniec. Czy LCMS (kościół luterański synodu Missouri) popiera różańce, czy też zniechęca do ich używania?

Pastor (ksiądz)

Nie wiem jak wielu modli się regularnie (lub nieregularnie) poprzez różaniec. Kościół luterański - Synodu Missouri, nie zajął stanowiska w tej ani innej sprawie, dotyczącej pomocy do modlitwy i pobożności. Są odpowiednie dla tych, którzy używają ich właściwie, i nieodpowiednie dla tych, którzy ich nie rozumieją lub niewłaściwie użytkują.

Najwyraźniej luterański teolog Martin Chemnitz znalazł się w pierwszej kategorii i wykorzystywał różaniec, jako pomoc do modlitwy.

Tak jak jedna osoba może korzystać z religijnej sztuki, jako środka kontemplacji, podczas gdy inna obraca ją w bałwochwalstwo. Tak jeden może wykorzystywać różaniec, by skupić się i odmówić szereg zbożnych modlitw, podczas gdy inny może niewłaściwie wykorzystać go, do powoływania świętych lub traktować go jak nieomal magiczny talizman przeciw złu.

Choć nie został nakazany przez Boga, myślę, że wierzący mogą korzystać z różańców w sposób podobny jak to ma miejsce w Pwt 6:8-9 Także przywiążesz je jako znak na twoją rękę oraz niech będą przepaską pomiędzy twoimi oczyma. Napiszesz je na podwojach twojego domu oraz na twoich bramach.

http://4.bp.blogspot.com/_oCTnXsJrYuM/SNSdhEftMHI/AAAAAAAAAoY/gB6pMsS2CK4/s1600-h/m_chemnitz.jpg - M. Chemnitz z różańcem w ręku.


Jeżeli coś jest źle, to nie krępować się :!: Pisać :!: :wink:
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Jacek » Cz paź 11, 2012 20:01

Jesli rozaniec jest komus pomocny- to niema problemu, my nie doszukujmy sie we wszystkim balwochwalstwa. Tak rozaniec jest czesto zauwazalny u Staroluteran wysokokoscielnych, przykladowo tu u mnie w Szwecji. Podobnie jak konserwatywni staroluteranscy ksieza z Missionsprovinsen nosza dlugie sutanny, i tzw. piuski na glowie, i nikt niczemu sie tam nie dziwi, ani nie szuka dziury w calym.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Tomasz » Cz paź 11, 2012 20:47

Oczywiście "różaniec luterański" nie ma formy modlitwy maryjnej, jak w KRK.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez skomplik » Pt paź 12, 2012 18:36

Czyli jest to po prostu "czotka"
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Różaniec luterański?

Postprzez Kazimierz » N paź 14, 2012 11:59

Taki różaniec luterański to jakby pewien rodzaj modlitwy Hagaw-mamrotanie.
Głównym jego celem w mojej ocenie jest wyciszenie "rozpędzonego" umysłu i danie szansy Bogu do nas mówić.
Kazimierz
 
Posty: 142
Dołączył(a): Pn sie 13, 2012 11:37
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości