Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Usprawiedliwienie

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Bertie » Cz gru 22, 2011 23:02

Zinterpretowałaś wyłupianie oczów w sensie metaforycznym, ja na początku interpretowałem to dosłownie :D . Twoja interpretacja jest słuszna, bo jeśli wszyscy grzeszą, to ci co mieliby być zbawieni musieli by chodzić ślepi i z obciętymi rękami, a i tak to by nie wystarczyło. Wniosek, gdyby brać pod uwagę uczynki nikt nie był by zbawiony. :P
Bertie
 
Posty: 13
Dołączył(a): N lut 27, 2011 14:51
wyznanie: Kosciół Rzymsko-Katolicki
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Elżbieta » Cz gru 22, 2011 23:08

Bez żadnych wyjątków :)
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz gru 22, 2011 23:45

:) Zbawieni jesteśmy przez wiarę w Chrystusa Zbawiciela, a owocami wiary mają być uczynki
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Agnes » Pt gru 23, 2011 10:27

Słuszny wniosek, Bertie :!: :)
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez jagna » Pt gru 23, 2011 23:27

Znalazłem też w Wikipedii, że Luter nie przepadał za tym listem:

List Jakuba spotkał się z krytyką ze strony ojca reformacji, Marcina Lutra, który uważał, że nie zawiera on nauki chrześcijańskiej i wyrażał się o nim lekceważąco (List słomiany, List Jakubika). Luter w swojej krytyce nawiązywał do starożytnych Ojców Kościoła, którzy klasyfikowali List do "antilegomena", głównym jednak powodem był problem pogodzenia Listu z nauką o usprawiedliwieniu przez wiarę. Luter nie był odosobniony w swoich poglądach. Umieścił List w swoim wydaniu Biblii, ale nie przyjmował go jako pisma apostolskiego.


Jeszcze odnośnie tego fragmentu, czy to prawda? Jeśli tak, to dlaczego Luter lekceważył ten list? Ja też tu zgrzytu nie widzę. Wiem, że to fragment z Wiki, ale z niego wynika, że Luter się zastanawiał co umieścić w Biblii a co nie? Nie chce mi się w to wierzyć (nie pasuje mi, to może nie dodam...? ach no dobra, ostatecznie mogę to zostawić).
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Tomasz » So gru 24, 2011 00:57

Już o tym pisaliśmy. Luter początkowo odnosił się bardzo niechętnie do Listu Św. Jakuba, gdyż również widział tam sprzeczność z listami Św. Pawła i podkreśleniem zbawienia tylko z wiary. Jednak tej sprzeczności tutaj nie ma. Natomiast Luter do wielu swoich przekonań dochodził sukcesywnie i nie był nieomylny (i wcale się za takiego nie uważał).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Agnes » Wt gru 27, 2011 19:29

Dla mnie właśnie dlatego Reformacja i cała postać Lutra jest autentyczna, ponieważ dochodził on stopniowo do ostatecznych wniosków. I stosował konsekwentnie kryteria biblijne, nawet jak mu osobiście coś się nie podobało (I tak np. usunął Księgi Machabejskie, jako deuterokanoniczne, choć było mu ich żal).

Jak to jeszcze połączymy z faktem, że Luter bardzo wiele się modlił, to można powiedzieć, że stopniowo Bóg mu przekazywał coraz więcej i tak prowadził go na drodze reformy Kościoła.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron