Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Usprawiedliwienie

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Tomasz » Wt mar 01, 2011 18:20

To bardzo duże uproszczenie. Nie mniej bez Ducha Św. człowiek nie jest w stanie sam z własnych sił uwierzyć. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć iż moje dywagacje dot. "kwestii zbawienia osób niewierzących" są własnymi przemyśleniami. Chciałbym, aby na ten temat wypowiedział się również ktoś z teologów ewangelickich.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez varpho » Śr mar 02, 2011 11:27

Fróbel napisał(a):Wierze w usprawiedliwienie przez wiarę, ale nigdy z taką pewnością bym tego nie powiedział.
Nikt nie może być pewny swojego zbawienia. O nikim nie możemy powiedzieć, że zostanie lub nie zostanie zbawiony, nagrodzony czy potępiony.
Bóg narzuca nam pewne reguły, mówi, że mamy czynic tak i tak, a z drugiej strony wcale do tych reguł nie musi się dostosować, może je zmieniać, pomijać, robić wyjątki, łamać... bo jest Bogiem.


zgadzam się z Tobą całkowicie.


Fróbel napisał(a):Co z osobą która nie wierzy, świadomie odrzuca, a jest miłosierna i czyni dobro bezinteresownie?


jeżeli jakaś osoba świadomie odrzuca istnienie Boga, to oczywiście odrzuca też istnienie nieba i piekła.
nie myśli więc o zbawieniu.
a jeśli nie myśli o zbawieniu, a ["mimo to"] żyje dobrze, sprawiedliwie i miłosiernie, to motywacją jej dobrych uczynków nie jest [grzeszne same w sobie] pragnienie okazania się sprawiedliwym przed Bogiem [w którego przecież nie wierzy] i zasłużenia sobie na zbawienie, więc może i może zostać zbawiona?

też pragnę zaznaczyć, że to jedynie moje dywagacje i byłbym wdzięczny za opinię jakiegoś teologa. :)

druga możliwość rozwiązania problemu "sprawiedliwych niewierzących" jest taka, że osoby te nie zostaną zbawione, ale nie będzie to z ich punktu widzenia nic złego - skoro piekło to po prostu stan przebywania "w oddaleniu od Boga", a osoby te nie wierzą w Boga i nie dbają o to, czy będą przebywać w Jego obecności, czy nie, to wszystko im jedno. :)
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Tomasz » Śr mar 02, 2011 13:13

a jeśli nie myśli o zbawieniu, a ["mimo to"] żyje dobrze, sprawiedliwie i miłosiernie, to motywacją jej dobrych uczynków nie jest [grzeszne same w sobie] pragnienie okazania się sprawiedliwym przed Bogiem [w którego przecież nie wierzy] i zasłużenia sobie na zbawienie, więc może i może zostać zbawiona?


Tylko nie zapominajmy, że absolutnie nikt nie może zasłużyć sobie na zbawienie poprzez swoje uczynki.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Elżbieta » Śr mar 02, 2011 16:21

Tak, a jak będzie naprawdę, to się dowiemy po, ale już nikomu o tym nie będziemy mogli powiedzieć. Więc może takie rozważania zostawmy Bogu, a trzymajmy się tego co jest pewne
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez varpho » Śr mar 02, 2011 20:53

Tomasz napisał(a):Tylko nie zapominajmy, że absolutnie nikt nie może zasłużyć sobie na zbawienie poprzez swoje uczynki.


tak.
w tym wypadku zbawienie tej osoby byłoby możliwe jedynie w przypadku takiej woli Boga.
a Bóg może wszystko. :)

chciałem tylko zaznaczyć, że ateista jest o tyle bardziej moralny od niektórych wierzących, że czyni dobrze nie z powodu strachu przed potępieniem czy chęci przypodobania się Bogu.
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Tomasz » Śr mar 02, 2011 21:04

chciałem tylko zaznaczyć, że ateista jest o tyle bardziej moralny od niektórych wierzących, że czyni dobrze nie z powodu strachu przed potępieniem czy chęci przypodobania się Bogu


i to jest właśnie zagadką :)

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w tym przypadku Bóg działa poprzez takiego człowieka pomimo braku jego świadomości w tym względzie.
Co o tym sądzicie ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez jagna » Śr mar 02, 2011 23:06

Ja też się nad tym zastanawiałam. Bo jeśli dobre uczynki są owocami wiary, a ktoś wydaje takie owoce nie wierząc...? Myślę, ze Bóg może działać w takim cżłowieku, jak najbardziej, bo niby dlaczego Wszechmocny by czegoś nie mógł?

Może wiara to nie tylko to co my uważamy za wiarę, może jest jeszcze jakiś inny sposób? Wchodzę trochę na grząski grunt, ale skoro Luter twierdził, że niemowlę może mieć wiarę, choć nie jest świadome, to ateista może ją mieć w podobny sposób? Nie wiem tylko, jak to zdefiniować.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Bertie » Pt mar 04, 2011 17:22

Przyglądam się tej dyskusji. Na początku nie wiedziałem, o co wam chodzi. Jak się okazało, wynika to z tego, że ja jestem katolikiem i byłem/jestem bardziej uczony w filozofii Tomasza z Akwinu, a wy jak widzę prezentujecie poglądy Augustyna z Hippony. Nawet postanowiłem przeczytać "O naturze dobra" Augustyna, przeczytałem jak na razie tylko początek i stwierdziłem, że to zgadza się z tym co wy piszecie. Augustyn od Tomasza różni się tym, że według Augustyna człowiek nie może czynić dobra bez łaski od Boga. Tomasz oddziela wiarę od rozumu. Człowiek może czynić dobro, przez wiarę dzięki łasce od Boga, ale może te dobro czynić też sam niezależnie od Boga, bo ma wolną wolę. Dlatego na przykład ateiści lub osoby, które nigdy nie miały styczności z "naszym" Bogiem mogą czynić dobro.

Historia zna już taki przypadek. Taki spór już istniał, za czasów Reformacji, pomiędzy Erazmem z Rotterdamu- humaniści ("O wolnej woli"), a Marcinem Luter- reformatorzy ("O niewolnej woli").
Bertie
 
Posty: 13
Dołączył(a): N lut 27, 2011 14:51
wyznanie: Kosciół Rzymsko-Katolicki
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Tomasz » Pt mar 04, 2011 19:01

"O niewolnej woli" czytałem już bardzo dawno temu, ale warto będzie "odświeżyć" sobie to dzieło naszego Reformatora - do czego również wszystkich namawiam.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Usprawiedliwienie

Postprzez Wędrowiec » So mar 05, 2011 20:07

Wybaczcie, że się tak tutaj wtrącę. Pragnę jedynie przytoczyć jutrzejszą lekcję z liturgii KRK, która traktuje kwestię usprawiedliwienia:


Rz 3, 21-25a. 28


Człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę



Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian.


Bracia:


Teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczana przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą. Bo nie ma tu różnicy: wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie, które jest w Chrystusie Jezusie. Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego Krwi. Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron