Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Opętanie

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Opętanie

Postprzez Elżbieta » Śr lut 02, 2011 15:18

trochę znalazłam w internecie na ten temat, więc wklejam :

"W Kościele luterańskim nie ma oficjalnego egzorcysty, ani też porządku liturgicznego przewidzianego na tę okoliczność. Tzw. małe egzorcyzmy przeprowadza się podczas liturgii chrzcielnej, gdy rodzicie i rodzice chrzestni wyrzekają się Szatana i wszystkich spraw jego. Wyrzeczenie to powtarzane jest później przez młodzież podczas aktu konfirmacji.
Nie zmienia to jednak faktu, że w polskim Kościele luterańskim miały miejsce egzorcyzmy przeprowadzane przez duchwonych. Jeden z "obrzędów", o którym wiem, opierał się po prostu na modlitwie i wezwaniu "Kyrie eleison" (por. Mt 17,21).
Dariusz Bruncz"
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez ramzej76 » Pt lut 04, 2011 14:06

... no i tu Was zaskoczę - wydawnictwo FRONDA, tytuł "Czarny Sakrament" autorstwa David M.Kielly i Christina McKenna. To jest na najnowszych faktach. Jest tam protestancki duchowny z Irlandii i duchowny katolicki. Opisanych 10 opętań. Wg recenzentów- nie należy tego czytać nocą będąc samemu w domu....
ramzej76
 
Posty: 23
Dołączył(a): So maja 08, 2010 14:31
Lokalizacja: lubuskie
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez Paweł » Pt lut 04, 2011 14:12

Dzięki za info.

off top. - Gdzies się podziewał chłopie? :wink:
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez varpho » So mar 19, 2011 19:17

ramzej76 napisał(a):protestancki duchowny z Irlandii


pewnie w recenzji użyto takiego właśnie, niezbyt dokładnego określenia. jednak chętnie bym się dowiedział, jakiego wyznania był ten duchowny? anglikanin?

[określenie "duchowny protestancki" jest równie precyzyjne, jak "stolica państwa słowiańskiego"...]
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez Tomasz » So mar 19, 2011 20:07

Trochę poszperałem i znalazłem. Protestancki duchowny z tej książki to WILLIAM H. LENDRUM - Anglikanin.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez varpho » So mar 19, 2011 20:53

dziękuję. :)
varpho
 
Posty: 126
Dołączył(a): So sty 29, 2011 15:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez Paweł » Wt cze 28, 2011 11:02

ze strony LCMS:

pytanie:
Czy LCMS posiada oficjalne stanowisko odnośnie opętania? Czy jest jakiś rytułał, na wzór KRK czy Kościoła Prawosławnego? Czy są duchowni delegowani do tego typu przypadków?

odp:
LCMS na zdecydowanie przyjmuje wiarę w istnienie demonów i Szatana i niektórzy nasi księża uczestniczą w rytuale egzorcyzmów. LCMS nie ma jednak oficjalnego dokumentu w tej sprawie i nie ma księży specjalnie powołanych do tego typu działań.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez Fróbel » Pt lip 08, 2011 23:36

wiem tylko tyle, że robi się to za pomocą modlitw , nic więcej nie wiem


a co z wodą święconą?
Fróbel
 
Posty: 53
Dołączył(a): Pt sty 28, 2011 12:25
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez Elżbieta » Pt lip 08, 2011 23:50

w Kościele Luterańskim woda święcona ? ? ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Opętanie

Postprzez Jacek » So lip 09, 2011 20:05

Tak Elzbietko- Woda swiecona jest w powszechnym uzywaniu w kosciolach lutheranskich/panstwowych/ w Skandynavii. Wchodzac do kosciola jest tzw. chrzcielnica, o ile prawidlowo to nazwalem, i kazdy szwedzki lutheranin wchodzac do kosciola lubi sobie za pomoca wody swieconej zrobic zna krzyza.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości