Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kilka pytań o Luteranizm

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 20:45

Elżbieto, nie ma problemu ;)

Vikingu, skandynawskie języki zawsze wydawały mi się tymi trudniejszymi. Obecnie chcę przypomnieć sobie dawno zapomniany niemiecki i dopracować angielski - to takie priorytety na najbliższy czas. Jeśli faktycznie czasu i chęci nie zabraknie, to w zasadzie każda propozycja może być do rozważenia :)

Kolejne pytanie:

Jak to jest z dziećmi? Kiedy mogą przyjmować komunię?
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Śr sty 19, 2011 20:48

u nas w wieku 14 lat
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Jacek » Śr sty 19, 2011 20:50

Jezyk szwedzki to jest wlasnie taki jabys niemiecki zmieszal z angielskim, no fakt jest ciezki potrzebowalem pare lat, szczegolnie wazny akcent.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 20:54

Co do komunii:

Czasami wydaje mi się z tym kilka problemów. Przykładowo dziecko na tle większości klasy, która przygotowuje się w KRK do pierwszej komunii. Naciski z każdej strony, dziecko ma w głowie mętlik, może się odseparować, lub zostać zwyczajnie odrzuconym. Czy zdarzały się sytuacje, że przyzwalano dzieciakom podejść do komunii razem z rówieśnikami, żeby nie poczuły się "gorzej"?

Co do szwedzkiego:

Podobno szwedzi, czy też norwegowie bardzo dobrze mówią po angielsku
Ostatnio edytowano Śr sty 19, 2011 20:55 przez Wędrowiec, łącznie edytowano 1 raz
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Tomasz » Śr sty 19, 2011 20:54

- Załóżmy, że już podjąłem decyzję o przyjęciu wiary w Chrystusa w Kościele Luterańskim, tak więc od tego momentu co muszę zrobić? Czy jest jakaś formalna procedura? Wiem, że nie jest wymagane coś na zasadzie apostazji.


Przepraszam, że nie odpowiedziałem na to pytanie w moim poprzednim poście ? ale Elżbieta już ogólnie wyjaśniła o co chodzi.
Jeżeli chodzi o Twój zawód to istotnie może być problem ze strony władz KRK (zakładam, że nie skorzystasz z propozycji Vikinga i zostaniesz w Polsce :wink: )

- Takie nagranie zawsze można wykonać w jakimkolwiek formacie a potem tylko przekonwertować do choćby właśnie mp3.

- powiedzmy, że zrozumiałam co napisałeś


Elżbieta jest niestety totalnym ignorantem technicznym ? zatem musisz być tutaj wyrozumiały :lol:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 20:57

W porządku Tomku;)

Władze KRK mogą robić problemy co wydaje mi się straszną dyskryminacją, stąd też wolałbym przed nimi w żaden sposób nie obnosić ze swoją decyzją czy też już dokonanym faktem.

Co do spraw technicznych, to wbrew pozorom i mnie można porządnie zagiąć :)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Tomasz » Śr sty 19, 2011 20:59

Czy zdarzały się sytuacje, że przyzwalano dzieciakom podejść do komunii razem z rówieśnikami, żeby nie poczuły się "gorzej"?


Dziecko ewangelickie przystępuje do Konfirmacji (która jest związana z "pierwszą Komunią") w wieku 14 lat w swoim Kościele. Nie wyobrażam sobie sytuacji, aby Ewangelik posłał swoje dziecko do Komunii w KRK "aby nie poczuło się gorzej". Również od strony KRK byłoby to raczej nie do przyjęcia.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 21:05

Tu więc nasuwa mi się pytanie, czy można spokojnie w większych miastach znaleźć ośrodki kształcenia typowo dla ewangelików, czy też ogólnie dla chrześcijan (bez żadnych uprzedzeń wewnętrznych)?

Jak wygląda wspominanie swoich zmarłych członków rodziny na cmentarzu?

Czy luteranie zachowują post w piątek lub środę popielcową i Wielki Piątek?
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Jacek » Śr sty 19, 2011 21:18

Co do ostatniego pytania. Tak.Staroluteranie przestrzegaja dni postne. Ale to umartwianie nie moze byc li tylko i polegajace na niejedzeniu miesa, ale wogole ograniczenie w tym dniu jedzenia wszelkiego np. Wielki Piatek, w tym dniu odrzuca sie wyjscia do teatru kina wszelkie programy rozrywkowe.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 21:29

Viking napisał(a):Wielki Piatek, w tym dniu odrzuca sie wyjscia do teatru kina wszelkie programy rozrywkowe.


Czyli takie powiedzmy wyciszenie się? Podobnie w KRK i do tego mięsny i ilościowy post.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości