Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kilka pytań o Luteranizm

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 19:07

Chciałbym w tym temacie poruszyć kilka dla mnie dość istotnych kwestii.

- Czy luteranin może pod pewnymi warunkami uczestniczyć w Mszy KRK? Czasami człowiek może nie mieć możliwości uczestnictwa w nabożeństwie w którymś ze zborów z powodu braku takowego w tym momencie w okolicy, lub też pod chwilową presją najbliższych (jeśli trzeba, to wytłumaczę to później).

- Teraz troszkę w drugą stronę - czy katolik może przyjść na nabożeństwo do luteran nie będąc przy tym postrzeganym jako intruz, czy też "niewierny"?

- Załóżmy, że już podjąłem decyzję o przyjęciu wiary w Chrystusa w Kościele Luterańskim, tak więc od tego momentu co muszę zrobić? Czy jest jakaś formalna procedura? Wiem, że nie jest wymagane coś na zasadzie apostazji.

- Czy będąc pracownikiem KRK mam możliwość zostać wiernym i członkiem zboru ewangelickiego?

Troszkę chaotycznie, ale to mój początek tutaj, więc proszę o wyrozumiałość szanownych użytkowników :)
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Tomasz » Śr sty 19, 2011 19:24

ad. 1 - Luteranin może uczestniczyć w Mszy Św. KRK. Nie powinien jednak przystępować do Sakramentu Ołtarza z uwagi na bardzo duże różnice pomiędzy rzymskokatolickim a ewangelickim rozumieniem Wieczerzy Pańskiej. Z punktu widzenia KRK Ewangelikowi nawet nie wolno udzielić Komunii.

ad. 2 - Katolik może bez problemu uczestniczyć w Nabożeństwie ewangelickim. Może również przystąpić do Sakramentu Ołtarza. Jednakże w przypadku przyjęcia Komunii w Kościele Ewangelickim - sprzeciwi się wtedy własnemu Kościołowi.

ad. 3 Jaką pracę masz na myśli ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Jacek » Śr sty 19, 2011 19:26

Odpowiem tak. Czy kazdy Luteranin moze uczestniczyc w mszy Krk. To zalezy od danego Ewangelika. Jezeli jestem Staroluteraninem, to nie bede uczestniczyl bo odrzucam ekumenizm. Chociaz sa wyjatki w przypadku pogrzebu mego taty ktory byl rzymskim - katolikiem. Jest to uczestnictwo bierne. bez aktywnego udzialu w uroczystosciach religijnych. Oczywiscie ze bedac Luteraninem mozesz pracowac w KrK. Jezeli twoj pracodawca nie bedzie mial obiekcji, ale raczej widze konfikt interesow.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Śr sty 19, 2011 19:38

Może ja tak od środka :)
ad 2. Na Nabożeństwo do nas każdy może przyjść i może liczyć na życzliwe przyjęcie. Udzielamy też każdemu Komunii, chociaż KRK uważa to za "ciężkie przestępstwo", każdemu ochrzczonemu i pełnoletniemu (jeżeli jest innego wyznania).
ad 3. Żeby zostać przyjętym do grona naszych wiernych, po pierwsze trzeba zacząć uczestniczyć w Nabożeństwach, trzeba z Księdziem porozmawiać o swoich zamiarach i zacząć się przygotowywać do konwersji (trochę to jednak trwa). Przystępując do naszego Kościoła powinno się formalnie powiadomić swój dotychczasowy Kościół o swojej decyzji. Potrzebne będzie kilka dokumentów , jak np. akt Chrztu. Musisz się liczyć z raczej mało sympatyczną reakcją swojego dotychczasowego duszpasterza i musisz się liczyć, że z pewnośćią od ręki tego świadectwa nie dostaniesz. Są również tacy, którzy pomijają tą drogę, tj nie uprzedzają, że chcą opuścić szeregi KRK. Wszystkie formalności wyjaśni Ci ksiądz do którego się zwrócisz w sprawie konwersji.
ad 4. Czy możesz być pracownikiem KRK ? - Nie mam pojęcia, czy KRK zechce Cię zatrudniać nadal. To jeszcze zależy co konkretnie tam robisz, tz. jaką funkcję pełnisz.

No i czy Luteranin może ? Trudna sprawa, , bo inne jest rozumienie tego Sakramentu w obu Kościołach, w KRK jest podawana niepełna Komunia, w KRK są modlitwy do Marii i innych świętych. Powiem tak : ja bym nie mogła

Na naszej stronie w dziale Multimedia znajdziesz nasze Nabożeństwa, zobacz jak to się u nas odbywa
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 19:42

Właśnie tegoż konfliktu bym się obawiał, jak również trudności w dyspozycji czasem - jestem muzykiem kościelnym.

Wracając do przyjmowania komunii przez luteranina w KRK, fakt, że nie może tego uczynić jest spowodowany tym, że nie uznaje on transsubstancjacji?

Domyślam się, że ze strony mojej drugiej połówki, rodzina byłaby ogromnie zawiedziona tym, że gdyby przyszedł taki dzień jakiegoś święta, a ona odmówiłaby uczestnictwa w miejscowym kościele, to byłby to duży cios. Stąd też zastanawiałem się nad tym "pozornym" uczestnictwem i ewentualnym przyjęciem komunii.

Czy pod pojęciem przygotowania do konwersji kryje się zapoznanie z obrzędami, modlitwami, śpiewami i wszelkimi doktrynami?
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Śr sty 19, 2011 19:53

przygotowanie do konwersji, to zapoznanie się z naukami KEA i przyjęcie ich do wiadomości i serca :)
Jeżeli chodzi o organistów, to nie sądzę, żeby chcieli się Ciebie pozbyć, bo organista to cenna osoba :), tylko pytanie, czy będzie Ci sumienie pozwalało branie czynnego udziału w Mszach. Zastanów się
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Jacek » Śr sty 19, 2011 20:00

Jezeli jest to Wielka Msza Staroluteranska , to nie widze przeszkod, mozesz u nas grac do woli. W KrK mozesz to traktowac jako praca zarobkowa.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 20:04

Wbrew pozorom mógłby się znaleźć jakiś zagniatacz na moje miejsce, która za mierną grę otrzymywałby to samo wynagrodzenie. Szczególnie pod tym względem KRK mógłby się dużo nauczyć od KE-A.

Dla mnie sprawa uczestnictwa we Mszy nie byłaby taką tragedią, gdyż wydaje mi się, że nawet niewierzący mógłby sobie spokojnie poradzić. Jednakże bywają podobno sytuacje, gdzie pracownik musi podpisać oświadczenie, że należy do X wyznania.
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Wędrowiec » Śr sty 19, 2011 20:05

Viking napisał(a): mozesz u nas grac do woli.


To można powiedzieć marzenie chcącego prawdziwie się spełnić organisty
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kilka pytań o Luteranizm

Postprzez Elżbieta » Śr sty 19, 2011 20:06

Bardzo śmieszne Vikingu, :wink: Wędrowiec musiał by jechać aż do Szwecji :lol:
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron