Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranie a Świadowie Jehowy

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez annahelena » N sty 16, 2011 21:53

Kochani
Pewna znajoma zadała mi dziś pytanie czym różnią się od katolików luteranie. Zaczęłam jej mówić, że nie modlicie się do Maryi, świętych, czy zasuszonych palców, że nie uznajecie nieomylności papieża, że nie modlicie się do obrazów, że spowiedź jest wspólna. Skwitowała to stwierdzeniem "a to oni są jak Jehowy". No i tu już powiem szczerze mnie miała, bo o Jehowach (poza tym, że chodzą po domach) mało co wiem.

Czym rożni się Luteranizm od Świadków?
annahelena
 
Posty: 28
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 10:39
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Tomasz » N sty 16, 2011 22:17

Pewna znajoma zadała mi dziś pytanie czym różnią się od katolików luteranie. Zaczęłam jej mówić, że nie modlicie się do Maryi, świętych, czy zasuszonych palców, że nie uznajecie nieomylności papieża, że nie modlicie się do obrazów, że spowiedź jest wspólna. Skwitowała to stwierdzeniem "a to oni są jak Jehowy"


Rzymsko-Katolicy wszystkich nieuznających autorytetu Papieża generalnie uważają za Świadków Jehowy - ale to jest niestety skutek bardzo małej wiedzy na temat innych wyznań i religii.
W sposób dosyć przewrotny można powiedzieć, że różnica pomiędzy Luteranami a Świadkami Jehowy jest taka jak między zwykłym krzesłem a krzesłem elektrycznym. :mrgreen:

Świadkowie Jehowy odrzucają podstawowe a wręcz fundamentalne zasady wiary chrześcijańskiej min. dogmat o Trójcy Świętej i boskość Jezusa. Przez to moim zdaniem ? można ich zaliczać do wyznań para chrześcijańskich - a nie chrześcijańskich.
To tak w wielkim skrócie. Różnice są diametralne i to na wielu płaszczyznach. Pozornie może się wydawać (przez stosunek do Papieża oraz kultu świętych), że Luteranie i Świadkowie Jehowy mogą mieć ze sobą dużo wspólnego ? ale tak naprawdę dzieli nas przepaść.
Kościół Luterański jest Kościołem, który wyodrębnił się z Kościoła Zachodniego w wyniku reformacji. Czyli jest niczym innym jak zreformowanym Kościołem Katolickim, natomiast Świadkowie Jehowy są grupą religijną stworzoną (jeżeli się nie mylę) na początku XX w. przez pewną ?oświeconą? osobę, której wydawało się, że jest prorokiem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez annahelena » N sty 16, 2011 23:09

Tomaszu mojej znajomej raczej o to zagadnienie z Maryją zrównała luteranizm ze Świadkami.
Ale masz racje świadomość istnienia innych religii jest znikoma. I mówię to z własnego doświadczenie, a właściwie jego braku.
Podważanie boskości Jezusa rzeczywiście powoduje przepaść. Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak udać się na jakąś stronę Świadków i poczytać o ich prawdach. :wink:
annahelena
 
Posty: 28
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 10:39
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Aleksander » Pn sty 17, 2011 07:08

Nie chodzi o to, że my różnimy od świadków w jakieś doktrynach, lecz w samym sednie naszej wiary. Trójjedność Boga nie jest doktryna jedna z wielu, które należy więzić, lecz istotą samego Boga. Takim On się objawił w pierwszych słowach Biblii aż po ostatnie kartki. Bez Boskości Chrystusa krzyż nie na mocy, a my nie mamy nadziei. Dlatego nabożeństwo rozpoczyna się od słów : "W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego". Bez zrozumienia Boga nie jesteśmy w stanie zrozumieć właściwie samych siebie, bo przecież stworzył nas na swoje podobieństwo. Dlatego posunę się dalej niż Tomasz. Uważam świadków za sektę!
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Aleksander » Pn sty 17, 2011 07:42

Natomiast wiedza katolików potrafi rozbawić do łez. Ostatnio w pracy też miałem dyskusje na temat tego w czym się różnimy. Pracuję zawodowo jako programista i operator maszyn CNC. No więc zeszła na tematy kultów do świętych i tego, że Pismo surowo zabrania zwracacie się w modlitwach do zmarłych. Na co jeden z pracowników, młoda osoba, podsumował : "no, tak, nie wolno niepokoić dusz umarłych, bo oni będą niepokoić nas." :)
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Elżbieta » Pn sty 17, 2011 09:18

A ja bym nie radziła wchodzenia na ich stronę, jeżeli nie jest się bardzo mocno ugruntowanym w wierze, bo "pranie mózgów" bardzo dobrze im wychodzi, można powiedzieć, że to ich specjalność, więc wdawanie się z nimi we wszelkie dyskusje jest mocno niebezpieczne.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez annahelena » Pn sty 17, 2011 09:47

Elżbieto fakt jestem trochę "zachwiana" w wierze, ale właśnie kontakt typowo wirtualny jest dla mnie bezpieczny.
Najbardziej zszokował mnie fakt, iż oni wierzą że człowiek nie ma duszy, która by żyła po śmierci ciała, że jakoby umiera razem z ciałem czekając na zmartwychwstanie. Nie do pojęcia dla mnie jest uznawanie innych wyznań za religie szatana.
Choć przyznać muszę, że jest wiele punktów wspólnych z wiarą protestancką. Człowiek, który powierzchownie zna inne wyznania może faktycznie skojarzyć błędnie.

Pastorze wstyd się przyznać, ale ja sama kiedyś tak myślałam. Tak mi wpoiła moja mama, która wręcz przeciwnie nakazywała się modlić do zmarłych jak nie chcę żeby przyszli do mnie prosić o modlitwę. Chyba nie muszę pisać jaką to traumę wywołało w moim życiu, ile strachu przed zaśnięciem. :(
annahelena
 
Posty: 28
Dołączył(a): N wrz 19, 2010 10:39
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Tomasz » Pn sty 17, 2011 09:59

A ja bym nie radziła wchodzenia na ich stronę, jeżeli nie jest się bardzo mocno ugruntowanym w wierze, bo "pranie mózgów" bardzo dobrze im wychodzi


To fakt - oni są specjalistami w praniu mózgów. Z drugiej strony zawsze wychodziłem z założenia, iż jeżeli chcemy coś krytykować - najpierw należy to poznać. Jednak czerpanie wiedzy n.t. Świadków Jehowy z ich serwisów nie uważam za dobry pomysł. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie do źródeł całkowicie niezależnych, religioznawczych (niekonfesyjnych), które będą tutaj najbardziej obiektywne.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Elżbieta » Pn sty 17, 2011 11:01

a możesz podać takie źródła ? - Znaczy adres
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Jacek » Pn sty 17, 2011 11:46

Świadkowie Jehowy_ to niebezpieczna sekta, pełna obłudy i hipokryzji, na czele stoi nieomylny Guru jak w KrK. Swoimi zasadami doprowadza do rozkładu państw. Są bezwzględni dla osób porzucających ich wiarę. A to co przytoczyła Annahelena jako przykład nie jestem zdziwiony i zaskoczony.Krk chce wychować ludzi w ciemnocie i niewiedzy, Po co mówić o innych wyznaniach Chrześcijańskich, skoro istnieje niebezpieczeństwo przejścia katolików do innych kościołów. EKUMENIZM = ZAKAŻENIE DUSZY
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron