Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranie a Świadowie Jehowy

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Tomasz » Śr sty 19, 2011 17:43

Nie rozumiemy, nie wiemy, ale wiemy, że Trójca i jedność Boga w Trójcy jest, choćby nawet Pismo temu zaprzeczało....


Pismo temu nie zaprzecza ? nie zaprzeczają temu również przytoczone jego fragmenty ? ale jak najbardziej potwierdza. Dobrą analizę tematu zawierają artykuły do których linki zamieściła Elżbieta i warto zapoznać się z ich treścią.
Nie jest tak również, iż nie rozumiemy i nie wiemy ? że Bóg jest trójjedyny. Nie jesteśmy tylko w stanie zgłębić tej tajemnicy.

Podważanie podstawowego i fundamentalnego dogmatu o Trójcy Św. było, jest i zawsze będzie herezją ? wyłączającą ze wspólnoty Świętego Kościoła Powszechnego. Dobrze będzie również powołać tutaj co na ten temat mówią nasze Księgi Symboliczne :

?Błąd antytrynitarzy:
Jest to zupełnie nowa herezja, jaka zborom Chrystusa przedtem była nieznana, której zwolennicy uważają, nauczają i przyjmują, że Ojciec, Syn i Duch Święty nie stanowią jednej, wiecznej, Boskiej istoty, lecz jak Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty są trzema różnymi osobami, tak każda osoba ma swoją oddzielną, niezależną od innych osób Boga, istotę. Jedni z nich sądzą, że pojedyncze osoby w pojedynczych istotach są do siebie podobne mocą, mądrością, majestatem i chwałą, tak jak trzej inni ludzie, co do swej istoty, są od siebie zupełnie niezależni i oddzieleni. Inni sądzą, że te trzy osoby i istoty różnią się między sobą co do istoty i właściwości do tego stopnia, iż tylko Bóg Ojciec jest prawdziwym Bogiem.
Te i wszystkie do nich podobne błędy jak również te, które są z nimi związane i z nich wynikają, odrzucamy i potępiamy jako fałszywe i heretyckie, sprzeczne ze Słowem Bożym, z trzema przyjętymi symbolami, z Wyznaniem augsburskim i z jego Apologią, z Artykułami szmalkaldzkimi i z katechizmami Lutra. Tych błędów powinni się wystrzegać wszyscy wierzący wysokiego i niskiego stanu, jeśli nie chcą utracić swojego wiecznego zbawienia.
Ponieważ jest to nauka, wiara i wyznanie nas wszystkich (z czego jesteśmy gotowi zdać rachunek w ostatecznym dniu przed naszym sędzią i Panem, Jezusem Chrystusem) i ponieważ przeciwko tej nauce potajemnie lub publicznie niczego nie chcemy wypowiedzieć lub napisać, lecz przez łaskę Bożą w niej stanowczo trwać, dlatego po uważnym przemyśleniu sprawy w prawdziwej bojaźni Bożej i wzywając Jego imienia, własnymi rękami zbiór ten podpisaliśmy.?
(Formuła Zgody)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Dagóza » Śr sty 19, 2011 21:18

No właśnie zastanawiam się jaką moc tak naprawdę ma krzyż. Bo dość to niezrozumiałe jest posunięcie z ludzkiego punktu widzenia ,,Bóg wysyła na przebłaganie dla samego siebie własnego syna w ofierze''. Abstrakcja logiczna. Mogę to jedynie zaakceptować, ale zrozumieć nie... Za bardzo chyba jestem wrośnięty we współczesną cywilizację, która już raczej nie rozumie rytuałów i ofiar w ogóle jako takich.

Drogi heillosie, muszę przyznać, iż kiedyś miałem podobne myśli do Twoich. Bóg składający ofiarę przebłagalną samemu sobie? - to było trudne do przyjęcia, a może ofiara, składana jako przebłaganie szatanowi, ale wtedy kim Bóg byłby względem niego? Kimś podrzędnym. Trochę czasu upłynęło, zanim z tych rozterek wyrwało mnie inne spojrzenie na kwestię usprawiedliwienia i zbawienia człowieka. Ludzie niemal od zawsze poszukiwali sposobu, aby zadowolić Boga, ukazać Mu, że jest się godnym łaski, zbawienia. Często taka postawa kończyła się tym, iż pokładano nadzieję we własnych uczynkach, we własnej sprawiedliwości, tym czasem Bóg ze strony człowieka oczekiwał zawsze zaufania i rodzącego się zeń posłuszeństwa. Śmierć Jezusa na krzyżu (mimo znów pewnego paradoksu) jest wołaniem Boga w miłości do nas. Poprzez krzyż Bóg ukazuje ogrom swej miłości, ukazuje, że każdy człowiek może być zbawiony, jeśli odrzuci pychę i związaną z nią, pokładanie zaufania w samym sobie - i zaufa Bogu i Jego miłości. Krzyż jest w głównej mierze pytaniem o nasze zaufanie, naszą wiarę, o naszą relację z Bogiem.
Żeby moją wypowiedź powiązać jakoś z głownym wątkiem,chcę dodać, iż Świadkowie, są religia, która wpisuje się w światowy system religii samozbawczych, gdzie na pierwszym miejscu podkreśla się czyn człowieka, a nie Boga.
Dagóza
 
Posty: 38
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:20
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez heillos » Śr sty 19, 2011 23:40

Tomasz napisał(a):Podważanie podstawowego i fundamentalnego dogmatu o Trójcy Św. było, jest i zawsze będzie herezją ? wyłączającą ze wspólnoty Świętego Kościoła Powszechnego. Dobrze będzie również powołać tutaj co na ten temat mówią nasze Księgi Symboliczne :

?Błąd antytrynitarzy:
Jest to zupełnie nowa herezja, jaka zborom Chrystusa przedtem była nieznana, której zwolennicy uważają, nauczają i przyjmują, że Ojciec, Syn i Duch Święty nie stanowią jednej, wiecznej, Boskiej istoty, lecz jak Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty są trzema różnymi osobami, tak każda osoba ma swoją oddzielną, niezależną od innych osób Boga, istotę.


No cóż, jako osoba potępiona i tak jestem poza Kościołem Świętym, ale ciekawi mnie, dlaczego akurat brak wiary w Trójcę ma stanowić o braku zbawienia, skoro Pismo o tym nie wspomina?

Dlaczego Trójca ma być tak ważna? Żydzi mają jednego Boga i jest dobrze. A może to nie Trójca, a Czwórca, tylko jeszcze to nie zostało objawione? W końcu Jezus został objawiony dopiero po tysiącleciach.
heillos
 
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Elżbieta » Śr sty 19, 2011 23:54

jak byś przeczytał to co Ci podesłałam, to byś wiedział dlaczego
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Jacek » Cz sty 20, 2011 17:05

Heliosie- skąd wiesz ze jesteś potępiony?. Dzwonili na komórkę z nieba ,czy przysłali E-mail ? Nie wyręczaj w ostatecznej decyzji która należy do BOGA. Więcej ufności w sprawiedliwość BOŻA. Głowa do góry nie wszystko stracone. Podsumują Ciebie na sadzie ostatecznym oczywiście bez adwokata.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Tomasz » Cz sty 20, 2011 18:19

Podpisuje się obiema rękami pod postem Vikinga. Ponadto zastanawia mnie fakt podkreślania przez Heillosa swojego rzekomego potępienia. Czy to ma być jakiś manifest ?
I teraz uwaga techniczna do Helillosa - pole "wyznanie" - jak sama nazwa wskazuje służy do określenia swojej denominacji konfesyjnej. Nie ma takiego wyznania jak "potępieni". Zatem proszę o zmianę wpisu w wymienionym polu poprzez wskazanie faktycznego wyznania lub jego braku. Można też użyć takich określeń jak np. "poszukujący".
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranie a Świadowie Jehowy

Postprzez Jacek » Cz sty 20, 2011 20:54

Przegladajac kiedys infantylne czasopismo STRAZNICA SJ.powiem ze mnie troche rozbawilo niczym komiks. Strona pierwsza.SJ ida do raju usmiechnieci, radosni w garniturach od Pierre Cardin, pod krawatami. kobiety w garsonkach napewno wyperfomowane Nina Ricci, dzieciaki odstrzelone jakby szly na powitanie pierwszych klas w szkole. A z boku diabel widlami zagradza droge: Papista. Protestantom. Prawoslawnym. Muzulmanom. Hinduistom,I cioci Jadwidze. Strona nastepna: SJ w raju. i znow radosni. usmiechnieci, obok ludzi oczywiscie leza sobie, lwy, tygrysy. napewno najedzone bo niespogladaja na ucztujacych SJ. No pieknie oni juz wiedza nawet jak wyglada raj na ziemi.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron