Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Dekalog

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Dekalog

Postprzez wuka » N sty 14, 2018 15:02

Czytam sobie Księgi Wyznaniowe KL i jestem od wczoraj, a właściwie od dzisiejszej nocy, w niemałym szoku. Nie wiem, dlaczego wcześniej nie zwróciłam na to uwagi, czytając Mały Katechizm, ale dziś "poszło mi po oczach" :wink:

Chodzi o dekalog. Żywcem ściągnięty z katolicyzmu, a wiemy, że z Biblią ma on raczej mało wspólnego.
Dlaczego w luteranie tej podstawowej sprawy nie zmienili i nadal tkwią w takim "pokrętnym" wyznawaniu przykazań.
Tu przykładowe porównanie: http://www.biblia.start24.eu/335-Dlacze ... blii-.html
Nie znam stronki, ale jako pierwszą z brzegu podaję.
Jeszcze jedna sprawa mnie uderzyła w dekalogu, a mianowicie przykazanie 8.
Nigdy nie słyszałam żadnego kazania, nauczania ani w katolickim, ani w protestanckim wydaniu na temat: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu".
Na temat: "Nie kradnij" (też nr 8 :) ), jak najbardziej, ale to akurat chyba kazań nie wymaga.
Natomiast 8 - jako powyżej _ już tak. Szczególnie w czasach obecnych, kiedy ludziom wydaje się, że w internecie można zrobić z drugą osobą wszystko i "się nie wyda", bo jestem za ekranem, anonimowy.
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: Dekalog

Postprzez Aleksander » N sty 14, 2018 18:29

Wuka, nie ma jednego podziału przykazań. Żydzi uznają piesze słowa z wersetu 2 ks. Wejścia 20 już jako słowa przykazania pierwszego. Dr Luter używał podziału 10 Słów uznawany przez Ojców Kościoła i przy takim pozostał. Wyznania wiary są dokumentami historycznymi. Zmiany w nich nie będą wskazane. Natomiast w nauczaniu katechetycznym nikt nie unika wszystkich szczegółów przykazań. Dr Luter w dużym katechiźmie podobnie omawia wszystkie szczegóły. Nie ma mowy o unikaniu.

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Dekalog

Postprzez Grzegorz » N sty 14, 2018 18:56

Zacznijmy od tego, że w Zakonie Mojżesza nie ma mowy explicite o dziesięciu przykazaniach. Można bez trudu podzielić tekst z 20 rozdziału drugiej księgi mojżeszowej tak aby utworzyć 12 przykazań:

I Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.

II Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią.

III Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

IV Nie nadużywaj imienia Pana, Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.

V Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go.

VI Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VII Nie zabijaj.

VIII Nie cudzołóż.

IX Nie kradnij.

X Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

XI Nie pożądaj domu bliźniego swego,

XII nie pożądaj żony bliźniego swego ani jego sługi, ani jego służebnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: Dekalog

Postprzez wuka » Pn sty 15, 2018 11:25

Zaczęłam czytać Duży Katechizm i pewnie rozwieje to moje "wątpliwości".
Dziękuję za odpowiedzi. :)
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: Dekalog

Postprzez arrreccek2710 » So sty 12, 2019 08:43

Wuka, też właśnie się dziwię, że KEA pozostał przy "katolickim" podziale Dekalogu. No cóż ;) Ja tam raczej jestem przy biblijnym podziale, chyba za to z KEA nie wylecę ;) Przydała by się mała reforma (oczywiście w oparciu o Biblię) w mojej ocenie niektórych kwestii, zamiast skupiać się na brataniu z KRK oraz "kolorowymi", jak to miało kiedyś miejsce w Krakowie. Ja podczas poszukiwania kiedyś, przed konwersją kościoła, z którym moje sumienie jest zgodne, czytałem również Katechizm Heidelberski (KER), na który moim zdaniem również można rzucić okiem. I nie faworyzuję tutaj bratniego kościoła ;) Wracając do tematu. Polecam zwiastowania Pastora Leszka (KEA Wisła). Mamy tutaj kwestie o które pytasz ;)
-Nie mów fałszywego świadectwa: https://malinka.org.pl/archiwum-audio/?link=2010-01-03
-Nie kradnij: https://malinka.org.pl/archiwum-audio/?link=2009-12-27
Życzę owocnego słuchania ;)

Wysłane z mojego MI MAX 2 przy użyciu Tapatalka
arrreccek2710
 
Posty: 29
Dołączył(a): N sie 19, 2018 10:55
Lokalizacja: Rybnik [SR]
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron