Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

ks. Guz o Lutrze

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Grzegorz » So kwi 22, 2017 20:18

Może od razu artykuł z fronda.pl
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » So kwi 22, 2017 22:36

Chętnie przeczytam, jeżeli pan cos tam znalazł na temat Lutra i Guza.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » So kwi 22, 2017 23:08

do p.Pochodna
Przy okazji załączam mój komentarz na ww temat , jaki ukazał się na ekumenizm.pl jakieś dwa tygodnie temu:

[do Krzysztofa Niwinskiego], Ja również jestem rozczarowana i zawiedziona, że żaden z "moich" (przynajmniej jeszcze ), uczonych duszpasterzy luterańskich, np. pastor prof.,Milerski czy bp prof. Hintz , a może 'luteranolg' dr Sojka, nie maja odwagi stanąć w szranki, na ubitej ziemi - z ks. prof.Guzem. Argumenty, że to poniżej ich poziomu naukowego, są nie na miejscu. Ks.prof. Guz, czy tego chcemy czy nie, reprezentuje uznaną uczelnię KUL, wiec tego rodzaju argumenty są podważaniem autorytetu jednej instytucji naukowej przez profesorów drugiej instytucji (ChAT). To wydaje mi sie niedopuszczalne w aspekcie etyki naukowców.
Cóż z tego, że pastor prof.Milerski przeprowadza arcyuczoną krytykę poglądów prof.Guza na łamach portalu Luter2017, a inni teolodzy luterańscy czynią to za bezpiecznymi murami KEA czy ChAT ..... Kto z katolików (zwłaszcza tych zwyczajnych, do których docierają wykłady, kazania, pogadanki i artykuły ks. Guza) będzie wchodził na portal LUTER2017 czy odwiedzał w tym celu Kościol luterański albo konferencje na ChAT ....? A zatem w/w uczeni duszpasterze luterańscy "przekonują" u siebie już przekonanych, czyli protestantów ...... Lęk teologów luterańskich przed publiczną 0BRONĄ TEOLOGII LUTRA w roku jubileuszowym Reformacji jest nie tylko mocno niepokojący, ale zarazem znamienny i, niestety, wielce wymowny. Przynajmniej dla mnie.
ps. może jakas debata w TV?
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Andrzej » N kwi 23, 2017 12:08

Anna Maria napisał(a):do p.Pochodna
Przy okazji załączam mój komentarz na ww temat , jaki ukazał się na ekumenizm.pl jakieś dwa tygodnie temu:

[do Krzysztofa Niwinskiego], [i]Ja również jestem rozczarowana i zawiedziona, że żaden z "moich" (przynajmniej jeszcze ), uczonych duszpasterzy luterańskich, np. pastor prof.,Milerski czy bp prof. Hintz , a może 'luteranolg' dr Sojka, nie maja odwagi stanąć w szranki, na ubitej ziemi - z ks. prof.Guzem. Argumenty, że to poniżej ich poziomu naukowego, są nie na miejscu. Ks.prof. Guz, czy tego chcemy czy nie, reprezentuje uznaną uczelnię KUL,


w jakim sensie reprezentuje? na KULu jest profesorem zatrudnionym na Wydziale Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu w Katedrze Kształtowania Krajobrazu; z niezwykle skromnego dorobku naukowego nic nawet nie ociera oproblamatykę którą porusza w wypowiedziach o Lutrze
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » N kwi 23, 2017 15:55

Aleś pan NABAJDURZYŁ, panie Andrzeju .... Chyba że pan o jakims 'guziku' opowiada ...

Prof. GUZ z KULu to jest wielki erudyta w dziedzinie teologii i filozofii i dlatego wszyscy nasi protestanci przed nim tchórzą.

Oto życiorys zawodowy ks. prof. Guza z KULu:

W latach 1978-1984 był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji lubelskiej (obecnie: Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie). 16 grudnia 1984 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1984 ukończył studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1989 ukończył również studia filozoficzne na tej uczelni. Po dwuletniej pracy na parafii skierowany przez biskupa na studia filozoficzne w Gustav-Siewerth-Akademie, które ukończył w 1994. Tematem jego dysertacji były związki między metafizyką Lutra i Hegla. W 1996 uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie stopień doktora nauk humanistycznych. W 2001 habilitował się na temat rozpadu metafizyki w neomarksizmie Adorna i idealizmie Hegla. W 2017 prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych[2].

Objął funkcję kierownika Katedry Filozofii Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziekana Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim. Przez kilkanaście lat był wykładowcą w Gustav-Siewerth-Akademie, Weilheim w Niemczech.

Główne kierunki działalności to: filozofia prawa; prawo naturalne; metafizyka; antropologia; etyka; filozofia Boga; filozofia gospodarki; historia filozofii; filozofia religii, filozofia postmodernistyczna, filozofia lewicy. W swoich badaniach zajął się m.in. aspektami filozoficzno-religijnymi wyobcowania społecznego.
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Grzegorz » N kwi 23, 2017 23:31

Wiele hałasu o ks. Guza, ale tak naprawdę jakie znaczenie mają zarzuty stawiane Lutrowi dla naszej wiary? Ja cenię niemieckiego reformatora głównie za następujące rzeczy:
-) Mały i Duży Katechizm
-) spojrzenie na sytuację człowieka jako simul iustus et peccator
-) naukę o Wieczerzy Pańskiej

Nawet gdyby Luter okazał się seryjnym mordercą i gwałcicielem to nie umniejsza to teologicznej trafności powyższych.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » Pn kwi 24, 2017 11:24

Pochodna,
podzielam całym sercem to co napisałeś, jestem już ponad 20 lat w kościele luterańskim i serce mi się kraje (a tak naprawdę: złość mnie bierze), że żaden z naszych uczonych duszpasterzy luterańskich nie ma odwagi powiedzieć chociażby tego właśnie co TY napisałeś - publicznie ks.prof. Guzowi, a pośrednio - wszystkim wiernym Kościoła rzymskokatolickiego.....
Taka okazja jak 500 lecie Reformacji już się nie powtórzy!

ps. A ostatnio wysłuchałam na you tube kazania ks.prof Guza, w którym ostrzega katolików przed uczestniczeniem w obchodach Reformacji, tłumaczac że jest to współudział w herezji protestantyzmu.

A zatem luteranie będą bawić się i adorować wyłącznie we własnym gronie i to po 60 latach dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego ........Więc proszę, nie dziw mi się, że ogarnia mnie coraz większe zwątpienie .....Czyżby Duch Św. odleciał z serc naszych pasterzy?
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » Wt kwi 25, 2017 12:28

Winie32,
po stokroć masz rację !
Ale.. nie zostałam zrozumiana ... To nie była laurka, tylko życiorys z Wikipedii. Chciałam pokazać, że mimo wszystko ks.prof. Guz i jego dorobek naukowy zasługują na to, żeby nasi doktorzy i profesorowie z ChAT zechcieli podjąć z nim dyskusję i właśnie na szerszych forach (niż portale luterańskie) zdemaskowali jego kłamliwe interpretacje i pokazali KATOLIKOM na czym polega wkład Lutra w teologię...

Ksiądz Guz uwija się jak mróweczka od 2 lat; kazania w kosciolach, konferencje, spotkania, co pare tygodni jest w Radiu Maryja i telewizji Trwam, na You Tube (słucham, słucham) I sączy tam te swoje zjadliwe krytyki doktryny Lutra, często gęsto używajac okresleń: herezja, heretycki, skandaliczny .... A to wpada w ucho katolików ....!

Więc chciałabym, żeby w końcu KTOŚ BRONIŁ M. LUTRA i ZASAD WIARY, KTÓRE ON WYARTYKUłOWAŁ I KTÓRE LUTERANIE PRZYJĘLI!

Co z tego, ze my będziemy złościć się i psioczyć na "naszych" portalach, że ks.Guz szkaluje LUTRA, przecież ks.Guz nie jest czytelnikiem tych portali .....
I oto mi chodzilo.

Pozdrawiam wiosennie
Donna Kichotówna ;))
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » Cz kwi 27, 2017 22:50

Winie32,
dzięki za Twój cenny komentarz. Zwróciłeś uwagę na najistotniejszą sprawę: odejście KEA od luteranizmu. Wynotowałeś świetny "cytat" z guru warszawskich teologów (rektor) zarówno tych duchowych jak i świeckich. W diecezji warszawskiej nie ma już luteranizmu, pozostali tylko luteranie (w większości naiwni i nie zdający sobie sprawy z tego co się dzieje), których na gwałt przerabia się na "liberalnych ewangelików". Służy temu m.in portal tego uczynnego redaktorka, a także działania uczynnej pani rzecznik. W parafii na Pulawskiej cenzurę artykulów prowadzi osobiście proboszcz. Obchodzenie jubileuszu Reformacji w tej sytuacji - to niezła KPINA. W ogóle mnie to nie interesuje i nie będę brała w tym udziału. Mysle,że następne wytyczne przyniesie Synod jesienny (no bo ten wiosenny był głównie organizacyjny i sprawozdawczy). Być może nastapi ta wspominana już przez bp Hintza zmiana nazwy kościoła (żeby nie łączyć jej z nazwiskiem pewnego reformatora XVI-wiecznego - jak uzasadniał bp Hintz w swojej wypowiedzi dla radia tok fm.)
Co dalej...?
Pozdrawiam
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: ks. Guz o Lutrze

Postprzez Anna Maria » Pn maja 01, 2017 22:51

Kochani konfesyjni:
Polecam lekturę najświeższych wypowiedzi w kwestii wiary i luteranizmu pani biskupki Margot Kassman (Niemcy):

http://luter2017.pl/reformacja-wolnosc- ... t-kasmann/

A oto dwie perełki:
"Utrata wiary i tradycji boli, ale nie powinniśmy dostrzegać jedynie negatywnych procesów. Wolność sumienia i wyznania prowadzi również do wolności niewyznawania żadnej wiary. Dla reformatorów było to niewyobrażalne, ale dzisiaj wiemy, ze ta wolność wierzenia lub nie - musi by zagwarantowana."

"Decyzje nie mogą być narzucane z góry, ex catedra, np. jak ludzie mają myśleć i postępować w kwestii seksualności. (...) Także sumienie każdego człowieka odgrywa tutaj rolę i to jest bardzo luterańskie."

ZGROZA, ZGROZA, ZGROZA
Kiedy Jezus Chrystus opuszczał ten padół, powiedział do swoich uczniów: "Idzcie na cały świat i głoście Ewangelię" (Mk 16;15)
A co głosi ta "duchowna luterańska" (przypominam, że duchowny luterański według Pragmatyki Sluzbowej KEA to: "reprezentant osoby Chrystusa" (repraesentat Christi personam) A "duchowna" Margot Kassman glosi wolność do niewyznawania żadnej wiary!!!
Jak to możliwe, że ta biskupka wywodzi się z Koscioła, który wydał Dietricha Bonhoeffera, Bonhoeffera, który ginął za wiarę i za Koscioł .....!
Jeszcze dwie takie "biskupki" i luteranizm zostanie unicestwiony. Zostana po nim tylko gadety reformacyjne .....
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron