Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Normalny" kościół protestancki

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Wt mar 15, 2016 09:57

MMW napisał(a):Byłem gotowy zaakceptować chrzest dzieci [sam chrzciłem się ponownie w wieku świadomym] czy obecność Pana Jezusa w Sakramencie Ołtarza.



Przepraszam bardzo, ale to na jakiej podstawie Ty myślałeś o konwersji do KEA? Bo mamy ładną liturgię? To czy zgadzasz się z naszą nauką o sakramentach powinno być absolutnie podstawowym kryterium wyboru.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez MMW » Wt mar 15, 2016 10:11

Po tym jak dowiedziałem się o istnieniu tej strony:

http://ordynacjakobiet.pl/

pozbyłem się resztek złudzeń.

Mimo wszystko dziękuję za wysiłek forumowiczów włożony w udzielenie mi informacji.

Pozdrawiam,

MMW
Avatar użytkownika
MMW
 
Posty: 32
Dołączył(a): N mar 13, 2016 18:28
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: zainteresowany luteranizmem
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Wt maja 30, 2017 16:57

Liberalizm w warszawskim KER wchodzi w nową fazę. 2 lipca odbędzie się dyskusja nt. LGBT w Kościele.

https://www.facebook.com/events/382632708797624

Nawiązując do sformułowanej kilka lat temu rekomendacji Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego zalecającej zajęcie się problematyką LGBT+, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie zaprasza na panel dyskusyjny, w którym przyjrzymy się sytuacji osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych itd. w Kościołach.

Paneliści:

Marcin Dzierżanowski
dziennikarz, obecnie współkierujący grupą Wiara i Tęcza, zajmujący się między innymi problematyką sytuacji osób wierzących LGBT w różnych Kościołach.

dr hab. Dorota Hall
antropolożka kultury, doktor habilitowana socjologii, adiunkt w Zakładzie Badań nad religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, autorka książki „W poszukiwaniu miejsca – chrześcijanie LGBT w Polsce”.

dr hab. Kalina Wojciechowska, prof. CHAT
doktor habilitowana nauk teologicznych, profesor w Katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego ChAT; prowadzi zajęcia z języka greckiego, Wstępu do Nowego Testamentu oraz Egzegezy Nowego Testamentu.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Wt maja 30, 2017 17:02

W przypadku KEA pewną pociechą jest fakt, że dwa lata temu komisja synodalna określiła luterańskie rozumienie małżeństwa jako związek mężczyzny i kobiety. Można mieć nadzieję, że scenariusz homomałżeństw nieprędko się u nas zrealizuje.
https://bik.luteranie.pl/pl/uchwaly_i_o ... nstwa.html

Gdyby w przyszłości władze KEA chciały podważyć powyższe oświadczenie to musi się to skończyć schizmą, nie widzę innej możliwości.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Herbert » Wt maja 30, 2017 18:13

Ale bierze tam udzial tez "znana nam juz" pani Wojciechowska...
Niestety rowniez na Ewangelickich Dniach Kosciola 16.06. w Cieszynie bedzie ona wykladac swoja "nowoczesna" biblistyke...
Apropos EDK: ja tam pojade z ludzmi z parafii lubelskiej, jeszcze nigdy w tych stronach nie bylem, chce sie tam troche rogladac po parafiach pietystycznych.
MOZE BYLOBY TO DOBRA OKAZJA, BYSMY SIE TAM MOGLI WRESZCIE SPOTKAC "W REALU"?
Jesli jedzie ktos z Konfesyjnych, to prosilbym o pryw.
Herbert
 
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Anna Maria » Wt maja 30, 2017 22:23

1/ Listę stanowisk pani prof. Kaliny Wojciechowskiej(lat 47) chciałabym uzupełnić o nadzwyczaj prestiżowe stanowisko, jakie otrzymała nie tak dawno: jest członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN (!) Według mnie jest osobą niewierzącą. Stąd również bierze się tez jej nadzwyczaj formalne i naukowe podejście do Biblii.

2/ W kościołach protestanckich zach,Europy mówi się zazwyczaj o błogosławieniu par jednopłciowych (a nie małżeństw homoseksualnych). Tak przynajmniej jest w artykułach na portalu ekumenizm.pl

3/ Nasz parafianin, Prof.Jakub Slawik, obecnie dziekan Wydz.Teologicznego na ChAT wraz z żoną, również teologiem , napisali w 2010 roku artykuł: HOMOSEKSUALIZM PROBLEMEM KOŚCIOŁA?, opublikowany w Roczniku Teologicznym 2010r.
A w tym artykule czytamy: "Na posiedzeniu Synodu Koscioła Ewang.-Augsb. w dniu 09.04.2010r. bp J.Samiec wnioskował o wypracowanie stanowiska w kwestii ordynacji osób o orientacji homoseksualnej i małżeństw homoseksualnych [...]"

http://academia.edu/1967705/homoseksualizm problemem kosciola

4/ No i jeszcze znalazłam taka notatkę w internecie: W dniu 6 listopada 2014r. pp.Slawikowie gościli na spotkaniu grupy WIARA i TĘCZA środowisk LGBTQ
Dodajmy do tego zapatrywania naszego proboszcza dr D.Chwastka, który w tymze samym 2010r. udzielił tego sławetnego wywiadu i .......wszystko staje się jasne. Kwestia czasu ......
Anna Maria
 
Posty: 89
Dołączył(a): So sty 14, 2017 15:00
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron