Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Normalny" kościół protestancki

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Śr lis 25, 2015 19:02

Zdaję sobie sprawę, że brak dużej wspólnoty, z którą możemy się w pełni utożsamiać jest bolesny, ale w takim przypadku Bóg prędzej czy później postawi na naszej drodze kogoś kto mysli identycznie ;) A skoro przyszliście na Konfesyjnych to myślę, że raczej prędzej niż później.

Ufający Mateuszu, można Cię prosić na priva? ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 19:07

Jasne, tylko miałbym prośbę o informację czy chodzi o wiadomości czy o jakiegoś rodzaju chat (sorki za laickie pytanie, ale dopiero się wdrażam).
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Grzegorz » Śr lis 25, 2015 19:10

Wiadomość, wiadomość, zresztą widzę, że już zadziałałeś ;)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez blaisee » Śr lis 25, 2015 19:32

pochodna napisał(a):Ale to jakie w końcu są tendencje w KEA Waszym zdaniem, coraz bliżej KrK, czy akceptacja dla LGBT? Bo to się raczej wyklucza ;)


Oj nei wiem czy w dzisiejszych czasach to sie jeszcze wyklucza :wink: Moze "oficjalnie" na poziomie Watykanu tak, ale oddolnie na poziomie parafii, diecezji itp. to roznie bywa ;) Konserwatyzm polskiego KRK to raczej wyjatek nzi regula. Przynajmniej w Europie.

A co do tematu ja podobnie nie moge sobie znalezc gniazda :wink: Bywam w KEA, u Baptystow, i u zielonoswiatkowcow :wink: Taki mam rozstrzał :mrgreen:
blaisee
 
Posty: 296
Dołączył(a): N lut 01, 2015 19:55
wyznanie: protestanckie
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Śr lis 25, 2015 19:40

:-) nie ułatwiłeś mi zadania ;-)
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Elżbieta » Śr lis 25, 2015 21:55

Wydaje mi się, że nie tak szybko doczekamy się ordynacji kobiet i różnych innych nowinek. Sądzę, że nasi synodłowie zdają sobie sprawę , że taki krok grozi rozłamem w Kościele
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Cz lis 26, 2015 08:09

Już teraz jest bardzo duży rozstrzał pomiędzy np.: Szwecją a Polską. Patrząc z boku - zupełnie jakby była to inna wiara. Czy już samo to nie jest swojego rodzaju rozłamem? Bo przecież i my (przepraszam, ja katolik, ok, ale duchowo uważam się za zgodnego z doktryną luterańską dlatego napisałem, że my - w znaczeniu polscy luteranie) i oni (szwedzcy) to niby ta sama wiara. Widzę, że tak samo jak rośnie nurt konserwatywny - tak samo rośnie w siłę nurt liberalny. I nie tyczy się to już tylko np.: Szwecji, ale Polski również. A to doprowadzi raczej wcześniej czy później do podziału w polskim kościele luterańskim.
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez wuka » Cz lis 26, 2015 13:11

pochodna napisał(a):Ale to jakie w końcu są tendencje w KEA Waszym zdaniem, coraz bliżej KrK, czy akceptacja dla LGBT? Bo to się raczej wyklucza ;)

Pomimo obecności głosów skrajnie liberalnych KEA w większości pozostaje konserwatywne. Ważnym sprawdzianem będzie głosowanie przez Synod nad ordynacją kobiet wiosną przyszłego roku - to już niedługo. Poczekajcie pół roku i w zależności od wyniku głosowania będzieci mogli wtedy podjąć określone kroki.

A poza tym to nie przynależność denominacyjna jest ważna, lecz Chrystus ;)


Natomiast ja obawiam się takiej mocnej ekumenii. Sprawę gejów i lesbijek w ogóle pomijam,bo to niedopuszczalne,aby grzechu nie nazywać grzechem w imię poprawności /jakiejkolwiek/.Biblia mówi jasno,co Bóg o tym myśli i kropka. Nie potępiam ludzi o takich skłonnościach,ale nie mam zrozumienia /ani zgody/dla jednopłciowych małżeństw itp.spraw.
Jeszcze chciałabym dopytać,nieco "od tematu", bo nie wiem,gdzie szukać odpowiedzi na pytanie: jaki jest pogląd luterański na tzw.relikwie /w katolicyxmie/ oraz na tzw.czyściec /w ogóle na sprawę duszy i stanu człowieka po śmierci/. Proszę tylko o naprowadzenie,gdzie mogę szukać.Przeglądałam materiały niektóre ale nie mogę trafić. :roll:
wuka
 
Posty: 32
Dołączył(a): Pn lis 23, 2015 12:16
wyznanie: protestant
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Elżbieta » Cz lis 26, 2015 23:46

Na temat czyśćcabyło chyba trochę napisane, napisz w szukajce słowo czyściec i powinnaś coś znalezć. Ja mogę tylko powtórzyć to co kiedyś pisałam, że sam Pan Jezus w przypowieści o bogaczu i Łazarzu powiedział, że między niebem a piekłem nic nie ma, żeby nikt się nie mógł przedostać na drugą stronę. O relikwiach nie pamiętam by coś było pisane, ale w naszym Kościele taki kult nie istnieje.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: "Normalny" kościół protestancki

Postprzez Matthew.Trusting » Pt lis 27, 2015 06:58

Win32 - Wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź.

Win32 napisał(a):Chcąc poznać naukę KEA należy skorzystać z zakładek na oficjalnej stronie Kościoła lub z portalu Luteranie Konfesyjni.

Co o nauki KEA - poznałem ją i wybrałem świadomie właśnie ją (spośród innych protestanckich) bo najbardziej odpowiada temu w jaki sposób duchowo postrzegam spuściznę reformacji, oczywiście przy założeniu że realizowane jest to do czego nawiązuje.

Win32 napisał(a):Moim zdaniem dobrze było by spotkać się z księdzem w danej parafii, do której Wam najbliżej i szczerze porozmawiać o nurtujących Was problemach.
Po przeprowadzeniu takiej rozmowy duszpasterskiej i odpowiedziach duchownego, odpowiecie sobie na pytanie, czy jest to miejsce dla Was, czy nie.
Dodam,że przed rozmową należy modlitewnie otworzyć się na głos rady Ducha Świętego i z wiarą do niej przystąpić.

Tak, rozmowa z księdzem jest ważnym aspektem i również wszystkich w podobnej sytuacji bardzo zachęcam do niej.
Jednakże podczas rozmowy często nie są poruszane "kontrowersyjne" tematy, dlatego w dobie internetu swoją wiedzę buduje się składając informacje uzyskane bezpośrednio (z odbytej rozmowy z danym księdzem) z informacjami uzyskanymi pośrednio, na podstawie źródeł wirtualnych.

Win32 napisał(a):W Warszawie funkcjonują dwie parafie KEA : Parafia Świętej Trójcy i Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego. Proboszcz pierwszej wymienionej parafii,
nie wypowiedział dotąd oficjalnie żadnego słowa afirmującego LGBT, a tym bardziej nie sprzeniewierzył się Słowu Bożemu.Niestety brata się dość mocno
z kościołem szwedzkim , czego kompletnie nie rozumiem.... .

Dziękuję za dodatkowe informacje odnośnie księdza z parafii Św. Trójcy. Dodam, iż czytałem publikację małżonki księdza, w związku z ordynacją kobiet. Każdy kto będzie chciał zapoznać się z ta publikacją - może znaleźć te materiały w internecie (są ogólnodostępne), wyrabiając sobie w ten sposób własny - zindywidualizowany pogląd na to, co zostało tam napisane (z tego tez powodu nie piszę tutaj o swoich odczuciach, bo są to tylko moje odczucia - ktoś może mieć przecież zupełnie inne).

Win32 napisał(a):Proboszcz drugiej parafii objął wokację po śp.Księdzu Adasiu Pilchu, który zginął tragicznie
pod Smoleńskiem 10.04.2010. Niestety, poglądy obecnego duchownego tej parafii są bulwersująco liberalne ( vide poprzednie posty ). A więc wybierzcie sami ,gdzie chcecie skierować swe kroki.

Z przyczyn osobistych nie chciałbym się wypowiadać na ten temat, dodam tylko iż temat znam.
Matthew.Trusting
 
Posty: 32
Dołączył(a): Śr lis 25, 2015 17:36
wyznanie: w drodze do KEA
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości