Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn lis 04, 2013 21:04

Informuję, że juz nie jestem członkiem słynnej fejsbukowskiej grupy luteranie w Polsce i nie zamierzam do niej wracać.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Tomasz » Pn lis 04, 2013 21:10

Byłbym ostrożny, jeżeli chodzi o ocenę przekonań polskich luteran na podstawie tylko i wyłącznie stron internetowych, bowiem wielu z nich nie bierze w nich aktywnego udziału. Zgodzę się pomimo wszystko z tezą, że większości wiernych KEA jest bardzo daleko do libertynizmu reprezentowanego przez liberalne kościoły zachodnie. Owszem - problem jest tutaj bardziej złożony - np. nie wszyscy są zwolennikami pełnej ortodoksji, nie wszyscy wysokokościelności i td.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Kubala95 » Wt lis 05, 2013 00:06

Jacku, czy nie mógłbyś zwracać się do mnie po prostu po imieniu ? To takie "nickowanie" jest trochę sztuczne, taką nazwę użytkownika wybrałem sobie po prostu z przyzwyczajenia, ale przy kontaktach z ludźmi wolę najzwyklejsze imię. Wracając do tematu - o ile wiem od was to w KEA trzy lata temu na Synodzie była podjęta przez jednego z biskupów próba wprowadzenia ordynacji kobiet, ale nie spotkała się ze zbyt wielką aprobatą. Czytałem też gdzieś, że miał chyba powstać jakiś dokument ostatecznie rozstrzygający tę kwestie.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Tomasz » Wt lis 05, 2013 00:21

o ile wiem od was to w KEA trzy lata temu na Synodzie była podjęta przez jednego z biskupów próba wprowadzenia ordynacji kobiet, ale nie spotkała się ze zbyt wielką aprobatą. Czytałem też gdzieś, że miał chyba powstać jakiś dokument ostatecznie rozstrzygający tę kwestie.

Było już kilka prób wprowadzenia ordynacji kobiet. Ostatnia miała miejsce dwa lata temu. Z takim wnioskiem wystąpił Synod Warszawski. Wniosek jednak poległ na Synodzie Kościoła. Zdecydowana większość była przeciw. I to jest w zasadzie tyle. Oficjalne stanowisko w tej sprawie jest takie, jak stanowi Prawo Wewnętrzne - na prezbiterów mogą być ordynowani wyłącznie mężczyźni.
Żadnego innego dokumentu raczej nie należy się spodziewać. Można wspomnieć, że istnieje opinia Komisji Teologicznej, która stwierdza brak teologicznych przeszkód do wprowadzenia ordynacji kobiet w KEA. Jednak jest to tylko opinia komisji, a żadna komisja nie jest organem stanowiącym prawo wewnętrzne w KEA, bowiem takim organem jest Synod Kościoła. Nie wiadomo, kiedy znów ktoś "wyskoczy" z tym pomysłem, ale przy obecnym składzie Synodu raczej nie należy się spodziewać przeforsowania zmian w tym zakresie.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 07:12

Niestety nawet komisje teologiczne w KrK, i niektorzy watykanscy dostojnicy nie widża przeszkod w wyswiecaniu kobiet na ksiezy, ale na szczescie jest to skutecznie blokowane, czesto poslugują sie jedynym wypadkiem w historii, swiecen kobiet na ksiezy w KRK, w okresie gębokiego komunizmu w Czechosłowacji, po upadku komunizmu pospiesznie te kobiety zeswiedczono, dzisiaj jedna z nich jak kiedys pisał Jakub pełni jakąś funkcje w KrK, ale nie jet juz duchownym. Podobnie postąpil Arcybiskup Vanags- Zwierzchnik Koscioła Luteranskiego na łotwie- wyswiecane wczesniej kobiety na ksiezy, przeniośł do stanu swieckiego.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 10:45

3. Jakich darów udziela sakrament święceń?
Każde ze święceń kapłańskich uintensywnia również życie Boże w człowieku i udziela łask potrzebnych do wypełniania różnych zadań związanych z kapłańską posługą. Tego zespolenia z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Pasterzem, uintensywnienia życia Bożego oraz udzielenia różnych darów dokonuje Duch Święty udzielany w sakramencie święceń.


W świetle powyższego nauczania biskup czy arcybiskup jest ważniejszy od Ducha Świętego i ma nad Nim pełną władzę :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Jacek » Wt lis 05, 2013 16:22

Elzbieta- przeniesienie do stanu swieckiego, wcale nie oznacza ze ta osoba juz nie jest duchownym, jest do konca zycia,, ale nie wykonuje obowiązkow duchownego. Patrz sprawa Ks. prob A Banerta z Kalisza, i Ks. Bp. gen. Ryszarda Borskiego. Arcybiskup Vanags w przeciwienstwie do Biskupa Samca, otzrymał od Synodu wiekszą władzę, mogł decydować kogo zostawić na urzedzie kogo zeswiedczyc, gdyby bawił sie wzbytnią demokracje, do dzisiaj nie przeprowadził by reform Luteranskiego Koscioła łotwy.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 16:36

Jacku, ja pisałam o KRK, ale może nie za bardzo Ciebie zrozumiałam. To co zacytowałam dotyczy tegoż Kościoła
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Kubala95 » Wt lis 05, 2013 18:07

To zdanie na temat święceń kapłańskich jest w ogóle jakoś dziwnie sformułowane gramatycznie, można mieć poważne wątpliwości jak je rozumieć. Nie wiem czy to jakaś niedbałość tłumaczenia czy tak było oryginalnie pisane po polsku, ale w tej formie jest wieloznaczne i dosyć trudne w interpretacji nawet przez katolickiego teologa.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Sens konwersji przy sytuacji KEA w Polsce

Postprzez Elżbieta » Wt lis 05, 2013 21:50

Jedna uwaga: może skończymy z wycieczkami osobistymi i dogryzaniem sobie nawzajem ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości