Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mocno zainteresowany luteranizmem.

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Witold » Śr lip 10, 2013 23:10

Kubala95 napisał(a):W KEA jest ksiądz, który obowiązkowo podczas nabożeństwa jako strój liturgiczny nosi czarną togę z rozciętą befką lub specjalną skandynawską albę ze stułą. Natomiast jako strój służbowy stosuje się garnitur z koloratką. Od wyznań, których wymieniłeś KEA różni się znacząco, baptyści i metodyści to "druga reformacja". Luteranizm to po prostu zreformowany katolicyzm pozbawiony elementów niezgodnych z pismem, "druga reformacja" to już natomiast głębsza filozofia.

Dwa tygodnie temu bylem na nabozenstwie ktore odprawial ksiadz ubrany w spodnie od garnituru i koszule z koloratka. nie podam parafii by uchronic ksiedza przed szykanami niektorych urzytkownikow tego forum :) bylem zdziwiony bo pierwszy raz taki przypadek wodzialem a zwiedzilem juz kilka parafii. A moze to byl diakon? czy oni maja inny ubior?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Elżbieta » Śr lip 10, 2013 23:50

Nie, jest u nas w naszym Kościele jeden ksiądz, który nie używa togi, ale to ze względów zdrowotnych i ma na to pozwolenie od biskupa.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Kubala95 » Cz lip 11, 2013 01:08

Mógłby ktoś w końcu powiedzieć, o którego księdza chodzi ? Ja o tym księdzu bez togi czytam i czytam na tym forum, ale jeszcze nigdy nie widziałem jego nazwiska, to chyba jakiś ksiądz-widmo. :wink: A tak na poważnie, to nasz bohater nie mógłby naprawdę przywdziać alby, ona już chyba nie zagraża zdrowiu ?
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Elżbieta » Cz lip 11, 2013 05:28

Teoretycznie mógłby. Jest jednak pewne ale - jak się na albę zapatrują jego parafianie no i on sam osobiście. W Legnicy np. już nawet alba silesiana była by źle odbierana, a co dopiero biała toga. Sami duchowni również nie koniecznie są jej zwolennikami.

A co do nazwiska :D - jak przewertujesz całe forum, to znajdziesz, bo on sam nawet się wypowiadał w swojej sprawie.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Kubala95 » Cz lip 11, 2013 15:29

Dziękuję, właśnie znalazłem tę osobę. Przyznaję, że ten ksiądz cierpi na chyba dosyć rzadką chorobę i faktycznie ciężka toga może tutaj szkodzić. Zwracam honor jeśli chodzi o albę - nie wiedziałem, że chodzi tu także o przegrzanie organizmu, myślałem, że jedynie o ciężar togi.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron