Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Mocno zainteresowany luteranizmem.

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez christian00 » Wt lip 09, 2013 20:47

Witam mam 17 lat,wychowany w rodzinie katolickiej,do tej pory byłem gorliwym katolikiem,chodzącym do kościoła byle kiedy.Nowy testament przeczytałem 3 razy w przeciągu roku,wersja katolicka więc przypisy które się tam znajdowały sprawiały że czytałem biblie przez okulary,pewnego razu dostałem pismo święte gedeonitów,sprawdziłem na internecie i okazało się że ową grupę tworzą protestanci.Z racji tego iż była to wersja kieszonkowa to była wolna od wszelkich pomocy tzn przypisów.
Zrozumiałem z tego że:modlimy się tylko do Boga,Chrystus jest jedynym pośrednikiem,nie ma już żadnych kapłanów jak miało miejsce w starym przymierzu,nie potrzebuje pośredników bo jedynym jest Pan Jezus,Maryja porodziła syna Bożego ale pismo święte nie wskazuję że jest ona pośredniczką lub mamy się do niej modlić.
Czytałem o K-EA,z tego co widzę jest to wspólnota która by najbardziej mi odpowiadała,pozwólcie że zapytam wam o to co mnie nurtuje.
1-Czy warto czytać biblię Gedeonitów ?
2-Jak wygląda konwersja?
3-Czy mając 17 lat można jej dokonać?
4-Jak tłumaczycie werset Jana 20:23,to ten którym katolicy wskazują spowiedz w Biblii?
5-Jak rozumiecie prymat dany Piotrowi?
Możecie mi wytłumaczyć podstawy waszej teologi i polecić jakąś stronę internetową gdzie można byłoby to wszystko zgłębiać?
Pozdrawiam :)
christian00
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt lip 09, 2013 15:22
wyznanie: Wątpiący Katolik
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Elżbieta » Wt lip 09, 2013 21:39

Witaj na naszej stronie :) chociaż nie w tym dziale co powinieneś, bo od tego jest dział : Przedstawmy się

Biblia Gedeonitów jest taką samą Biblią jaką Ty masz, czy ja, czy ktokolwiek inny. Nie są w niej umieszczone żadne przypisy, bo przecież one wcale nie są częścią Pisma Świętego , tylko dodatkiem dla Katolików, w jaki sposób mają dany werset rozumieć. Miałam kiedyś okazję czytać Biblię taką jak Ty masz, ale zaprzestałam jej czytania, bo często tam nie ma żadnego wyjaśnienia tekstu, a często jest napisane, coś wręcz przeciwnego, niż w danym wersecie jest napisane. Jest tylko jeden mankament , mianowicie oni wydają tylko Nowy Testament, a przecież Stary Testament jest również ważny i należy go czytać.
W tej swojej Biblii, gdy zasłonisz wszelkie przypisy, okaże się , że to takie samo Słowo Boże jak i Gedeonitów i nic innego w nim nie jest napisane.
Słowo Boże zawsze warto czytać :) bez względu na to kto wydał, tylko nie warto czytać przypisów :)

Jeżeli chodzi o konwersję, to w twoim wieku można jej dokonać tylko za zgodą rodziców, Jednak zanim przystąpisz do konwersji, najpierw musisz odszukać najbliższą parafię luterańską i zacząć chodzić na Nabożeństwa i Godziny Biblijne. Musisz się również zgłosić do księdza i poprosić o lekcje, następnie przejdziesz egzamin i po pomyślnym jego zdaniu, będziesz miał konwersję.

Na resztę odpowiem jutro wieczorem, bo dzisiaj już jest późno i głowa mi nie chodzi jak powinna :) a może do tego czasu odpowie Ci również ktoś inny
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez christian00 » Wt lip 09, 2013 22:07

jednak zanim przystąpisz do konwersji, najpierw musisz odszukać najbliższą parafię luterańską i zacząć chodzić na Nabożeństwa i Godziny Biblijne. Musisz się również zgłosić do księdza i poprosić o lekcje, następnie przejdziesz egzamin i po pomyślnym jego zdaniu, będziesz miał konwersję.


Parafia luterańska wiem gdzie się znajduję,te godziny biblijne są w weekendy?
W tygodniu niestety mało czasu,trudne są te egzaminy,ile trwa przygotowanie?
Czy K-EA propaguję tzw ewangelię/teologię sukcesu?
Bo słyszałem że to typowe dla protestantów?
Które nurty w to wierzą?
christian00
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt lip 09, 2013 15:22
wyznanie: Wątpiący Katolik
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Kubala95 » Wt lip 09, 2013 22:12

Także Cię serdecznie witam ! Może się mylę, ale wydaje mi się, że do konwersji należy mieć bezwzględnie ukończone 18 lat i w przypadku niepełnoletności opcji "za zgodą rodziców" chyba nie ma. Znaczy na nabożeństwa czy godziny biblijne chodzić można zawsze, ale z tego co słyszałem formalna zmiana wyznania jest możliwa jedynie dla osób pełnoletnich. Jak mówiłem, pewien nie jestem, więc niech w tej kwestii wypowie się jakiś specjalista.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Tomasz » Wt lip 09, 2013 22:39

Również witam serdecznie.

Temat konwersji był już "wałkowany" na tym forum wielokrotnie. Zatem gwoli przypomnienia - osoba wyznania rzymsko-katolickiego, która przystąpiła do Pierwszej Komunii w KRK może dokonać konwersji do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po ukończeniu 18 lat. Nie wiem, co miała na myśli Ela mówiąc o "zgodzie rodziców" - ale to będzie dotyczyło raczej konfirmacji.
"Egzamin" przy konwersji jest kwestią wyłącznie indywidualną. W różnych parafiach mogą być tutaj różne praktyki. Należy oczywiście zacząć od odwiedzenia najbliższej parafii luterańskiej i rozmowy z księdzem.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Kubala95 » Wt lip 09, 2013 22:52

Jeśli chodzi o teologię sukcesu, o którą się pytałeś, to właśnie sprawdziłem jej pochodzenie. Ta nauka głoszona jest przez Kościoły zielonoświątkowe, a te kwalifikują się do tzw. drugiej reformacji. Ich teologia znacząco odbiega od nauk luterańskich (choć oczywiście podstawowe solumy wyznają) i raczej KEA nie uznaje takich modłów o sukces w życiu.

Co do wersetu o spowiedzi - luteranie jak najbardziej spowiedź uznają, choć obowiązkowa jest jedynie ta powszechna. Odbywa się ona podczas nabożeństwa i istnieje do tego specjalna liturgia, wierni wyznają swoje grzechy "w myślach", a następnie zgodnie z sumieniem odpowiadają na trzy pytania (czy wierzą w zbawcze dzieło Jezusa Chrystusa, czy żałują szczerze za swoje grzechy i czy pragną poprawy). Powinni, rzecz jasna, na wszystkie odpowiedzieć twierdząco, następnie ksiądz mówiąc właśnie ten cytat oraz powołując się na swoją osobę udziela wszystkim absolucji w imię Trójcy Świętej. Jeżeli ktoś odczuwa taką potrzebę, może oczywiście umówić się z księdzem na indywidualne spotkanie, wyznać mu grzechy i porozmawiać o swoich wyrzutach sumienia.

Na tym filmiku możesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce:
http://www.youtube.com/watch?v=AQqhui_MzyU
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Elżbieta » Śr lip 10, 2013 06:20

Oglądnęłam sobie ten filmik i muszę dodać, że do spowiedzi należy się przygotować w domu , w spokoju przeczytać cały Dekalog i zastanowić się nad każdym punktem , zrobić rachunek sumienia. Co do absolucji ksiądz często zaznacza, że grzech są nam odpuszczone ale pod warunkiem, że za nie szczerze żałujemy, i pragniemy poprawy, bo w przeciwnym wypadku są nam zatrzymane.

Jeżeli myślisz o konwersji, to jednak musisz zacząć chodzić na Nabożeństwa, bo to podstawa wszystkiego.

No i trzeba się uzbroić w cierpliwość :P, bo tak szybko to nie pójdzie :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez septemberlicht » Śr lip 10, 2013 07:44

christian00, podstawowe rzeczy i informacje o kościele ewangelicko-augsburskim znajdziesz na stronie: http://www.luteranie.pl. Masz tam ciekawe i pożyteczne zakładki O naszym kościele, Materiały, W co wierzymy. Od tego można zacząć.

Potem polecałbym biografię "Marcin Luter", która wyszła spod pióra Johna Todda, potem może książkę "Ewangelik - Katolik" T. Wojaka. Pierwsze bardzo przystępnie tłumaczy o co Lutrowi chodziło, i na czym zasadza się luteranizm. Druga jeszcze przystępniej tłumaczy różnice dogmatyczne katolicko-luterańskie. Obie rzeczy do kupienia na allegrze. Sam od tego zaczynałem (i to w podanej wyżej kolejności), więc piszę jako praktyk, nie jako teoretyk. :D
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez Kubala95 » Śr lip 10, 2013 15:09

Ja jeszcze parę rzeczy dołożę od siebie:
http://luteranie.pl/materialy/liturgika ... ,4057.html - to jest szczegółowy opis liturgii nabożeństwa z Komunią oraz instrukcja korzystania ze śpiewnika (BARDZO WAŻNE !)

Dwie części programu dokumentalnego o konwersji do KEA:
http://www.youtube.com/watch?v=qfH_ultqQe0
http://www.youtube.com/watch?v=D5uooNQk0pw

Wypowiadają się tu właśnie konwertyci, opowiadają o swoich przeżyciach i drodze jaką przeszli, jest też pokazane fragmentami nabożeństwo z konfirmacją w wersji dla konwertytów.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: Mocno zainteresowany luteranizmem.

Postprzez septemberlicht » Śr lip 10, 2013 15:42

Kubala95 napisał(a):instrukcja korzystania ze śpiewnika (BARDZO WAŻNE !)

Eeee tam. :) Wszystkiego i tak najlepiej nauczyć się w praktyce. Po prostu najlepiej usiąść podczas nabożeństwa blisko kogoś, kto wszystko wytłumaczy i pokaże.
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron