Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co się dzieje po śmierci?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Co się dzieje po śmierci?

Postprzez septemberlicht » Pt lip 05, 2013 08:23

Ja mam banalne pytanie. Co - zgodnie z teologią ewangelicką - dzieje się po śmierci człowieka z samym człowiekiem?

Czy jest od razu sądzony i trafia do nieba, względnie piekła? Czy też czeka, w swoistego rodzaju 'poczekalni', na koniec świata, powtórne nadejście Chrystusa i Sąd Ostateczny?

Jeśli to pierwsze, to po co Sąd Ostateczny? Dwukrotnie ktoś będzie sądzony? Jeśli to drugie, to jak nazwać stan (i miejsce) oczekiwania na Sąd Ostateczny? Czy Biblia coś o tym miejscu / stanie mówi?

Nie wiem jak rozwikłać ten problem, wszystko mi się miesza. Mógłby mi to ktoś poukładać w głowie?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Aleksander » Pt lip 05, 2013 10:23

Po śmierci idziemy do Nieba i czekamy tam na Sąd Ostateczny, które to tez będzie zmartwychwstaniem naszych ciał. Wtedy nastąpi połączenie Nieba i ziemi, czyli zniknie ostateczna zasłona, firmament. Naszym docelowym i wiecznym przeznaczeniem jest zamieszkać ziemię. W skrócie :-)

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez septemberlicht » Pt lip 05, 2013 10:42

Niebo jako tymczasowa poczekalnia, z której możemy zostać ostatecznie wyrzuceni? Prosto do piekła?
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Elżbieta » Pt lip 05, 2013 10:56

No a ja powiem trochę inaczej, ale chyba przekonująco : Jak i co będzie z nami po śmierci, to każdy sam się przekona na własnej skórze. Jak na razie nikt z tamtej strony nie wrócił i my możemy się jedynie domyślać. Jedno mamy zapewnione na 100% - Sąd Ostateczny, i nikomu się nie uda od niego wymigać, możemy mieć tylko nadzieję na łaskę ze względu na Jezusa :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez septemberlicht » Pt lip 05, 2013 11:02

Elżbieta napisał(a):Jak i co będzie z nami po śmierci, to każdy sam się przekona na własnej skórze.

Skoro Chrystus przyjdzie sądzić ŻYWYCH i umarłych, to chyba nie każdy się przekona...
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Elżbieta » Pt lip 05, 2013 11:05

Dlaczego nie każdy ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez septemberlicht » Pt lip 05, 2013 11:19

Elżbieta napisał(a):Dlaczego nie każdy ?

Skoro Chrystus ma sądzić żywych i umarłych, to znaczy, że w chwili powtórnego nadejścia Mesjasza część ludzi będzie żywa bo wskrzeszona z grobu, część żywa bo nie zdążyła umrzeć i trafić do grobu. Tak to rozumiem. :)
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Aleksander » Pt lip 05, 2013 11:45

septemberlicht napisał(a):Niebo jako tymczasowa poczekalnia, z której możemy zostać ostatecznie wyrzuceni? Prosto do piekła?

Pisałem o perspektywie wierzących, a nie wszystkich. Niewierzący nigdy do nieba się nie dostaną.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Witold » Pt lip 05, 2013 11:50

pastor Aleksander napisał(a):Po śmierci idziemy do Nieba i czekamy tam na Sąd Ostateczny, które to tez będzie zmartwychwstaniem naszych ciał. Wtedy nastąpi połączenie Nieba i ziemi, czyli zniknie ostateczna zasłona, firmament. Naszym docelowym i wiecznym przeznaczeniem jest zamieszkać ziemię. W skrócie :-)

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2


Czy jesteś pewien że tak mówi wykładnia luterańska? W książce księdza Motyki można przeczytać że osoby które obecnie umierają przechodzą w stan jakby uśpienia i właśnie w tym stanie oczekują na Sąd.
No chyba że nauki KEA nie są jednorodne i jeden autor podręcznika dla konfirmantów pisze jedno a inny drugie...

Czy pójście do nieba żeby w wielu przypadkach zostać potem wyrzuconym w ogień ma sens?

Po pracy mogę zacytować księdza Motykę. Teraz nie mam jego książki "W kogo i w co wierzymy"

Ksiądz Motyka pisze o stanie uśpienia nie nazywając go konkretnie ani miejsca w którym ma się on dokonywać ale czy jest to tak istotne? Przecież gdy śpimy twardym snem nie zdajemy sobie z niczego sprawy. Umierasz i "cyk", budzisz się na Sądzie :wink:
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Elżbieta » Pt lip 05, 2013 11:54

pastor Aleksander napisał(a):
septemberlicht napisał(a):Niebo jako tymczasowa poczekalnia, z której możemy zostać ostatecznie wyrzuceni? Prosto do piekła?

Pisałem o perspektywie wierzących, a nie wszystkich. Niewierzący nigdy do nieba się nie dostaną.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2


Ja również o innych nie myślałam :P

Ale czy uśpieni, czy żywi i tak trafimy pod Sąd :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość