Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Co się dzieje po śmierci?

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Witold » Pn lip 08, 2013 16:52

pastor Aleksander napisał(a):Witoldzie, po pierwsze, cytaty teologów LCSM jednoznacznie mówią o tym, że teksty mówiące o śmierci - śnie należy odnosić do ciała a nie duszy.
Po drugie, fragmenty z przed dokonanego dzieła Chrystusa na krzyżu są jeszcze trudniejsze, dlatego że Niebo zostało otwarte w akcie śmierci, nieprawdaż? Zatem było miejsce oczekiwania w czasie Starego Przymierza na odkupienie na krzyżu. Czytamy chociażby o "łonie Abrahamowym".


Pastorze po pierwsze cytowany przez Ciebie teolog wsadził do jednego wora niektórych ewangelikalnych, świadków Jehowy wraz z Lutrem i KEA (świadomie lub nieświadomie :?: ) Dlatego to jest po prostu słowo przeciwko słowu, nic więcej.

Po drugie skoro twierdzisz że przed śmiercią Chrystusa nie było Nieba, dlaczego podałeś rozmowę Jezusa z Eliaszem i Mojżeszem jako argument na pójście do Nieba po śmierci. Przecież teraz piszesz że Niebo było zamknięte :?: :wink:
Jak to jest?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Aleksander » Pn lip 08, 2013 19:56

Wydaję mi się, że zaczynam nam brakować większej uwagi w szczegółach. Nie mogłem twierdzić, ze Nieba nie ma. Przecież zostało stworzne w dzień pierwszy. Jak na razie dyskusja toczyła się w dwóch kierunkach. Jedna kwestia to porządek wydarzeń po śmierci. Druga zaś to jeden element z tych wydarzeń, czyli to jak będzie wyglądał czas pomiedzy śmiercią a Sądem Ostatecznym. Kilka razy podkreślałem, że celem życia człowieka jest ziemia, a nie Niebo. Jednak niektórzy uczestnicy dalej używają terminologii jakby nie czytali wątków. Zatem prosiłbym być bardziej precyzyjnym. Jeśli ktoś nie zgadza się z moją terminologią , niech używa swojej, ale musi mieć na to uzasadnienie.
Moja dyskusja z Tobą , Witoldzie, dotyczyła kwestii stanu po śmierci aż do Sądu Ostatecznego. Dlatego starałem podać przykłady, z których , moim zdaniem, wynika to, ze ludzie po śmierci jako duszy/duchy przebywają w miejscu oczekiwania. Myślę, ze do śmierci Chrystusa na krzyżu Niebo był zamknięte i dlatego czytamy o miejscu, które miało nazwę szeol. Szeol zaś też wygląda na to, ze był podzielony na "łono Abrahamowe" (dla sprawieliwych) oraz "miejsce cierpienia" dla bezbożników. W teologii "łono Abrahamowe " nazywane jest Limbus Patrum. Oczywiście są też dyskusje, kiedy Niebo zostało otwrte dla świętych ze Starego Przymierza. Zamknięte nie oznacza nie istnieje. Używając skrótów mówiłem o krzyżu. O Niebie zaś mówiłem jako miejscu tymczasowym , okresie od śmierci do Sądu Ostatecznego. Po tym wydarzeniu , człowiek zamieszka Nową Ziemie na wieczność. Właśnie ze względu na to, ze są takie miejsca gdzie ludzie zamieszkują bez ciała, jako dusze mozliwe jest, aby Mojżesz i Eliasz odwiedzili Pana Jezusa. Taki pogląd jest tez poglądem tradycyjnym.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Witold » Cz sty 01, 2015 16:36

Kubala95 napisał(a):Kiedy tłumaczono ewangelię z oryginalnego języka, to zapewne zwracano uwagę na takie rzeczy jak interpunkcja. Pan Jezus poproszony pokornie przez skazańca o łaskę, docenił jego szczery żal i zapewnił go, że nagrodę otrzyma jeszcze "dziś", czyli od razu po śmierci. To samo dotyczy także innych wierzących ludzi, którzy okazują podobną skruchę, za swoje wszystkie grzechy.


ale dlaczego Jezus zapewnił że jeszcze tego dnia będzie z nim w Raju skoro Jezus zmartwychwstał 3 dnia po śmierci?

Będę się upierał przy wersji opisanej przez ks. Motykę w książce "W Kogo i w co wierzymy". Nie chcę wykluczać możliwości takiej że ktoś po swojej śmierci od razu idzie do Raju, jednak natrafiamy tutaj na dużą ilość niespójności.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Aleksander » Cz sty 01, 2015 17:02

Witoldzie, a co twoim zdaniem działo z Panem Jezusem w trakcie tych kilku dni jego śmierci /snu?

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Witold » Cz sty 01, 2015 22:35

Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. (19) W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu,


1 list Piotra 3:18-19
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Aleksander » Pt sty 02, 2015 07:26

No właśnie, jednak nie spał przez 3 dni.

Sent from my C5303 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Co się dzieje po śmierci?

Postprzez Witold » N sty 04, 2015 00:41

nie wiem, z jednej strony jest napisane "został przywrócony życiu"...

a po drugie to skoro odwiedzał duchy będące w więzieniu to niekoniecznie musiał być jednocześnie w Raju, prawda?
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości