Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

konwersja na luteranizm a funkcja chrzestnej

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

konwersja na luteranizm a funkcja chrzestnej

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz cze 20, 2013 14:25

Kochani zdecydowałam się założyć ten wątek, ponieważ jestem ciekawa jak przedstawia się moja sytuacja.
Rok temu konwertowałam z Kościoła Rzymskokatolickiego do KEA.
5 lat temu jako wtedy jeszcze w miarę praktykująca katoliczka zostałam chrzestna mojego bratanka.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że jako konwertytka jestem objęta automatycznie ekskomuniką, ale to akurat mnie nie martwi.
Chciałabym natomiast wiedzieć, jak to wszystko będzie wyglądać za 4 lata kiedy to Kacper pójdzie do I Komunii Świętej? W parafii bratanka chrzestni razem z chrzestniakami uczestniczą w prxygotowaniach przedkomunijnych, razem idą do spowiedzi usznej
i otrzymują potwierdzenie odbytej spowiedzi taka specjalną karteczką, uczestniczą w Eucharystii itp.
Czy chrzestny - konwertyta nadal pozostaje chrzestnym czy juz z automatu pozbawia się go tej funkcji?Wiem, ze nie wolno mi przyjąć Komunii w KRK - czego mi jeszcze jako konwertycie nie wolno?Jak wyglada sytuacja chrzestnego-konwertyty?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: konwersja na luteranizm a funkcja chrzestnej

Postprzez Kubala95 » Cz cze 20, 2013 15:45

Myślę, że to pytanie należałoby skierować do proboszcza wspomnianej parafii. Ewangelik nie może na pewno nauczać chrześniaka o wierzę katolickiej, bo to niezgodne z jego sumieniem i zapewne prawem KRK. Spodziewam się jednak, że jeżeli ksiądz nie jest zbyt "nawiedzony" to będzie możliwość dojścia do jakiegoś ekumenicznego rozwiązania.
Kubala95
 
Posty: 326
Dołączył(a): So kwi 27, 2013 23:42
wyznanie: chrześcijanin
  

Re: konwersja na luteranizm a funkcja chrzestnej

Postprzez septemberlicht » Pt cze 21, 2013 07:34

Agnieszka Ostrowska-Fetera napisał(a):Kochani...

Mamy odpowiadać per "Kochana"? :roll:
septemberlicht
 
Posty: 271
Dołączył(a): Pn sty 28, 2013 11:27
wyznanie: na papierze wciąż KRK
  

Re: konwersja na luteranizm a funkcja chrzestnej

Postprzez Jonah » Pt cze 21, 2013 15:55

Skoro wszyscy jesteśmy umiłowanymi dziećmi Pana i, choć się czasem sprzeczamy, winniśmy się miłować nawzajem, to chyba może być :D

Ja nie miałem problemów przy pierwszej komunii chrześniaka. Właściwie to nikt mnie o nic nie pytał, nikt ze mną nie rozmawiał, nikt do niczego nie zmuszał. Po prostu przyszedłem i byłem. Natomiast chrzestna jako rzymska katoliczka uczestniczyła w takowych przygotowaniach. Ale jak kiedyś już napisałem, gdzie indziej może być inaczej. Zależy od proboszcza.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron