Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Interpretacja

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Interpretacja

Postprzez Maksymilian » Śr mar 27, 2013 22:00

Mam pytanie czy w Wielki Piątek w KEA są dwa inne nabożeństwa czy dwa te same ale o różnych godzinach ?
Pytam , bo informacja na tej stronie (http://www.biala.luteranie.pl/?p=488) mnie nie nakierowuje.
I jeszcze jedno pytanie kto może iść do komunii ?
Maksymilian
 
  

Re: Interpretacja

Postprzez Elżbieta » Śr mar 27, 2013 22:28

Na pierwsze pytanie, nie mogę Ci odpowiedzieć, natomiast na drugie tak. Do Komunii przystępuje ten który odczuwa taką potrzebę. W naszym Kościele praktykujemy Komunię otwartą, tz, nie bronimy nikomu dostępu do tego Sakramentu, bo to przecież nie Kościół zaprasza do Stołu Pańskiego a sam Jezus Chrystus. Inaczej jednak do tego podchodzi KRK. Pamiętaj, że przystępując u nas do Komunii w KRK masz bardzo ciężki grzech, z którego musisz się spowiadać.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Interpretacja

Postprzez Maksymilian » Śr mar 27, 2013 22:42

Ja w kościele Rzymskim się nie spowiadam i taki :grzech zaciągnąłem od większych "kacerzy" adwentystów, ale prawdopodobne są dwa inne nabożeństwa czy dwa te same, ale inne pory. Czyli kalwinista mógłby iść choć ma inny pogląd na komunię ?
Maksymilian
 
  

Re: Interpretacja

Postprzez Elżbieta » Śr mar 27, 2013 22:45

Jeszcze raz powtarzam , u nas jest Komunia otwarta, każdy może przystąpić.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Interpretacja

Postprzez Maksymilian » Śr mar 27, 2013 22:47

Na priv Majkel zacytował mi:
"§ 190
Nie ograniczamy wspólnoty Sakramentów i urzędu Kościoła tylko do Kościołów wyrosłych z Reformacji. Otwarci jesteśmy na siostrzaną i braterską wspólnotę także z Kościołami Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościołem Rzymskokatolickim:
a) zgodnie z uchwałą Synodu Kościoła na prawach równorzędnych dopuszczamy do Stołu Pańskiego nieewangelicką stronę małżeństwa o różnej przynależności wyznaniowej zawartego w Kościele Ewangelicko – Augsburskim (Luterańskim),
b) nie odmawiamy też wspólnoty Stołu Pańskiego na prawach „gościnnej Komunii” tym chrześcijanom, którzy przyjmując Sakrament Ołtarza w Kościele Ewangelicko – Augsburskim:
 - wierzą w słowa „za was się daje i za was się wylewa”
 - wierzą w obecność ciała i krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina."

I pytania do "b"
1 myślnik - czy chodzi o to że się wylało, bo inaczej brzmi jak katolicka msza
2 myślnik - jak to ma się o czym piszesz ?
Maksymilian
 
  

Re: Interpretacja

Postprzez Tomasz » Śr mar 27, 2013 22:53

W dużych parafiach w Wielki Piątek, niedziele i inne święta nabożeństwa są odprawiane dwa (a chyba i czasami nawet więcej) razy ciągu dnia. Różnie jest to także zorganizowane. W tym przypadku będzie to raczej to samo nabożeństwo, ale o różnych porach.

Inaczej jednak do tego podchodzi KRK. Pamiętaj, że przystępując u nas do Komunii w KRK masz bardzo ciężki grzech, z którego musisz się spowiadać.


Jeżeli się nie mylę, to w/g prawa KRK przystępując do Komunii w KEA ściągasz na siebie ekskomunikę.

Czyli kalwinista mógłby iść choć ma inny pogląd na komunię ?


KEA i KER w Polsce mają wspólnotę ambony i ołtarza, ale powiem szczerze, że raczej nie wyrażam zachwytu z tego powodu.

 - wierzą w słowa „za was się daje i za was się wylewa”
 - wierzą w obecność ciała i krwi Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina."


Luteranie wierzą w realną obecność Ciała i Krwi Pańskiej w Sakramencie Ołtarza, która faktycznie została przelana za nasze grzechy. Nie ma to jednak nic wspólnego z "przeistoczeniem" w rozumieniu rzymsko-katolickim.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Interpretacja

Postprzez Maksymilian » Śr mar 27, 2013 22:57

Wiem, współistnienie chleba i ciała oraz wina i krwi, bez kolejnych mąk pańskich na ołtarzu.
Zapytam się księdza jak to jest to wam objaśnię i napiszę.
Czyli każdy praktycznie może iść, tylko aby był chrześcijaninem i był ochrzczony.
Maksymilian
 
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron