Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Powolanie i wątpliwości

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Powolanie i wątpliwości

Postprzez geddy » Pn sty 14, 2013 21:46

Witajcie ;)
Nazywam się Daniel, jestem katolikiem. Mam kilka pytań, gdyż pojawiło się wiele pytań, wątpliwości, ciemność duchowa.
1) Co może powodować to, że od pewnego czasu nie czuję Boga, nie odczuwam jego obecności?
2) Czy katolik po konwersji może zostać kapłanem? Do kogo trzeba się zgłosić? Jak rozpoznać powołanie? Jak to wygląda, ile się płaci za studia, gdzie się mieszka?
3) Jakie jest stanowisko do eutanazji, aborcji? Czy Kościół planuje wprowadzić np. kapłaństwo kobiet, związki partnerskie?
4) Jak wygląda stanowisko do Matki Bożej?
5) Jak się modlicie? Spontanicznie, jak serce podpowiada?
6) Czy można się spowiadać u księdza?
7) Czy jeżeli ksiadz założy albę i stułę, będzie to niesmak, nadużycie?

Rozumiem, że już były podobne tematy, czytałem. Mimo wszystko proszę o zebranie informacji tutaj.
Pozdrawiam
geddy
 
Posty: 46
Dołączył(a): Pn sty 14, 2013 21:34
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Elżbieta » Pn sty 14, 2013 21:56

ad 1. co może powodować to, że nie odczuwasz Boga?
Jest wiele możliwości. Może zacznij czytać Pismo Święte , ale zacznij od Ewangelii.
ad 4. Poważamy Marię matkę Jezusa, ale nie oddajemy jej czci, ani nie modlimy się do niej, ani nie prosimy o pośrednictwo.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Elżbieta » Pn sty 14, 2013 22:16

Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Elżbieta » Pn sty 14, 2013 22:18

ad 2. Na to pytanie odpowie Ci Jakub
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Jakub » Wt sty 15, 2013 11:13

2) Czy katolik po konwersji może zostać kapłanem? Do kogo trzeba się zgłosić? Jak rozpoznać powołanie? Jak to wygląda, ile się płaci za studia, gdzie się mieszka?

Chociaż w świetle ksiąg wyznaniowych termin kapłan - jednak o zmienionym rozumieniu jest tolerowany, i występuje w niektórych kościołach luterańskich (szw. - praest, słowacja - kniaz, czasem i Czechy - kněz) to jednak na gruncie polskim używamy określenia ksiądz, lub duchowny :)

Do kogo się zgłosić. - najpierw do swojego ewangelickiego proboszcza. Musi on wystawić opinię, która jest jedną z podstaw aby dostać się na studia. Studia są na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Są to studia publiczne stacjonarne - bezpłatne :) Wyniki z matury się nie liczą, jest specjalny egzamin ustny w czasie rekrutacji.

Jak rozpoznać powołanie - to już musisz sam wewnętrznie przegryźć. W modlitwie, w rozmyślaniu, w zaangażowaniu w życie parafii.

Mieszka się różnie. Najwygodniej na Akademiku mieszczącym się w Centrum Luterańskim. Kosztuje on ok 350 zł miesięcznie. Można oczywiście poszukać sobie czegoś na własną rękę. Ja np dojeżdżam od 5 lat codziennie z Piaseczna, bo mam godzinę do półtorej drogi, więc aż tak daleko nie mam.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Jakub » Wt sty 15, 2013 11:25

AD1 - często jest tak, że chcemy na siłę poczuć Boga, a przy tym jakby Go zawłaszczyć. Wiara wymaga czasu, cierpliwości (oj to paskudnie ciężka sprawa i z własnego doświadczenia to wiem :D). Ważne jest żebyś wiedział, że Bóg już Cię znalazł. Że jesteś kimś ważnym w Jego oczach i że Chrystus umarł za Twoje grzechy. Od tego zacznij swoje poszukiwania Boga.

AD5 - Ja się raczej modlę spontanicznie, opierając się na pewnym porządku. Jeśli zaś chodzi o nabożeństwo to przyjąłem regułę, że kolekty zawsze śpiewam gotowe, a modlitwę główna - powszechną zawsze zmawiam z głowy, od serca. :)

AD7 - pytanie co przez założenie tego stroju będzie chciał zakomunikować, i w jakim zborze tego dokona. Jestem wielkim zwolennikiem aby ze stułą, należę do parafii gdzie używa się jednak komży cieszyńskiej. Przez parę lat należałem do parafii gdzie używało się tylko czarnej togi. Myślę, że są pewne święta gdzie czerń kompletnie nie pasuje. Są takie gdzie biała alba ze stułą wręcz aż się prosi - np 1. Niedziela po Wielkanocy czy ostatnie 3 niedziele roku kościelnego. Do tego w lato alba jest bardziej praktyczna.
Swego czasu udało mi się opracować pewien układ strojów liturgicznych na cały rok kościelny - do użytku na Zaolziu (Rep. Czeska). W skrócie:
- tradycyjny strój cieszyński a więc toga z komżą cieszyńską używana w największe święta, w okresie wielkanocnym i w okresie zwykłym od września do święta reformacji
- czarna toga - używana od 5. Niedzieli Postu do Wielkiego Piątku
- czarna toga ze stułą - używana w okresie przedpościa (z zieloną stułą), od 1. do 3. Niedzieli Postu (z fioletową stułą) i w Święto Reformacji (z czerwoną stułą)
- czarna toga z komżą z rękawami i stułą - używana od 1 do 3 niedzieli adwentu(fioletowa stuła), w okresie epifanijnym (zielona stuła) i w święto Michała archanioła (czerwona stuła)
- biała alba ze stuła - używana w radosną 4. niedzielę adwentu i 4. niedzielę postu, w 1. Niedziele po Wielkanocy, w okresie wakacyjnym (czerwiec-sierpień) i w 3 ostatnie niedziele roku kościelnego

:)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Jacek » Wt sty 15, 2013 18:41

Zapomniałęs kolego Jakubie ze na swiecie rownież w kosciołach luetarnskich uzywa się ornatu, takze w Polsce podczas Wielkiej Mszy Staroluteranskiej/ Ks. Pułkownik, Adrzej Fober, . Konserwatywni księza staroluteranscy z Missionsprovinsen w Szwecji uzywają także sutanny, i piuski na głowie. Co do ordynacji konwertytów, to Jakubie troche pogalopowałes. Jak może po konwersji zgłosic sie do proboszcza KEA w sprawie studiów teologicznych, skoro w jedynym kosciele luteranskim na swiecie polskim KEA, konwertyta po dokonaniu konwersji nie posiada pełni praw przez okres 3- lat, nie moze zasiadac w radzie parafialnej, nie mowiąc o wyzszych władzach.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Elżbieta » Wt sty 15, 2013 19:10

władze, to nie studia - przynajmniej mi się tak wydaje
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Elżbieta » Wt sty 15, 2013 19:15

Dobrze mi się wydawało - dzwoniłam do "źródeł" :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Powolanie i wątpliwości

Postprzez Tomasz » Wt sty 15, 2013 19:49

Zapomniałęs kolego Jakubie ze na swiecie rownież w kosciołach luetarnskich uzywa się ornatu, takze w Polsce podczas Wielkiej Mszy Staroluteranskiej/ Ks. Pułkownik, Adrzej Fober, . Konserwatywni księza staroluteranscy z Missionsprovinsen w Szwecji uzywają także sutanny, i piuski na głowie.


Owszem - w różnych kościołach luterańskich na całym świecie są tutaj różne zwyczaje, ale pytanie dotyczyło raczej Kościoła Luterańskiego w Polsce. Zgodnie z prawem wewnętrznym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP dopuszcza się trzy formy strojów liturgicznych:
- czarna toga z befkami
- czarna toga z befkami i komżą
- biała alba ze stułą

Nie mniej, w Polsce również są zwolennicy powrotu do tradycyjnych strojów liturgicznych, jakie stosują kościoły nurtu staroluterańskiego o jakich wspomniał Jacek.Nie ukrywam, że na tej stronie jest takich osób sporo i sam się do nich zaliczam. Jednak na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak jak przedstawiłem powyżej.

Jak może po konwersji zgłosic sie do proboszcza KEA w sprawie studiów teologicznych, skoro w jedynym kosciele luteranskim na swiecie polskim KEA, konwertyta po dokonaniu konwersji nie posiada pełni praw przez okres 3- lat, nie moze zasiadac w radzie parafialnej, nie mowiąc o wyzszych władzach.


Tutaj Jacek trochę zamieszał. Synod Kościoła w ubiegłym roku zatwierdził zmiany do Zasadniczego Prawa Wewnętrznego w myśl których, począwszy od 1 stycznia 2014 roku parafianie, którzy będą chcieli kandydować w wyborach do władz parafialnych i synodu diecezjalnego, będą musieli wykazać się co najmniej trzyletnim uczestnictwem w życiu danej parafii.
Dotyczy to zatem tylko i wyłącznie biernego prawa prawa wyborczego do organów parafii i Kościoła.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości