Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Luteranizm a Pismo Święte

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez winston » Cz gru 20, 2012 16:42

Witam wszystkich serdecznie.

Skoro luteranie na każdym kroku podkreślają "tylko Biblia", "czytaj Biblię, tam jest wszystko napisane", to dlaczego świętują niedzielę a nie sobotę?

Dlaczego zdaniem luteran krk niesłusznie wydał przykazania kościelne, których nieprzestrzeganie jest grzechem? Przecież w PŚ Jezus:
1. Dał apostołom prawo i moc odpuszczania grzechów
2. Dał Piotrowi zadanie zbudowania Kościoła.

Ja to rozumiem tak, że skoro Piotr dostał zadanie budowania Kościoła, to i prawo ustanawiania zasad w tym Kościele panujących. A skoro papież jest następcą Piotra (w jego Kościele), to i sposób odpuszczania grzechów ma prawo określać, i grzechem nazywać nieprzestrzeganie Kościelnych zasad (do ustanawiania których dostał prawo od Jezusa).


Dobrze rozumuję?

Z góry dziękuję za odpowiedź.


pozdrawiam
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz gru 20, 2012 17:08

A dlaczego Ty jako katolik świętujesz niedzielę a nie sobotę?
My świętujemy z tego samego powodu niedzielę co i Wy, katolicy.
Hmm, pierwsze słyszę, że wydanie przez KRK przykazań kościelnych jest uznawane przez luteran za coś niewłaściwego, ale ja jestem świezo po konwersji z KRK to mogę tego jeszcze nie wiedzieć
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Cz gru 20, 2012 17:14

I proszę przeczytać co oznacza Sola Scriptura:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez winston » Cz gru 20, 2012 17:23

Tzn., nie chodzi mi o samo wydawanie ale uznawanie za grzech nieprzestrzeganie tych przykazań. Oczywiście, jeżeli się mylę co do stanowiska luteran to najmocniej przepraszam.
(Mylił sie będę pewnie nie raz, ale jestem tu po to, żeby się czegoś o KEA dowiedzieć :) )

Ja świętuję niedzielę, ponieważ mój Kościół postanowił uczcić ten dzień na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa. Uważam to za słuszne i jednocześnie uważam, że KRK ma prawo do takich postanowień, o czym juz pisałem wyżej. Ale w PŚ jest sobota, a skoro luteranie mówią "tylko Biblia" więc pytam jak to jest...
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez winston » Cz gru 20, 2012 17:27

miniofilka napisał(a):I proszę przeczytać co oznacza Sola Scriptura:)

Czyli "jedynie Pismo". No właśnie, skoro w KEA jedynym autorytetem rozstrzygającym w kwestiach wiary i praktyki jest PŚ, to co z tą niedzielą?
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez Jonah » Cz gru 20, 2012 17:31

1. W Dz 20: 7 (por. 1 Kor 16:2) czytamy, że chrześcijanie jerozolimscy gromadzili się na "łamanie chleba" pierwszego dnia po szabacie, czyli w niedzielę.
2. Jezus przekazał władzę "wiązania i rozwiązywania" Apostołom. Dziedzicem tej władzy stał się cały Kościół. W Kościele apostolskim bowiem urząd Apostoła był wyjątkowy i jednoczesny z urzędami biskupa, bądź prebitera (początkowo nie zawsze to rozróżniano), więc w zasadzie trudno byłoby wykazać, że to właśnie biskupi są ich następcami, choć tak się przyjmuje i nauczali tego Ojcowie Kościoła. Władza ta dotyczy jednak odpuszczania i zatrzymywania grzechów, a nie wprowadzania jakichś nowych "przykazań".
3. Interpretacja Mt 16: 13-19 w odniesieniu do Piotra, tym bardziej do papieża, bo to, czy jest on następcą Piotra jest dość wątpliwe (być może Piotr nie był wcale w Rzymie), jest późna, bo pochodzi od pap. Leona z V w. Wcześniej rozumiano, że odnosi się do wiary.
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez Tomasz » Cz gru 20, 2012 18:31

Temat był już kilkakrotnie poruszany na forum. Przytoczę tutaj jedną z odpowiedzi Eli:

"Warto zwrócić uwagę na to skąd wzięło się święcenie niedzieli i to skąd chrześcijanie zaczęli traktować ten dzień z wielką czcią. Wojujący "heretycy" twierdzą, że niedzielę zaczęto świętować dopiero za czasów Konstantyna Wielkiego, a więc w IVw. po Chrystusie, ale to nie jest prawda, bo Konstantyn jedynie zarządził, że niedziela jest dniem wolnym od pracy.
Tymczasem świętowanie niedzieli praktycznie rozpoczęło się od samego początku Chrześcijaństwa. Trzeba zwrócić uwagę, że chrześcijanie codziennie spotykali się na modlitwę, słuchanie Słowa i łamanie chleba, ale niedziela była obchodzona jako dzień Pański - pamiątka zmartwychwstania Chrystusa.
Odejście od świętowania sabatu nastąpiło jeszcze w czasach apostolskich, po tym, jak dla chrześcijan zamknięto dostęp do świątyni Jerozolimskiej i synagog. Po odcięciu się Judaizmu od "sekty" Jezusa, ta zauważyła, że przecież sam Pan Jezus powiedział kiedyś, że nie człowiek jest dla sabatu, ale sabat dla człowieka. Nie ma sensu sztywno trzymać się pewnych ram czasowych, ważne, żeby był jeden dzień w tygodniu poświęcony Bogu, a tym dla chrześcijan stała się w sposób naturalny niedziela, jako symbol zwycięstwa nad śmiercią, władzą grzechu i szatana."
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez Witold » Pt gru 21, 2012 13:45

winston napisał(a):Ja to rozumiem tak, że skoro Piotr dostał zadanie budowania Kościoła, to i prawo ustanawiania zasad w tym Kościele panujących. A skoro papież jest następcą Piotra (w jego Kościele), to i sposób odpuszczania grzechów ma prawo określać, i grzechem nazywać nieprzestrzeganie Kościelnych zasad (do ustanawiania których dostał prawo od Jezusa).


Dla mnie papież nie jest żadnym autorytetem. Każdy z nich po kolei jest autorem wielu encyklik i innych publikacji w których dokonują błędów zwodząc nie wiem czy to celowo czy nieumyślnie rzesze wiernych.

Jak można uznawać papieży za przywódców kościoła skoro jeden z najbardziej osławionych w ostatnich latach- Jan Paweł II organizował spotkania ekumeniczne z przedstawicielami buddyzmu, różnych religii wschodu o czym mówił:
"Wszyscy modlimy się do tego samego Boga".


Czy na pewno nasz Pan i pozłacana figurka grubasa to ta sama postać??! Wychodzi na to że papież był wielkim bluźniercą.
Zresztą owocem dialogu między chrześcijaństwem a innymi religiami jest powiększająca się liczba osób które mówią: "ważne żebyś był dobrym człowiekiem, nie ważne czy modlisz się do Jezusa, Shivy czy Peruna to przecież to samo".


Co do papieża weź też sobie do serca ten fragment Ewangelii Św. Mateusza:
Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony. (Mt 23:1-12)


a teraz obejrzyj ten minutowy filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=tjq7pnR4aKs

Czy twoim zdaniem o takim uniżeniu mówił Jezus?
Czy kazał by Go wozili lektykami? Dlaczego więc wożeni nimi byli do niedawna papieże?
Czy Jezus dał Piotrowi wolna rękę we wszystkim, czy może jednak miał Piotr budować kościół według jakichś wytycznych?

Dla mnie odpowiedź jest prosta. Watykan jest daleko od Biblii i prawdopodobnie nie chce jej bliżej być bo bardziej sobie umiłował ten świat. W ten sposób nie powinien być żadnym autorytetem.
Witold
 
Posty: 654
Dołączył(a): Cz lis 29, 2012 23:17
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez winston » Pt gru 21, 2012 16:44

Drogi Witoldzie. Długo czekałem z napisaniem tego posta, ponieważ musiałem się uspokoić. Gdybym tego nie zrobił mój wpis byłby z pewnością niezgodny z regulaminem forum (każdego).

Więc powiem krótko. Nazywanie śp. Karola Wojtyły bluźniercą, w dodatku WIELKIM, jest chyba najbardziej ohydną rzeczą z jaką się zetknąłem, odkąd sięgam pamięcią.
Jednakże przymiotnik "wielki" (bez którego można by się obejść, zachowując jadowitość wypowiedzi) sugeruje, że jesteś zwykłym lewackim agitatorem, wysłanym tu do czerwonego mącenia wśród mniejszości wyznaniowej.
Dziwię się, bo przecież Czarka Gmyza już załatwiliście.



Wiele osób psioczy na urząd papieża i to jest normalne. Ale to co ty napisałeś o TYM KONKRETNYM człowieku przechodzi ludzkie pojęcie. Przebiłeś chyba nawet swoich kolegów z Czerskiej.
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Luteranizm a Pismo Święte

Postprzez winston » Pt gru 21, 2012 16:54

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie kwestii niedzieli.

Mam jeszcze jedno pytanie. Dotyczy figurek, obrazków i krzyżyków. Luteranie (rzekomo) nie akceptują modlitwy przy figurce czy obrazku. Podpierają się prz tym fragmentem:
Nie uczynisz sobie rzeźby ani podobizny wszystkich rzeczy, które są na niebie w górze i które na ziemi nisko, i które są w wodach pod ziemią. 9Nie będziesz się im kłaniał i służył

Czy to prawda? Bo z tego fragmentu wynika, żeby nie robić sobie podobizny np. ryby czy ptaka i ich nie czcić. Dlaczego więc nie akceptujecie "świętych obrazków"?


pozdrawiam
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości