Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Do jakiego kościoła mi najbliżej

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez jasnysfinks » So gru 15, 2012 22:34

Wierze w trójcę św. NMP ale bez rozróżniania na częstochowską lurdyjską czy wyrzeźbioną przez ludowego artystę nie wymagam indywidualnej spowiedzi za to częsta eucharystia to dla mnie ważne jednak nabożeństwo z kazanie bez sakramentu ołtarza istotne też nie toleruję paraślubów dla lgbt i nie mam pojęcia jak zaregaguję na kapłanki. Liturgia na nabożeństwie ważna niektóre gale nagród o zgrozo! Są uroczystsze niż ewangelikalne nabożeństwa jaki kościół z polski byłby najbliższy albo idealny dla mej wiary?
jasnysfinks
 
Posty: 18
Dołączył(a): Wt kwi 17, 2012 09:18
wyznanie: KRK
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez Elżbieta » So gru 15, 2012 23:03

Najlepiej poszukaj w internecie informacji o różnych Kościołach. Kiedy znajdziesz coś co będzie Ci odpowiadało. zacznij chodzić na Nabożeństwa - wówczas dowiesz się, który Kościół najbliższy będzie Twoim wymaganiom.
A co do Twojej wiary - NMP napisałeś z dużej litery, a Trójca Św. z małej - czyżby Maria dla Ciebie jest Bogiem, a Trójca jakimś mało ważnym dodatkiem ?
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez damianon » So gru 15, 2012 23:12

moim zdaniem to nie Kościół ma odpowiadać Twojej wierze. masz wierzyć zgodnie z prawdą i szukać Kościoła prawdziwego a nie takiego jaki Ci się podoba.
damianon
 
Posty: 215
Dołączył(a): Cz lis 03, 2011 15:42
Lokalizacja: Olkusz
wyznanie: w drodze do KE-A
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez Elżbieta » So gru 15, 2012 23:24

Też prawda :P tylko skąd jasnysfinks ma wiedzieć który to Kościół i gdzie jest prawda? Moim zdaniem warto zainteresować się Biblią i przez Jej pryzmat zacząć poszukiwania :P
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez winston » Cz gru 20, 2012 16:23

jasnysfinks napisał(a):Do jakiego kościoła mi najbliżej?

Do polskokatolickiego (starokatolicyzm). Od kościoła rzymskiego różni się tym, że nie ma obowiązku spowiedzi usznej (jest ogólna) i odrzucają dogmat o nieomylności papieża. Poza tym wszystko tak jak w rzymskim (komunia, bierzmowanie, przykazania kościelne, Matka Boska etc.)


pozdrawiam
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez Tomasz » Cz gru 20, 2012 18:36

Wczoraj Jacek poruszył temat starokatolicyzmu. Przy całym szacunku dla braci starokatolików) - nie widzę możliwości pogodzenia luteranizmu i starokatolicyzmu. Niestety - bliżej im do "rzymian" niż do nas.

PS

Witam serdecznie Winstona :) Co sprowadza Cię na ortodoksyjne forum luterańskie ?
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez Jacek » Cz gru 20, 2012 22:38

czy blisko Starokatolicyzmowi do rzymian watpie Tomaszu ?- Oni w Uni Utrechckiej są prekursorami ordynacji kobiet na księzy, szybciej ordynowali kobiety na biskupow niz Kosciol Anglikanski. Co do tradycji Staroluteranskiej i Starokatolickiej, to jest tak wielki i złozony problem, nawet dla teologow. Np. tzw. Koscioły Luteransko- Katolickie w niektorych krajach, Lączą elementy luteranizmu i starokatolicyzmu, ale pozostaja luteranskie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez winston » Pt gru 21, 2012 16:21

Nie wiedziałem, że starokatolicy ordynują kobiety... Polscykatolicy na pewno nie.

Witaj Tomaszu! Cóż, chęć poznania luteranizmu. Zawsze lepiej coś wiedzieć niż nie wiedzieć:) W moim regionie trochę Was jest i stąd pewnie moje zainteresowanie. A najlepiej poznać zdanie "prawdziwych" luteran a nie jakichś liberałów, którzy już nie wiedzą co zrobić aby tylko idealnie wpasować się na nasze dziwne i moralnie zepsute czasy... (dotyczy to oczywiście nie tylko luteran). Stąd moja obecność na tym konkretnym forum. Nie zamierzam zmieniac wyznania ale mam nadzieję, że znajdzie się tu miejsce dla katola :)


pozdrawiam
winston
 
Posty: 119
Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 16:13
Lokalizacja: Cieszyn
wyznanie: rzymskokatolickie
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pt gru 21, 2012 17:36

winston napisał(a):Nie wiedziałem, że starokatolicy ordynują kobiety... Polscykatolicy na pewno nie.

Witaj Tomaszu! Cóż, chęć poznania luteranizmu. Zawsze lepiej coś wiedzieć niż nie wiedzieć:) W moim regionie trochę Was jest i stąd pewnie moje zainteresowanie. A najlepiej poznać zdanie "prawdziwych" luteran a nie jakichś liberałów, którzy już nie wiedzą co zrobić aby tylko idealnie wpasować się na nasze dziwne i moralnie zepsute czasy... (dotyczy to oczywiście nie tylko luteran). Stąd moja obecność na tym konkretnym forum. Nie zamierzam zmieniac wyznania ale mam nadzieję, że znajdzie się tu miejsce dla katola :)


pozdrawiam


Znajdzie się miejsce:)
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Do jakiego kościoła mi najbliżej

Postprzez Tomasz » Pt gru 21, 2012 19:26

czy blisko Starokatolicyzmowi do rzymian watpie Tomaszu ?- Oni w Uni Utrechckiej są prekursorami ordynacji kobiet na księzy, szybciej ordynowali kobiety na biskupow niz Kosciol Anglikanski. Co do tradycji Staroluteranskiej i Starokatolickiej, to jest tak wielki i złozony problem, nawet dla teologow. Np. tzw. Koscioły Luteransko- Katolickie w niektorych krajach, Lączą elementy luteranizmu i starokatolicyzmu, ale pozostaja luteranskie.


Pomimo wszystko uważam, że jednak bliżej im do "rzymian". Owszem - kościoły starokatolickie są bardziej liberalne, ale w KRK też pojawiają się dyskusje o wyświęcaniu kobiet. Natomiast z pewnością masz rację pisząc, że "problem jest tutaj bardziej złożony". Starokatolicyzm nie jest jednolity i widać w nim bardzo duże tendencje do podziałów i rozdrobnienia. Jak grzyby po deszczu powstają jakieś dziwne wspólny jak choćby "Reformowany Kościół Katolicki" o którym była już mowa w innym wątku.

Nie zamierzam zmieniac wyznania ale mam nadzieję, że znajdzie się tu miejsce dla katola


Jasne, że się znajdzie - ludzie posuńcie się trochę :lol:

Bardzo "ekumeniczni" to my raczej nie jesteśmy, ale szanujemy każdego bez względu na wyznanie i cieszymy się, że możemy gościć na stronie ludzi spoza naszej konfesji.

A najlepiej poznać zdanie "prawdziwych" luteran a nie jakichś liberałów, którzy już nie wiedzą co zrobić aby tylko idealnie wpasować się na nasze dziwne i moralnie zepsute czasy.


Dziękujemy za wyrazy uznania. Tak - masz rację - na liberalnych forach można całkiem dostać "kociokwiku" i "zwątpić" :wink:
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron