Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem.

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Jacek » Pt lis 09, 2012 21:45

Skoro kazdy ma prawo wypowiadac sie w sprawie aborcji i In-vitro, wiec ja wypowiadam sie w swoim imieniu, nikomu nie narzucam, lecz staram sie przypomniec co to znaczy ortodoxia luteranska. I nie widze abym kogos tutaj obrazal swoimi wypowiedziami, poniewaz mam taki styl pisania. Po drugie; w jaki sposob ja moge narzucic swoj punkt widzenia ? chyba jezdzac po domach forumowiczow i straszyc rewolwerem, nie badzmy w koncu dziecmi, i nie zachowujmy sie jak cnotliwe panienki. Pytasz jakie stanowisko zajmie w powyzszej sprawie forum Konfesyjni ? No ja mysle ze zajmie stanowisko Synodu Missourii inaczej nie widze dlaszego sensu powolywania sie na ten Synod w innych tematach. Wybiorczosc prawd stosuja Swiadkowie J.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Tomasz » Pt lis 09, 2012 23:27

Skoro kazdy ma prawo wypowiadac sie w sprawie aborcji i In-vitro, wiec ja wypowiadam sie w swoim imieniu, nikomu nie narzucam, lecz staram sie przypomniec co to znaczy ortodoxia luteranska
.

Oczywiście, że każdy ma prawo się wypowiadać. Po co inaczej poruszalibyśmy tematy na forum. Niektóre z nich, są bardzo trudne i wymagające dokładnej analizy i wyjaśnień.

Przede wszystkim bardzo mnie ciekawi jakie stanowisko zajmie w tej kwestii Konfesyjny Portal Luterański.


Pytasz jakie stanowisko zajmie w powyzszej sprawie forum Konfesyjni ? No ja mysle ze zajmie stanowisko Synodu Missourii inaczej nie widze dlaszego sensu powolywania sie na ten Synod w innych tematach.


Nie widzę tutaj żadnego związku z powoływaniem się na LCMS w innych tematach. LCMS to nie Watykan - i sami tak nawet nie twierdzą. Już podałem przykład z urzędem biskupa. Czy to, że nie zgadzamy się z Missouri w tej kwestii oznacza, iż nie możemy powoływać się na stanowiska LCMS w innych sprawach ? Przecież to nie ma nic do rzeczy.

Przechodząc do meritum - jako administrator portalu i forum, czuję się zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na to pytanie.

Zacznę jednak od własnego, prywatnego zdania. Otóż kwestia in-vitro była dla mnie dosyć trudnym "orzechem do zgryzienia". Dlatego też, raczej nie wypowiadałem się w tym temacie. Z dużą uwagą śledziłem zarówno argumenty "za" jak i "przeciw". Temat jest bez wątpienia kontrowersyjny - co również zostało podkreślone w stanowisku Synodu Missouri, zatem nie czuję się "winny", że mam tutaj poważne wątpliwości.
W ubiegłym roku zostało przyjęte oficjalne stanowisko KEA w Polsce w kwestii in-vitro, które można określić jako bardzo ostrożne i wyważone, jednak nie do końca dające odpowiedzi na bardzo istotne kwestie, które zostały omówione w dokumencie LCMS. Stanowisko KEA w RP dopuszcza in-vitro pod pewnymi warunkami.
Synod Missouri podszedł do zagadnienia bardziej dogłębnie, wskazując tutaj różne okoliczności, które chrześcijanin musi brać pod uwagę rozważając sięgnięcie po metodę in-vitro. Przedstawiona argumentacja odnosi się do przedmiotowej kwestii z punku widzenia biblijnego, co dla nas powinno być najważniejsze. Z tego też względu - stanowisko Synodu Missouri należy uznać za najbardziej chrześcijańskie i luterańskie.
Wiem, że w pewnych odniesieniach będzie ono wzbudzać kontrowersje. Jednak - jak nadmieniłem powyżej - uważam, że jest to wykładnia nie z ludzkiego punktu widzenia, ale biblijnego.
Dlatego też w pełni zgadzam się z treścią tego dokumentu.
Myślę, że warto zacytować tutaj fragment jego podsumowania:

Może się zdarzyć, że małżeństwo dojdzie do wniosku, że, wypełniając wszystkie założenia, wciąż chcą wykorzystać zapładnianie metodą in vitro. Taka para zrobiłaby najlepiej zwracając się o poradę i opiekę pastora zanim podsumują swoje rozważania, ponieważ występują jeszcze inne duchowe kwestie. Duchowo, niepłodność jest sposobnością do sprawdzenia czyjegoś zrozumienia dróg, które Bóg przed nami objawił w Piśmie. Jest to czas sprawdzenia samego siebie i swojej wiary jako gotowość do zaprzeczenia sobie i wzięcia na barki swojego krzyża, zamiast brania sprawy we własne ręce. Ostatecznie, jeśli para już wykorzystała zapłodnienie in vitro w moralnie akceptowalny sposób, opieka pastora i dostęp do prywatnej spowiedzi i rozgrzeszenia powinien być wzięty pod uwagę. Żyjemy w trudnych i skomplikowanych czasach, ale jest to też czas na wzrost w wierze i zaufaniu w Boga nawet w obliczu nieustępującej bezpłodności. Bóg zawsze zaspokaja nasze potrzeby, nawet jeśli jego sposoby nie są naszymi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Jacek » So lis 10, 2012 05:45

Jesli forum w nazwie ma ortodoxyjne/konserwatywne/ to chyba lepiej oprzec sie o poglady i doswiadczenie konserwatywnych kosciolow luteranskich, strona dopiero buduje swoja ortodoxie- nieprawdaz ? logiczne jest w koncu- ze takie same poglady na rozne sprawy musi miec konserwatywny polski luteranin, konserwatywny amerykanski luteranin, czy skandynawski ? teraz na chlopski rozum: partia socjaldemokratyczna w Szwecji ma takie same hasla i program co partia socjaldemokratyczna w Danii czy Norwegi, czyli inaczej, partie te maja tozsamy program i poglady, w okreslonych ramach. Po drugie: Na zachodzie od In-Vitro juz sie po malu zapomina na rzecz adopcji dzieci z krajow trzeciego swiata.W Szwecji spotyka sie duzo rdzennych par malzenskich z dziecmi z Azji, Afryki., a wiec dano im szanse szczesliwego dziecinstwa i zycia.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Elżbieta » So lis 10, 2012 08:38

Problematyczna moda na adopcje obcych rasowo dzieci istniała w Ameryce już od kilku dziesięcioleci i nie jestem pewna motywów kierujących tymi ludźmi. Wydaje mi się, że właściwsza w tym wypadku była by adopcja wirtualna.
Po co wyrywać dzieci z ich środowiska kulturowego, chyba właściwszym by było zapewnienie im środków do godnego życia i wykształcenia.
Widać ta moda przyszła już do Europy. Przecież sierocińce w krajach europejskich nie świecą pustkami, więc właściwszym by było adoptować dzieci z własnego kraju.

Swego czasu mieliśmy wielkie pretensje do Niemców adoptujących polskie dzieci. Twierdziliśmy, że to wynarodowianie i zbrodnia przeciwko Polakom. Czy branie dzieci z trzeciego świata nie jest tym samym? W obecnych czasach oburzamy się gdy nasze dzieci są adoptowane przez obcokrajowców europejczyków chociaż kultura w tym wypadku jest podobna.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Tomasz » So lis 10, 2012 20:23

Jesli forum w nazwie ma ortodoxyjne/konserwatywne/ to chyba lepiej oprzec sie o poglady i doswiadczenie konserwatywnych kosciolow luteranskich, strona dopiero buduje swoja ortodoxie


Przecież właśnie to robimy. Powołujemy się i publikujemy dokumenty takich kościołów jak LCMS, WELS czy Kościół Australii. Nie dajemy tutaj liberalnych wypocin jakiś zdegenerowanych wspólnot post-luterańskich i post-chrześcijańskich, bowiem one nas nie interesują.
Jednak nie możemy promować i bronić określonych stanowisk tylko dlatego, że są to stanowiska kościołów staroluterańskich. To nie jest ważne czy to jest dokument WELS, czy LCMS. Ważne jest, że stanowi on prawdziwie luterańską i ortodoksyjną wykładnię danego zagadnienia. Tak się składa, że w wielu sprawach możemy polegać na tych kościołach i dlatego sięgamy właśnie do ich dokumentów.

logiczne jest w koncu- ze takie same poglady na rozne sprawy musi miec konserwatywny polski luteranin, konserwatywny amerykanski luteranin, czy skandynawski


Nie do końca. Owszem - w sprawach fundamentalnych - tak. Ale jest wiele różnych kwestii w których te zapatrywania mogą być różne (LCMS i WELS nie są w unii, bowiem są pomiędzy nimi różnice)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Dredd » Cz lis 15, 2012 14:18

Myślę, że warto tu przywołać słowa Ks. Bp. Jerzego Samca:
"...stanowisko Kościoła ws. in vitro przyjęte przez Synod wpisuje się w ewangelickie myślenie o etyce."
(Ekumenizm.pl: wywiad z Ks. Bp. Jerzym Samcem z 2010 roku.)

A zgodnie z tym stanowiskiem:

"Polscy luteranie w niniejszym Oświadczeniu opowiadają się za akceptacją stosowania metody in vitro jako drogi leczenia niepłodności, przy jednoczesnym stanowczym podkreśleniu sprzeciwu wobec tworzenia i przechowywania zamrożonych embrionów nadliczbowych bez wyraźnego celu późniejszej implantacji do organizmu matki."

"Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP akceptuje stosowanie metody sztucznego zapłodnienia, rozumiejąc ją jako formę wspierania rodziny. Uważamy za moralnie dopuszczalne stosowanie metody sztucznego zapłodnienia homologicznego, czyli w sytuacji, gdy nasienie pochodzi od prawnego ojca. Nie wyrażamy aprobaty dla korzystania z obcych gamet, tudzież z pomocy matek zastępczych (surogatek)."

"Kościół luterański głosząc szacunek dla życia, opowiada się za ochroną ludzkiego embrionu, a zarazem afirmatywnie odnosi się do zdobyczy medycyny, o ile te nie szkodzą innym. Sprzeciwia się też wykorzystywaniu bezbronnych istot ludzkich dla celów badawczych.
Kościół formułując tezę o akceptacji procedury in vitro odwołuje się do biblijnego nakazu płodności (1 Mż 1,28a). Rozpoznajemy, że jedynie Bóg jest źródłem życia (1 Mż 1,1 nn; Ps 36,10) i obdarza ludzi błogosławieństwem, jakim są dzieci."


Osobiście całkowicie zgadzam się z powołanym wyżej oficjalnym stanowiskiem KEA w Polsce.
Mam nadzieję, że stanowisko takie nie wyklucza mnie z grona uczestników niniejszego forum :)
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Tomasz » Cz lis 15, 2012 19:15

Kwestia in-vitro nie jest łatwym zagadnieniem. Podkreśla to również stanowisko Kościoła Synodu Missouri. Stanowisko KEA w RP jest bardziej liberalne, choć również nie akceptuje metody in-vitro bez jakichkolwiek zastrzeżeń.
Nie ukrywam, że pomimo iż jesteśmy wiernymi KEA w RP - w tym przypadku bliższe jest nam stanowisko Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri. Nie możemy jednak wykluczyć nikogo z grona użytkowników forum, kto będzie tutaj bardziej skłaniał się do stanowiska KEA.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Dredd » Pt lis 16, 2012 08:33

Tomasz napisał(a):Nie możemy jednak wykluczyć nikogo z grona użytkowników forum, kto będzie tutaj bardziej skłaniał się do stanowiska KEA.


Dlatego się cieszy moje serce, dusza się raduje, (...) (Ks. Psalmów 16:9, Biblia Tysiąclecia)
Dredd
 
Posty: 176
Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 11:58
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
  

Poprzednia strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron