Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem.

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem.

Postprzez Kuba993 » So sie 04, 2012 10:24

"Antykoncepcja jest wskazana i zalecana przez Kościoły luterańskie. Ważne jest, by świadomie kierować swoją seksualnością i planować rodzinę. - Tak jak Kościół ewangelicki jest za tym, żeby na przykład przeprowadzać operacje na sercach i leczyć ludzi, korzystając z osiągnięć najnowszej medycyny, tak samo preferuje się najnowocześniejsze metody antykoncepcji, traktując je jako dar Boży - podkreśla ksiądz dr Dariusz Chwastek proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie i wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Zalecana jest czystość przed ślubem. Ksiądz Chwastek zwraca jednak uwagę, że średnia wieku, kiedy wstępuje się w związek małżeński, i kobiet, które rodzą pierwsze dziecko, znacznie się podniosła. Oczywiste jest, że ludzie współżyją ze sobą przed ślubem. Jeżeli mieszkają ze sobą i funkcjonują jak rodzina, to znaczy, żyją w stałym związku i dążą do stabilizacji, ale bez formalizowania go, to nie ma sensu udawać, że nie uprawiają seksu.

Traktuje się takich ludzi, jakby byli małżeństwem. Z duszpasterskiego punktu widzenia istnieje ryzyko, że bezdyskusyjne zakazywanie stosunków przedmałżeńskich pociągnie za sobą zerwanie kontaktu z młodymi ludźmi, którzy często są też bardzo zaangażowani w życie religijne. - Można powiedzieć, że pierwsze zbliżenie jest już połączeniem tych ludzi, a więc w jakiś symboliczny sposób małżeństwem - uważa ksiądz Chwastek. Istotne jest także, że Kościół luterański opowiada się za in vitro. Traktuje to jako jedną z form wspierania rodziny."

Czy to jest oficjalne stanowisko K E-A w RP? Jestem przerażony słowami tego księdza.
Kuba993
 
Posty: 1
Dołączył(a): So sie 04, 2012 10:06
wyznanie: Chrześcijanin/Protestant
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » So sie 04, 2012 14:33

A co Ciebie tak przeraziło? :shock:
Wg mnie Ksiądz ma 100%racji i twardo stąpa po ziemii.
Nie ma nic złego w antykoncepcji czy in vitro.
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Radyklany Kalwinista » So sie 04, 2012 15:54

miniofilka napisał(a):A co Ciebie tak przeraziło? :shock:
Wg mnie Ksiądz ma 100%racji i twardo stąpa po ziemii.
Nie ma nic złego w antykoncepcji czy in vitro.


Mnie to przeraża:

Traktuje się takich ludzi, jakby byli małżeństwem. Z duszpasterskiego punktu widzenia istnieje ryzyko, że bezdyskusyjne zakazywanie stosunków przedmałżeńskich pociągnie za sobą zerwanie kontaktu z młodymi ludźmi, którzy często są też bardzo zaangażowani w życie religijne. - Można powiedzieć, że pierwsze zbliżenie jest już połączeniem tych ludzi, a więc w jakiś symboliczny sposób małżeństwem - uważa ksiądz Chwastek. Istotne jest także, że Kościół luterański opowiada się za in vitro. Traktuje to jako jedną z form wspierania rodziny."


Od razu zrezygnujmy z jakichkolwiek wymogów moralnych i nauk Biblii, w końcu z punktu widzenia duszpasterskiego będzie to lepsze jak pokazuje przykład Luteran na zachodzie.

A co do in vitro to poczęcie człowieka powinno odbywać się po przez złączenie ludzi a nie sztuczne manipulacje naukowców i zamrażanie jakiś zarodków. Ogólnie luteranizm umiera i Luter przewraca się w grobie widząc co wyprawiają ludzie, którzy mają go na ustach.
Radyklany Kalwinista
 
Posty: 12
Dołączył(a): So sie 04, 2012 15:39
wyznanie: Kalwinista
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Tomasz » So sie 04, 2012 20:25

Witam nowych użytkowników - Kubę i Radykalnego Kalwinistę.

Przechodząc do tematu - nie spotkałem się z jakimś "oficjalnym stanowiskiem" KEA w sprawie "seksu przed ślubem". Stanowisko takie nie jest nawet potrzebne, bowiem na gruncie Pisma Św. sprawa jest jednoznaczna i bezdyskusyjna. Pisałem już kiedyś na tym forum o bardzo dobrym wykładzie naszego duchownego ks. Leszka Czyża na temat "spraw seksualnych". Ks. Czyż podkreślał, że w sprawie seksu Bóg daje człowiekowi bardzo jasną i prostą "instrukcję" :
współżycie seksualne jest dopuszczalne tylko i wyłącznie:
po pierwsze - pomiędzy kobietą i mężczyzną
po drugie - w małżeństwie.
Ks. Leszek Czyż jest nawet użytkownikiem naszego forum i czasami się u nas pojawia (choć niestety mało pisze). Mam nadzieję, że może "wpadnie" na ten wątek i wypowie się w temacie.
Przykładem wzorcowej luterańskiej nauki na temat seksualności człowieka jest nauka Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri o której można poczytać na naszym portalu : http://www.konfesyjni.pl/files/etyka.pdf

To co mówi ks. Chwastek jest jego prywatnym zdaniem i można tylko ubolewać, że takie słowa padają z ust duchownego KEA. Jeszcze większe ubolewanie należałoby jeszcze wyrazić z powodu faktu, iż ks. Chwastek jest wykładowcą CHAT. Nie jest to zresztą jedyny liberalny "kwiatek" na CHA-ci (choć powinno się raczej powiedzieć "chwastek"). Już nie raz dostawaliśmy białej gorączki po wypowiedziach prof. Karskiego czy małżeństwa Sławików i należałoby się chyba zastanowić, czy nasi przyszli duchowni nie powinni kształcić się raczej np. w seminarium SELK.

Odniosę się do wypowiedzi ks. Chwastka :

Jeżeli mieszkają ze sobą i funkcjonują jak rodzina, to znaczy, żyją w stałym związku i dążą do stabilizacji, ale bez formalizowania go, to nie ma sensu udawać, że nie uprawiają seksu.


Czyli w/g ks. Chwastka mamy udawać, że wszystko jest w porządku ? NIE - NIE JEST KSIĘŻE DOKTORZE. POLECAM PRZYJRZEĆ SIĘ DOKŁADNIE CO NA TO PISMO ŚW.

Traktuje się takich ludzi, jakby byli małżeństwem.


"Jakby", "prawie" - czyli oprócz małżeństwa mamy także "jakby-małżeństwa". Ciekawe. Choć - z drugiej strony mamy chyba też "jakby-księży".

Z duszpasterskiego punktu widzenia istnieje ryzyko, że bezdyskusyjne zakazywanie stosunków przedmałżeńskich pociągnie za sobą zerwanie kontaktu z młodymi ludźmi, którzy często są też bardzo zaangażowani w życie religijne.


Acha - czyli mamy być - jak mówią liberałowie "kościołem atrakcyjnym". Broń Boże nie wolno nam nikogo urazić i czegokolwiek zakazywać, bo ludzie się obrażą i sobie pójdą. CZY TAK POSTĘPOWAŁ JEZUS ? CZY GŁASKAŁ PO GŁOWACH GRZESZNIKÓW I CELNIKÓW I MÓWIŁ "RÓBCIE TAK DALEJ" ?

Istotne jest także, że Kościół luterański opowiada się za in vitro.


Bardzo duże uproszczenie - oficjalne stanowisko Kościoła znajdziemy tutaj : http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3354

I tyle na temat wypowiedzi ks. Chwastka, którą uważam za liberalne herezje od których ortodoksyjny luteranin powinien trzymać się z daleka.

Radyklany Kalwinista napisał(a):Ogólnie luteranizm umiera i Luter przewraca się w grobie widząc co wyprawiają ludzie, którzy mają go na ustach.


Owszem - Luter przewraca się w grobie jak widzi co dzisiaj wyprawiają liberałowie. Podobnie zresztą i Kalwin. Modernistyczna gangrena jeszcze chyba bardziej dotknęła kościoły reformowane.
Ale pomimo wszystko luteranizm trzyma się mocno w konfesyjnych kościołach luterańskich skupionych w Międzynarodowej Radzie Luterańskiej oraz Konfesyjnej Konferencji Luterańskiej. Jeżeli chcemy obronić się przed postępującą gangreną liberalną - to nasz KEA musi dołączyć do którejś z tych organizacji.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Jakub » N sie 05, 2012 07:38

Nie zgadzam się z ks. dr. Chwastkiem w kilku punktach:
1. Nie można na jednej szali stawiać antykoncepcji i medycyny.
2. Antykoncepcja powinna być wolnym wyborem małżeństwa, a nie zalecaną przez Kościół formą.
3. To, że coraz więcej osób współżyje bez ślubu, nie znaczy, że Kościół ma zrezygnować z nauczania Biblijnego.
4. Jeżeli uznajemy seks za substancję małżeństwa, to spłycamy małżeństwo jedynie do relacji fizycznej. A to jest już absolutnie nie chrześcijańskie!

Odpowiadając dalej.
Tak jak pisałem antykoncepcja - z wyłączeniem wczesnoporonnej, powinna być wolną decyzją małżeństwa. Jednakże małżeństwo nie powinno przy tym zapominać o powinności posiadania potomstwa. Po drugie powinno się wystrzegać metod, które mogą odbić się na zdrowiu. Osobiście jestem przeciwnikiem antykoncepcji hormonalnej, właśnie z powodu możliwości narażenia zdrowia kobiety.
Co do in vitro. In vitro jest kontrowersyjną sprawą. KE-A dopuszcza w pewnych warunkach taki zabieg, jednocześnie nie robi z niego lekarstwa na wszystko. In vitro nie jest idealne, często pochłania wiele zarodków ludzkich. Z duszpasterskiego punktu widzenia należałoby raczej zachęcać do adopcji, a in vitro traktować jako ostateczność.


Co do troski o przyszłych duchownych KE-A. Myślę, że szczególnie ci wyrośli na gruncie pietystycznym, szczerze wierzący i znający Słowo Boże nie dadzą sobie wcisnąć kitu i sprowadzić seksualności do pozbawionej ram przygodnej rozrywki. Większym problemem są zwykli ławkowi ewangelicy, którzy bardzo często mają wyjątkowo luźne podejście do tego wszystkiego. A oczywiście nic złego nie można powiedzieć bo zaraz będzie, że ksiądz nie na swój rejon wchodzi.

Zarzucę może fragment mojego kazania, które wygłosiłem tydzień temu w zborze LEKAW w Bystrzycy (Republika Czeska):
Przyjrzyjmy się uważnie fragmentowi dzisiejszej Lekcji, w której Apostoł Paweł po kolei wymienia tych, którzy Królestwa Bożego nie odziedziczą. Sporą grupę stanowią wykroczenia przeciwko 6-emu przykazaniu. Paweł chce tym samym podkreślić, że jedyną właściwą relacją fizyczną dla chrześcijan jest małżeństwo, a więc ustanowiony i pobłogosławiony przez Boga dozgonny związek kobiety i mężczyzny. Nie ma więc alternatywnej formy związku, która byłaby do zaakceptowania z punktu widzenia Biblii. Małżeństwo jest nie tylko związkiem formalnym, ale także miejscem przekazywania świadectwa wiary, miejscem w którym wyraża się prawda o tym, że Bóg stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę. Dlatego Paweł potępia zarówno rozpustników i mężołożników, gdyż chrześcijanin nie znajdzie tam uświęcenia, a wręcz może utracić łaskę Bożą.

Druga kwestia to świadectwo w świecie. Czy chrześcijanin, który zdradza żonę, albo prowadzi bardzo rozwiązły tryb życia jest świadkiem Jezusa Chrystusa w świecie? Czy może jest solą, która straciła smak?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Tomasz » N sie 05, 2012 14:01

Co do antykoncepcji - to pierwsze słyszę, aby "antykoncepcja miała być wskazana i zalecana przez Kościoły luterańskie" - jak mówi ks. Chwastek. W oficjalnym dokumencie KEA czytamy :

Natomiast dyskusję na temat "dozwolonych" czy "niedozwolonych" środków i metod zapobiegawczych uważa za bezprzedmiotową, gdyż nie ma ona biblijnego uzasadnienia. Kościół nie wnosi zastrzeżeń do stosowania we współżyciu małżeńskim środków zapobiegawczych (za wyjątkiem wczesnoporonnych) w celu dopełnienia świadomego rodzicielstwa w planowaniu rodziny oraz dla ochrony zdrowia kobiety.

źródło : http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=3353


Jak widzimy - ta sprawa jest pozostawiona decyzji małżonków. Kościół wogóle nie ingeruje w tą sferę i nic nie zaleca. Niestety - ale ks. Chwastkowi coś się chyba pomyliło.

Takie wypowiedzi idą jednak w świat i często są odczytywane jako "oficjalne stanowiska" KEA. Mieliśmy już wywiady z prof. Karskim, czy Sławikiem od których dostawaliśmy białej gorączki. Osoby nie znające luteranizmu będą je jednak brać za dobrą monetę i "łykać ten kit".
Dlatego my - ortodoksyjni i konfesyjni luteranie nie możemy milczeć i składać prawdziwe świadectwo.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Jakub » N sie 05, 2012 18:19

http://malinka.org.pl/archiwum-kazan/

Warto posłuchać kazania ks. Leszka z 29.07.12
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » N sie 05, 2012 20:53

Wg mnie antykoncepcja powinna być wolnym wyborem małżonków.
Ale oczywiście nie należy unikać posiadania potomstwa - jak dla mnie małżeństwo bezdzietne z wyboru to porażka.
Co do antykoncepcji hormonalnej - jeśli pigułki sa należycie dobrane, poprzedzone badaniami nie szkodzą zdrowiu kobiety.
Jestem natomiast przeciwniczką spirali ponieważ ona działa wczesnoporonnie.
Nalezy również uświadamiać młodych ludzi, że powinni przed zawarciem związku małżeńskiego zachować czystość seksualną bo tak chce nasz Pan.
In vitro jak dla mnie jest kontrowersyjną metodą planowania rodziny - z jednej strony bezpłodne małżeństwo może cieszyc się posiadaniem potomstwa, z drugiej strony istnieje realne zagrożenie masowego zamrażania zarodków " na zapas".
"Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne, wszystko mi wolno, ale ja nie dam się zniewolić"
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez skomplik » Pn sie 06, 2012 16:18

Już nie raz dostawaliśmy białej gorączki po wypowiedziach prof. Karskiego


Profesora Karskiego? A czemu?

In vitro jak dla mnie jest kontrowersyjną metodą planowania rodziny


Z in vitro jest jak ze środkami wczesnoporonnymi - jak narazi w obydwóch następuje zabijanie już poczętego człowieka. A na to żaden chrześcijanin zgadzać się nie powinien.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Stanowisko K E-A w sprawie In Vitro i seksu przed ślubem

Postprzez Tomasz » Pn sie 06, 2012 20:03

Profesora Karskiego? A czemu?


http://www.forum.konfesyjni.pl/viewtopic.php?f=20&t=284&hilit=karskim


Co do in vitro - to z pewnością nie jest to "metoda planowania rodziny" ale konieczność i dylemat, przed którym stają małżonkowie, którzy nie mogą mieć potomstwa w sposób naturalny. KEA w RP zajął bardzo ostrożne stanowisko. Ale np. LCMS sprzeciwia się in-vitro.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości