Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kanon Biblii

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Kanon Biblii

Postprzez Magdalena » Pt cze 29, 2012 17:17

Witajcie! Frapuje mnie czy przypisy, które znajdują się w mojej Biblii (Biblia Tysiąclecia) są zgodne z nauczaniem KEA i czy występuje preferowany przez luteran kanon Biblii, czy też jest to [wszystko] bez większego znaczenia?


Magdaleno, gratuluję Ci napisania jubileuszowego 14.000 -ego postu :P Elzbieta
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Magdalena » Pt cze 29, 2012 18:18

:shock:
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Elżbieta » Pt cze 29, 2012 20:15

Nigdy nie miałam tej Biblii w ręku, więc nie potrafię Ci odpowiedzieć.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Jakub » Pt cze 29, 2012 22:28

Masz na myśli odnośniki Biblijne czy komentarze?

Jeśli odnośniki to raczej ciężko mówić o jakiejś niezgodności. Komentarze są natomiast zgodne z doktryną KRK.

Czytanie Biblii z komentarzem wiele daje - ja osobiście bardzo to sobie cenie, szczególnie jeśli chodzi o ST. Jak się jest twardo ukształtowanym konfesyjnie po luterańsku, to czytając rzymskokatolickie komentarze wyłapie się co jest dobre, a co nie.

Zresztą większość duchownych KEA korzystając z komentarzy do pisania kazań korzysta z tych rzymskokatolickich - bo są po polsku. Sam zresztą tak robię :)
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Tomasz » Pt cze 29, 2012 22:31

Komentarze w "Tysiąclatce" są zgodne z nauczaniem KRK i nie zawsze będą pokrywały się z rozumieniem luterańskim. Luterańską wykładnię Pisma Św. znajdziesz oczywiście w Księgach symbolicznych.
Co do samego kanonu - temat był już poruszany na forum. W rzymsko-katolickim kanonie Stary Testament jest poszerzony o kilka ksiąg tzw. deuterokanonicznych, które przez nas - protestantów nie są uważane za natchnione. Poza tym pomiędzy wydaniami katolickimi i protestanckimi występują oczywiście pewne różnice w samym przekładzie, ale nie mają one większego znaczenia. Możemy korzystać zatem zarówno z jednych jak i drugich wydań (z wyłączeniem komentarzy).
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Magdalena » So cze 30, 2012 11:00

Jakub napisał(a):Masz na myśli odnośniki Biblijne czy komentarze?


Chodziło mi o komentarze :wink:

Komentarze w "Tysiąclatce" są zgodne z nauczaniem KRK i nie zawsze będą pokrywały się z rozumieniem luterańskim. Luterańską wykładnię Pisma Św. znajdziesz oczywiście w Księgach symbolicznych.
Co do samego kanonu - temat był już poruszany na forum. W rzymsko-katolickim kanonie Stary Testament jest poszerzony o kilka ksiąg tzw. deuterokanonicznych, które przez nas - protestantów nie są uważane za natchnione. Poza tym pomiędzy wydaniami katolickimi i protestanckimi występują oczywiście pewne różnice w samym przekładzie, ale nie mają one większego znaczenia. Możemy korzystać zatem zarówno z jednych jak i drugich wydań (z wyłączeniem komentarzy).


Panie Tomaszu, a więc jaki kanon by pan polecał, tak żeby komentarze pokrywały się z nauczeniami luterańskimi? Dla mnie jako osoby zaczynającej powrót do wiary jest to niezmiernie ważne, czym skorupka za młodu... Może [nowa] Biblia Gdańska?
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Tomasz » N lip 01, 2012 01:05

Panie Tomaszu, a więc jaki kanon by pan polecał, tak żeby komentarze pokrywały się z nauczeniami luterańskimi?


Chyba masz na myśli „przekład” a nie „kanon”. Protestanckie wydania Pisma Św. nie zawierają komentarzy. Musisz zatem sięgać do innych źródeł.
Jak nadmieniłem wcześniej – luterańską wykładnię Biblii mamy w naszych Księgach Symbolicznych i od nich należy zacząć.


PS
Na forum zwracamy się do siebie bezpośrednio i nie stosujemy raczej form „ pan – pani” – czyli pisz tylko „Tomaszu” :)
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez karneol » Pt lip 13, 2012 20:48

Oczywiście są także komentarze ewangelickie (nie ewangelikalne tzn. wolno-kościelne!) do Pisma św. W języku polskim wiem tylko o jednym (niestety) : Komentarz do ks. Objawienia b-pa Edwarda Lohsego (tłum. z j. niem.) wydany przez Wyd. "Zwiastun" w 1985 roku - zatem praktycznie już nie do nabycia. Na rynku zachodnim komentarzy jest multum : szczególnie w języku niemieckim i angielskim; od bardziej naukowych (np. K.E.K.) po popularne (N.T. D. - z obszaru języka niemieckiego).
Zatem dla chętnego nic trudnego - szczególnie w dobie Amazon.com.
karneol
 
Posty: 80
Dołączył(a): Śr lip 04, 2012 19:00
wyznanie: luterańskie
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Magdalena » Cz sie 30, 2012 22:17

Chyba masz na myśli „przekład” a nie „kanon”. Protestanckie wydania Pisma Św. nie zawierają komentarzy. Musisz zatem sięgać do innych źródeł.
Jak nadmieniłem wcześniej – luterańską wykładnię Biblii mamy w naszych Księgach Symbolicznych i od nich należy zacząć.


Przyjęłam do wiadomości :wink:

PS Na forum zwracamy się do siebie bezpośrednio i nie stosujemy raczej form „ pan – pani” – czyli pisz tylko „Tomaszu”


Nie tak mnie wychowywano, ale postaram się dostosować :)

karneol


Dzięki karneolu, wypadło mi z głowy, że można poszukać w anglojęzycznych...
Magdalena
 
Posty: 28
Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 20:10
Lokalizacja: Katowice
wyznanie: Poszukująca
dyplomy: 1
  

Re: Kanon Biblii

Postprzez Tomasz » Śr wrz 05, 2012 22:11

W związku z tym, iż rozwinął się tutaj temat dot. stosowania form grzecznościowych - wydzieliłem posty nie związane z tematem do nowego wątku
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron