Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Teologia Przymierza

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Teologia Przymierza

Postprzez skomplik » Cz cze 28, 2012 07:20

Czy da się pogodzić Teologię Przymierza z luteranizmem? Czy są jacyś teolodzy którzy to robią? Przyznam że od jakiegoś czasu interesuje się tym działem teologii, znalazłem że występuje ona w Kościołach ewangelicko-reformowanych i ewangelicko-metodystycznych.
Ciekawi mnie czy można ją pogodzić z nauką Kościoła ewangelicko-augsburskiego?

pozdrawiam
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Teologia Przymierza

Postprzez tom » So mar 30, 2013 23:19

Ja natomiast chciałbym zapytać, czy ktoś zna książkę T.C. Hammonda, Zarys teologii? tzn. czy ta pozycja jest warta przeczytania?
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  

Re: Teologia Przymierza

Postprzez Jonah » N mar 31, 2013 13:39

Teologia Przymierza jest raczej rozwijana z Kościołacj tradycji reformowanej. Natomiast w Kościołach luterańańskich w jej miejscu postawiona jest teologia Prawa/Ewangelii. Pierwsza podkreśla pewną ciągłość Bożego planu zbawienia. Druga zaś kładzie nacisk na nowość Ewangelii w stosunku do Prawa.

Książka "Zarys teologii" T.C. Hammonda jest podręcznikiem, który powstał w środowisku anglikańskich ewangelikałów. Niemniej autor, choć zachwuje stanowisko ewagelikalne, stara się dyskutować różne poglądy. Dlatego można ją spokojnie polecić każdemu, kto chciałby się wstępnie zapoznać z protestanckim rozumieniem Biblii, grzechu, dzieła zbawienia, Kościoła itp.
Natomiast jeśli ktoś chciałby się wstępnie zapoznać z ujęciem luterańskim, poleciłbym np. książkę ks. Jana Motyki - "Bóg i my. W kogo i w co wierzymy?".
Jonah
 
Posty: 746
Dołączył(a): So mar 03, 2012 01:09
wyznanie: chrześcijanin (KE-A)
dyplomy: 1
  

Re: Teologia Przymierza

Postprzez tom » N mar 31, 2013 19:04

Jonah, serdecznie dziękuję za odpowiedź i wskazanie książki ks. Motyki. Pytanie moje nie było bez przyczyny; podręcznik Hammonda jest po prostu osiągalny a po pierwszym "oglądzie" wydał mi się - teologicznemu prostaczkowi - rewelacyjny. Natomiast książka ks. J. Motyki, jak znajduję w internecie, ukazała się w 2004 r. i jest nieosiągalna; może warto by zrobić nowe wydanie.
tom
 
Posty: 71
Dołączył(a): N mar 06, 2011 21:07
wyznanie: form. katol.
  


Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron