Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Dział przeznaczony w szczególności dla osób zainteresowanych Luteranizmem, które chcą uzyskać informacje w podstawowych kwestiach

Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Jacek » So kwi 21, 2012 17:40

Panie redaktorze- Ponieważ nie mam sposobnosci zadać Panu , kilku pytań na Luteranie-forum, ze względu że nie uczestniczę tam z pewnych względow, a wiem ze niektóre osoby z Panskiego forum, a także może i Pan zaglądacie jako goście na stronę Konfesyjni. Pierwsza sprawa : Panie redaktorze, jest Pan cenionym publicystą gazety Rzeczpospolita, a także cenionym dziennikarzem występującym w TVP, dlatego chciałbym wiedzieć , dlaczego w Polsce istnieje embargo na informację dotyczącą życia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ? Ostatnio z okazji świąt wielkanocnych, polska prasa i telewizja, stwierdziła że Wielki Piątek oraz Swięta Zmartwychwsytania Pańskiego obchodzą w tym kraju tylko Rzymsko-katolicy. Czy jest to spowodowane, że KEA nie jest w srodkach masowego przekazu traktowane jako kościół chrześcijański ?, czy to że jest mniejszosciowy ? i liczy tylko 75-tysięcy członków ?. Jak Pan uważa- jak młodzież w Polsce, może dowiedzieć się o istnieniu tego koscioła, skoro zapewne w szkołach o tym nie informują ? Czy społeczenstwo polskie wie, ilu żyło w Polsce zacnych i cenionych luteran ? w tym : generałów, polityków , przedsiębiorców, duchownych, ? Czy KEA w Polsce ma być tylko znana z rozgrywek politycznych, dotyczących okresu PRL ?. Dlaczego publicysci protestanccy nie lobują na rzecz KEA w Polsce ?, dlaczego w Polsce protestanci nie maja własnego kanału telewizyjnego ? czy tylko dlatego że sa mniejszością?. Kto ma bronić interesów KEA w POlsce, emeryci ? czy publicyści i politycy . Pozdrawiam Serdecznie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Tomasz » So kwi 21, 2012 19:17

Jest tylko jeden problem - Pan Cezary Gmyz nie jest użytkownikiem naszego forum i nie wiem, czy (nawet jeżeli przeczyta Twój post) zdecyduje się na rejestrację u nas, aby udzielić odpowiedzi.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Jacek » So kwi 21, 2012 20:37

Ja też Tomek wchodzę inco-gnito na ich stronę, i myślę że od czasu do czasu oni także na Konfesyjnych. Czasem czytałem wypowiedzi w sprawie strony Konfesyjni.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Kitka » So kwi 21, 2012 21:33

Zgadzam się z tymi pytaniami.
Kiedyś, kiedy prawie wcale nie znałam się na protestantyźmie, zapytałam się katechetki co to w ogole jest. Powiedziała, że nie wie dokladnie.
Na lekcjach historii, gdy uczyliśmy się o reformacji, nauczycielka mówiła o tym z wyczuwalną pogardą, twierdziła, że przekonania protestantów są bezsensowne. Nie zważała na to, że są u nas w szkole przedstawiciele tego odłamu chrzescijanstwa.
Większość moich znajomych nie orientuje się z tym w ogóle.
Ale dlaczego mają cierpieć na tym osoby zainteresowane, tzn luteranie. To, że katolicy to przeważająca większość, nie znaczy, że inne wyznania, religie, odłamy nie istnieją.
Podałam przykłady "podwórkowe", ale to właśnie daje obraz całej świadomości. A skąd Polacy mają o tym wiedzieć, jeżeli media to pomijają? Pamiętajmy, że chrześcijanami są nie tylko katolicy.
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Jacek » So kwi 21, 2012 22:34

Tak- Polacy ządają np. na Litwie prawa do wspołistnienia, dostępu do środków masowego przekazu, a zapomina się ze w Polsce takze istnieją mniejszosci religijne, ktore zapewne maja takie same pragnienia. Gdyby w kraju protestanckim, mniejszosc rzymsko-katolicka, zapragnęła dostępu do mediow, zapewne Watykan, poruszyłby niebo i ziemię. Niestety w Polsce nikt nie ma siły przebicia nikomu nie zależy na tym. Jedynie dyskutować i mądrować się na roznych forach, i zero działania. Po drugie tzw. Towarzystwo Wzajemnej Adoracji -Polska Rada Ekumeniczna, totalnie nic nie robi w tym zakresie.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Wildente » N kwi 22, 2012 12:28

Jacek napisał(a):, dlaczego w Polsce istnieje embargo na informację dotyczącą życia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ? Ostatnio z okazji świąt wielkanocnych, polska prasa i telewizja, stwierdziła że Wielki Piątek oraz Swięta Zmartwychwsytania Pańskiego obchodzą w tym kraju tylko Rzymsko-katolicy.


Może podaj, o jakiej prasie i telewizji mówisz. TV Trwam? Bo TVP w Wielki Piątek co 20 minut bez mała trąbiła o tym, że ,,dzisiaj protestanci obchodzą swoje najważniejsze święto''. Był transmitowany wywiad z luterańskim księdzem na ten temat. Pewnie już się na itvp nie znajdzie, bo archiwum teleexpresu jest ZTCW tylko 2 tygodnie, ale było... I w Panoramie i w Teleexpresie. Nawet całkiem fajny materiał był, choć jedno zdanie nieco dziwne ,,tego dnia ewangelicy przyjmują komunię pod dwiemia postaciami chleba i wina'', które sugeruje jakby to tylko tego dnia. Rok temu podobnie... Aaaa... I jeszcze była w TVP transmisja nabożeństwa ewangelickiego. Bodajże w TVP2.

Za to ewangelickie radio CCM w Środę Popielcową 2011 nadało komunikat w dziennikach, że ,,dzisiaj katolicy zaczynają Wielki Post''. Nie wiem jak w 2012, czy się poprawili.
Wildente
 
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 18:09

Widocznie musiałem przespać. Bo oglądałem TVP-1 dziennik o 19.30 i tylko słyszałem o wielkim piątku w KrK. Tego dnia katolicy itp.......... A że z okazji tylko świąt , TVP, przypomina sobie o innych wyznaniach w Polsce, to nie jest to powod do nomaniacji do nagrody Nobla.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Wildente » N kwi 22, 2012 19:44

Co do Wiadomości to nie wiem, na pewno było identyczne w Teleexpresie i Panoramie. Ale to w wiadomościach powinno też być, bo oni przecież wspólny materiał mają.

Nie mówię, że nobla. Po prostu piszesz list otwarty, więc zwracam uwagę na to, że nie jest on precyzyjny i tak sformułowane oskarżenie zostanie łatwo obalone, właśnie identycznie jak ja to robię.
Wildente
 
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Jacek » N kwi 22, 2012 20:50

No niech się wypowiedzą inni protestanci, na temat popularyzacji w mediach innych kosciołow chrzescijanskich, nie mylić z krK :mrgreen: w RP
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Pytania do redaktora Pana Cezarego Gmyza

Postprzez Agnes » Pn kwi 23, 2012 07:03

Powiem tak, Jacku - te "ochłapy" informacji o protestantyzmie w Polsce, które są co jakiś czas łaskawie rzucane uważam za absolutnie niewystarczające. Skutek jest taki, że ostatnio pewna wykształcona osoba zapytała mnie zupełnie poważnie, czy ewangelicy obchodzą Wielkanoc.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Różne pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

cron