Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Przed Chrystusem

Re: Przed Chrystusem

Postprzez skomplik » Pt lut 17, 2012 15:09

Co do świętości osób starotestamentalnych to w silnej tradycji Cerkiewnej jest akcentowanie świętości tych osób; możemy się spotkać ze św. Eliaszem, św. Abrahamem a nawet ze św. Adamem i św. Ewą.
Bogata w tej dziedzinie jest również ikonografia przedstawiająca wspomnianych świętych.
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Aleksander » Pt lut 17, 2012 17:08

skomplik napisał(a):Co do świętości osób starotestamentalnych to w silnej tradycji Cerkiewnej jest akcentowanie świętości tych osób; możemy się spotkać ze św. Eliaszem, św. Abrahamem a nawet ze św. Adamem i św. Ewą.
Bogata w tej dziedzinie jest również ikonografia przedstawiająca wspomnianych świętych.

Co wskazuje, tak mi się wydaję, na lepsze wytłumaczenie kontynuacji ST i NT. Na zachodzie jakoś dziwnie rozwinęła się teologia despensacyjna. Normalnie nie powinniśmy zamarwiać się pojęciem zbawienia w ST, dlatego że nie rożni się on niczym od sposobu zbawienia w NT. Jednak na wpływ teologii despensacyjnej, również na luteranizm, wciąż pojawiaja sie dyskusje jak właśnie ta.
Avatar użytkownika
Aleksander
 
Posty: 1655
Dołączył(a): Cz sie 19, 2010 09:30
wyznanie: Luteranin
dyplomy: 3
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Agnes » Pt lut 17, 2012 17:27

Wojtku, mam na myśli np. Indian północnoamerykańskich powiedzmy w X wieku po Chrystusie, którzy siłą rzeczy, z przyczyn, że tak powiem, techicznych nie mieli dostępu ani do ST ani do Ewangelii. Nie uważam, aby Bóg skazał ich na potępienie.

Nie mówiłam nic o "prawie serca" ani o uczynkowości.
Byłabym bardzo wdzięczna za nieimputowanie mi ciągotek ani liberalnych ani rzymskokatolickich.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Wojtek » So lut 18, 2012 13:04

Agnes i w jakim stopniu to ich usprawiedliwia? Czy dzięki temu, że urodzili się tam, gdzie się urodzili są w stanie osiągnąć zbawienie przez uczynki? Czy dlatego mogą oddawać cześć bałwanom zamiast Jahwe? Czy tego naucza np. List do Rzymian?

Bóg dał ludzkości tylko jedną drogę do zbawienia - Jezusa Chrystusa. Ci, którzy się jej trzymają, osiągną pełną społeczność z Bogiem. Swoją drogą, dla mnie to wcale nie jest takie nieprawdopodobne, że wiedza o Jahwe dotarła także do Ameryki. Dodajmy jeszcze, że monoteizm był pierwotną religią ludzkości i wszelkie szamanizmy/totemizmy/politeizmy/etc. to działanie szatańskie...

I Agnes, nie imputuję ci świadomego wpływu katolicyzmu, modernizmu i liberalizmu... ale we współczesnym świecie po prostu niezmiernie trudno oczyścić się w 100% z błędnym doktryn jak np. wyżej wymieniona czy mit o wolnej woli, powszechności zbawienia, itd.
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Jakub » So lut 18, 2012 13:50

Z luterańskiego punktu widzenia to nie zbawienie staje się możliwe przez przyjęcie Chrystusa, ale potępienie poprzez Jego odrzucenie.

Jeśli więc ktoś nigdy nie słyszał o Jezusie, i umarł jako niewierzący to jego życie wieczne pozostaje w rękach Boga.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Kamil M. » So lut 18, 2012 14:18

Działanie Boga wśród pogan jest chyba tajemnicą:
Dz 17:22-31
A Paweł, stanąwszy pośrodku Areopagu, rzekł: Mężowie ateńscy! Widzę, że pod każdym względem jesteście ludźmi nadzwyczaj pobożnymi. Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości, znalazłem też ołtarz, na którym napisano: Nieznanemu Bogu. Otóż to, co czcicie, nie znając, ja wam zwiastuję. Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych Ani też nie służy mu się rękami ludzkimi, jak gdyby czego potrzebował, gdyż sam daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko. Z jednego pnia wywiódł też wszystkie narody ludzkie, aby mieszkały na całym obszarze ziemi, ustanowiwszy dla nich wyznaczone okresy czasu i granice ich zamieszkania, Żeby szukały Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy. Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu sztuki i ludzkiego umysłu. Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy, teraz jednak wzywa wszędzie wszystkich ludzi, aby się upamiętali, Gdyż wyznaczył dzień, w którym będzie sądził świat sprawiedliwie przez męża, którego ustanowił, potwierdzając to wszystkim przez wskrzeszenie go z martwych.

Poza tym polecam zwrócić uwagę na 14 rozdział Ezechiela z poprawką na to, iż nie ma tam mowy o Danielu, ale (za oryginałem) o Danelu razem z Noem i Jobem, czyli trzech de facto poganach (nie-Żydach), którzy są wzorami sprawiedliwości. Więcej: http://en.wikipedia.org/wiki/Danel#Dane ... of_Ezekiel
Kamil M.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N wrz 25, 2011 20:44
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: prawosławne
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Wojtek » So lut 18, 2012 16:09

Jeśli więc ktoś nigdy nie słyszał o Jezusie, i umarł jako niewierzący to jego życie wieczne pozostaje w rękach Boga.


Oczywiście, że jego życie jest w rękach Boga tak jak życie każdego człowieka.

Chciałbym jednak, aby ktoś udzielił mi odpowiedzi na pytanie czy nieznajomość Boga usprawiedliwa człowieka z jego grzeszności. Bo jeśli tak, to równie dobrze mógłby Jahwe się w ogóle ludzkości nie objawić i wtedy wszyscy byliby zbawieni - przez swoją 'niezawinioną niewiedzę'.

(12) Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. (13) Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony. (14) Jakże więc mieli wzywać Tego, w którego nie uwierzyli? Jakże mieli uwierzyć w Tego, którego nie słyszeli? Jakże mieli usłyszeć, gdy im nikt nie głosił?
(List do Rzymian 10:12-14, Biblia Tysiąclecia)


(12) I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.
(Dzieje Apost. 4:12, Biblia Tysiąclecia)
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Elżbieta » So lut 18, 2012 17:09

Zastanawiacie się nad tym co do Was nie należy. Nie nasza to sprawa jak kogo Bóg osądzi, więc próżne są Wasze domysły. Lepiej zajmijmy się sprawami, które od nas mogą zależeć, np. nasze relacje z Bogiem, nasz stosunek do bliźniego, nasze doskonalenie się w miłości itp
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Vojtas » So lut 18, 2012 19:09

Jakub napisał(a):Z luterańskiego punktu widzenia to nie zbawienie staje się możliwe przez przyjęcie Chrystusa, ale potępienie poprzez Jego odrzucenie.

Jeśli więc ktoś nigdy nie słyszał o Jezusie, i umarł jako niewierzący to jego życie wieczne pozostaje w rękach Boga.

O właśnie

Też nie wiem dlaczego ktoś ma być potępiony dlatego że nigdy w życiu nie usłyszał i Chrystusie. Równie dobrze niemowlęta powinni być potepieni ponieważ nie wierzą,nie znają Jezusa.Dlatego na pytanie czy niechrześcijanie (Żydzi,Muzułmanie a nawet niewirzący) moga być zbawieni? Odpowiem :nie wiem!. To tylko Bóg wie!

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gdy człowiek poznał Jezusa, Ewangelie ale i tak ją odrzucił
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Przed Chrystusem

Postprzez Wojtek » So lut 18, 2012 19:47

Po pierwsze nadal czekam na odpowiedź czy narodzenie się w danym miejscu czy czasie daje człowiekowi zbawienie czy Bóg; wiara czy dobre uczynki (bycie dobrym człowiekiem np.).

Po drugie dla mnie Wasze zdanie jest tylko niezobowiązującą rozkminką tak długo jak nie podacie uzasadnienia biblijnego na Wasz pogląd i nie zinterpretujecie w harmonii z Waszymi poglądami Słowa Bożego przytoczonego przeze mnie.

Równie dobrze niemowlęta powinni być potepieni ponieważ nie wierzą,nie znają Jezusa.


Skąd wiesz, że niemowlęta nie wierzą? A Jan Chrzciciel to co?

Dlatego na pytanie czy niechrześcijanie (Żydzi,Muzułmanie a nawet niewirzący) moga być zbawieni? Odpowiem :nie wiem!. To tylko Bóg wie!


Oczywiście, że tylko Bóg to wie - truizm. Co nie znaczy, że nie dał nam wskazów w swoim Słowie.
Żydzi oczywiście mogą być zbawieni, jeśli przyjmą Chrystusa - istnieli i istnieją nadal żydzi mesjanistyczni.
Muzułmanie oczywiście nie - bo nie wierzą w Syna Bożego.
Niewierzący - czy metodyści nie uznają zbawienia tylko z wiary i przez wiarę?

(6) Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. (7) Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca.

(Ew. Jana 14:6-7a, Biblia Tysiąclecia)
Wojtek
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:25
wyznanie: KE-A
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron