Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mieści.

Re: Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mie

Postprzez jagna » Cz lut 02, 2012 21:16

Właśnie. Ja nie chcę upamiętniać Szymborskiej TUTAJ, bo to forum nie na ten temat. Ja poruszylam ludzkie postawy wobec śmierci - a, że nie da się ich w tym wypadku oderwać od osoby?

Wiersz wkleiłam, bo mnie Agnes zainspirowała ;) Wszak to dział o wszystkim.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mie

Postprzez Tomasz » Cz lut 02, 2012 21:19

Mam szacunek do Wiesławy Szymborskiej jak do każdego człowieka. Nie wypowiadam się na temat jej twórczości, bowiem to kwestia subiektywna.
Natomiast Pani Szymborska z pewnością nie będzie dla nas autorytetem.

Ja poruszylam ludzkie postawy wobec śmierci - a, że nie da się ich w tym wypadku oderwać od osoby?


Dlaczego nie ?

Temat jest warty dyskusji - nie tylko w kontekście śmierci Wiesławy Szymborskiej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mie

Postprzez jagna » Cz lut 02, 2012 21:22

Nie da się, bo mówię o konkretnym przypadku.

Dla mnie była autorytetem - pod pewnymi względami. Nie mam autorytetów "w całości". Każdy ma wady i w pewnych dziedzinach kuleje. Jeden może być autorytetem w sprawie wiary, inny autorytetem twórczym.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mie

Postprzez Agnes » So lut 04, 2012 15:28

A ja właściwie to nie wiem, czy mogę kogoś nazwać autorytetem. Oczywiście poza takimi heroicznymi postaciami jak ks. Dietrich Bonhoeffer lub Janusz Korczak. No może jeszcze Albert Schweitzer.
Co innego podziw dla twórczości. Jak już mówiłam, mnie się Szymborska kojarzy z Emily Dickinson, której twórczość jest czymś zupełnie niesamowitym. (U nas świetnie przekładał E. Dickinson Stanisław Barańczak.)
A z tomików Szymborskiej nabardziej podoba mi się chyba "Koniec i początek". Są tam piękne utwory, jak choćby "Niebo" czy tytułowy "Koniec i początek".
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mie

Postprzez MichałG » N lut 05, 2012 00:58

Nie żebym popierał wklejanie na facebooku najohydniejszych stalinowskich wierszy Szymborskiej jeszcze w dzień śmierci poetki - powiemn tylko tyle: taki Herbert takich wierszy nie pisał, bo nie chciał pisać. Więc dało się nie pisać.

Nic mi nie wiadomo by śp. Wisława Szymborska kiedykolwiek publicznie przeprosiła za swe utworu ku czci Stalina, PZPR-u czy piętnujące "amerykański imperializm", bądź też za swą postawę wobec procesu kurii krakowskiej. Nie popadajmy w drugą skrajność - "autorytet, więc nie wolno złego słowa powiedzieć".
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Jak można opluwać zmarłych? Z serii w głowie się nie mie

Postprzez Agnes » N lut 05, 2012 15:40

Tylko że tu nikt nie mówi o Wisławie Szymorskiej, jakoby była autorytetem.

Zresztą, osoby wierzące nie powinny mówić źle o ludziach nie dlatego, że są tzw. "autorytetami" - ale z zupełnie innego powodu.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron