Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez jagna » Śr sty 25, 2012 17:28

Tyle mówienia o ludziach luteranizmem zaskoczonych/zniesmaczonych/przerażonych*, kiedy się dowiadują kim jesteście, tyle opowieści o przykrych czy po prostu bezmyślnych tekstach. A może dla odmiany porozmawiajmy o czymś miłym?
Ja np. poszłam wczoraj po wpis do indeksu m. in. za pracę o postyllach protestanckich. Doktor mnie pyta o tytuł, ja mu odpowiadam i on mówi, ze już sobie przypomina, uderzyło go konsekwentne używanie "ksiądz Luter" :wink: Odpowiadam więc, że zabieg celowy, bo w Polsce "ksiądz" mówi się tylko o katolikach, a o księzach protestanckich już nie, ewentualnie czasem "pastor". I pan doktor mówi, że tak, on wie, że polscy protestanci używają słowa "ksiądz" i pyta czy ta praca to wynika z mojego głębszego zaangażowania w ten temat i czy jestem ze Śląska Cieszyńskiego :) Fajne to było :)

Kiedyś zabrałam też na nabo koleżankę-ateistkę i była bardzo zadowolona, że poszła, chwaliła liturgię i przede wszystkim kazanie. W ogóle często słyszę: wy to macie lepiej ;)

*niepotrzebne skreślić
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Tomasz » Śr sty 25, 2012 18:31

Również słyszę, że "Wy to macie lepiej" i na tym generalnie kończy się zainteresowanie Luteranizmem. Niestety - większość ludzi woli "psioczyć" i krytykować KRK niż podjąć jakąś konkretną decyzję.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Elżbieta » Śr sty 25, 2012 18:56

To, że mamy lepiej, nie raz słyszałam, chociaż niekoniecznie się z tym stanowiskiem zgadzam. Chwalą nas również za nasze pogrzeby - że piękne, i za to, że jeżeli Katolik nie ma pieniędzy i zwróci się do naszego księdza o pochówek, to ksiądz robi to za dziękuję.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Axel » Śr sty 25, 2012 21:24

Moja koleżanka z pracy powiedziała,że podoba jej się to,iż nie musimy wymieniac wszystkich pamiętanych grzechów przed księdzem w konfesjonale.Generalnie to myślę,że gdyby ktoś zrobił jakieś badania,to dużej grupie katolików by się to podobało.
Axel
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr sty 04, 2012 15:13
wyznanie: Ewangelicko-Augsburskie
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Elżbieta » Śr sty 25, 2012 21:35

To jej powiedz, że co prawda nie musimy, ale zawsze pamiętamy, że przed Bogiem nic się nie ukryje i jeżeli nie żałujemy i nie staramy się naprawić, to nie mamy odpuszczone
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Kitka » Śr sty 25, 2012 21:46

No ale raczej katolicy codziennie się nie spowiadają, więc po jakimś miesięcu czy nawet więcej to czasem na prawdę trudno wymienić te grzechy, w tym nieprzestrzeganie postów itp. Dochodzi więc do tego, co praktykują moje koleżanki, że wymieniają rutynowe grzechy, które często popełniają, a resztę wrzucają do: więcej grzechów nie pamiętam.
To pod tym względem luteranie mają lepiej.
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Elżbieta » Śr sty 25, 2012 21:48

Tylko tak Ci się wydaje
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Kitka » Śr sty 25, 2012 21:56

Oj chyba nie. Pisalam tu o osobach, które chcą tylko odhaczyć spowiedź i "po krzyku", a potem denerwują się, że ksiądz na nich nakrzyczy. Albo też mają problemy z przypomnieniem sobie grzechów. No bo jak? Po miesiącu to jeszcze, ale pół roku, bo np. spowiadają się co święta.
Jest też taka sprawa, że katolik musi iść do konfensjonału za każdym razem, jeśli popełni grzech. No chyba, że nie chce iść do Komunii. To chyba w sensie fizycznym jest trudniej latać tyle razy? Bo duchowo to inna sprawa, ale dużo osób na nią nie patrzy

To jest jubileuszowy post nr 11 000 na naszym forum. Zgodnie z tradycją Kitka otrzymuje "Dyplom uznania".

Tomasz
Kitka
 
Posty: 106
Dołączył(a): Wt sty 24, 2012 13:07
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez jagna » Śr sty 25, 2012 22:00

Ale te koleżanki, które po prostu klepią "stałą listę" i mówią, że nie pamiętają - mają neiważną spowiedź.

W sensie fizycznym to w Polsce lepiej być katolikiem - więcej kościołów, wspólnot, inicjatyw. Ale odchodzimy od tematu wątku - nie chciałam rozmawiać komu łatwiej, tylko czy spotkało Was co miłego - ktoś np. wspominał o miłych doświadczeniach z protestantami, wykazał jakieś zainteresowanie, ponadprzeciętną wiedzę?
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: A co miłego Was spotkało (w zwięzku z wyznaniem)?

Postprzez Elżbieta » Śr sty 25, 2012 22:00

Kitka, przyjmij gratulacje, ustrzeliłaś 11.000-go posta :D
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron