Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Kolęda

Re: Kolęda

Postprzez skomplik » Pt sty 06, 2012 20:40

Dzisiejsi dominikanie podobnie jak jezuici - dzieki Bogu już nie są tymi samymi co przed Soborem Watykańskim II; ale oczywiście zgadzam sie ze wszystko zależy od człowieka
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Kolęda

Postprzez Wędrowiec » So sty 07, 2012 14:17

Wiedzcie, że nawet wielu katolików nie przyjmuje swoich duszpasterzy.

Z roku na rok to zjawisko przybiera coraz większe rozmiary. Wspomnieliście o rozmowach na temat wiary. Wierzcie mi, że wielu katolików miałoby sporo zastrzeżeń do różnorakich nauk swojego Kościoła.
Wielu pozostaje katolikami na papierku, bo nie chcą robić sobie później pod górkę (przy okazji ślubów, pogrzebów itp. okazji).
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Re: Kolęda

Postprzez Vojtas » So sty 07, 2012 15:01

Wędrowiec napisał(a):Wiedzcie, że nawet wielu katolików nie przyjmuje swoich duszpasterzy.




Może i jest tak. Natomiast czytałem że kolęde przyjmują też niewierzący,zielonoświątkowcy i inni niekatolicy
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Kolęda

Postprzez Vojtas » So sty 07, 2012 15:09

Napiszę pare słów o odwiedzinach duszpasterskich.
Kolęda – to odwieczny zwyczaj.
W czasach reformacji ksiądz sprawdzał prawowierność "owieczek" (czy w domu nie ma heretyckich książek i przedmiotów), pilnował należytego wyposażenia domu w „znamiona prawdziwej katolickiej wiary” i – jak zawsze – oceniał stan zamożności trzody, czyli na ile można daną owieczkę "ogolić.

Dzisiaj podchodzimy do kolędy luźno, ale dawniej nie przyjąć księdza, oznaczało narazić się na kary kościelne i szykany, a nawet oskarżenie o herezję.

Oskarżenie o arianizm nawet szlachcicowi groziło banicją z kraju. Ludzi niższych stanów przykuwali do kun zamocowanych w ścianach kościołów. Stosunkowo najlżejszą karą, (np gdy ofiara była zbyt mała), było zelżenie z ambony.
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Kolęda

Postprzez Agnes » So sty 07, 2012 17:30

Vojtas, jakie stare dobre czasy wspominasz! :mrgreen:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kolęda

Postprzez Vojtas » So sty 07, 2012 19:59

Agnes napisał(a):Vojtas, jakie stare dobre czasy wspominasz! :mrgreen:

Sprzed ponad 400 laty.

Zgodnie z obietnicą miałem opisać wizyte kolędową u mnie.
Przyszedł ksiądz. Był ubrany jedynie w sutanne,stułe miał w torbie,którą założył dopiero w domu.
Zaśpiewaliśmy wspólnie kolęde, odmówiliśmy modlitwę "Ojcze nasz". Ksiądz odczytał fragment Ewangelii a następnie pokropił mieszkanie. Nie dawał mi żadnych obrazków ani nie dawał krzyża do pocałowania. Nie rozmawialiśmy na tematy religijne, onic nie wypytywał mnie (jedyne o co zapytał mnie to to czy się modlę). W sumie ta wizyta była luźna :) Nie było czego się bać
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Kolęda

Postprzez Agnes » So sty 07, 2012 20:37

Jak uważasz, jaki był głębszy sens w tej wizycie? Oczywiście wspólna modlitwa i przeczytanie fragmentu Ewangelii to rzeczy jak najbardziej godne pochwały. A pytam nie ironicznie, tylko naprawdę jestem ciekawa.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Kolęda

Postprzez Tomasz » So sty 07, 2012 20:42

Nie podchodziłbym do spotkania z katolickim księdzem chodzącym "po kolędzie" w kategorii "wizyty duszpasterskiej", ale chyba bardziej jako wizyty towarzyskiej.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Kolęda

Postprzez Vojtas » So sty 07, 2012 21:01

Agnes napisał(a):Jak uważasz, jaki był głębszy sens w tej wizycie? Oczywiście wspólna modlitwa i przeczytanie fragmentu Ewangelii to rzeczy jak najbardziej godne pochwały. A pytam nie ironicznie, tylko naprawdę jestem ciekawa.

Traktuję to jako swoistą tradycję. Poza tym jestem gościnny. Wspólna modlitwa też nie jest niczym złym
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: Kolęda

Postprzez Agnes » N sty 08, 2012 13:54

Jako spotkanie towarzyskie - to tak. Ale właśnie dlatego zapytałam o głębszy sens :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

cron