Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Żydzi

Re: Żydzi

Postprzez Tomasz » Śr lut 15, 2012 19:11

Jagno - mówimy tutaj o różnych rzeczach. Nikt nie kwestionuje, że kultura żydowska może być ciekawa, jak również wspólnych korzeni. Podkreślamy jednak, że nie może być mowy o jakimś "ekumenizmie" z religią judaistyczną.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Żydzi

Postprzez Agnes » Cz lut 16, 2012 08:05

Niestety, postępowanie chrześcijan wobec Żydów na przestrzeni stuleci nie sprzyjało temu, aby odnaleźli Jezusa jako swoją Drogę. Przypomnę choćby "akcje misyjne" królowej Izabeli hiszpańskiej lub - co dla nas luteran jest wyjatkowo bolesne - zachowanie "narodowego" Kościoła Ewangelickiego w III Rzeszy (przeciwko czemu wystąpił ks. D. Bonhoeffer).

Ja chciałam wam opowiedzieć o moim doświadczeniu. Jak wiecie, wychwalam tu na forum "Krąg biblijny" Brandstaettera. Mam kilka takich "książek życia duchowego" - m. in. "Naśladowanie" Bonhoeffera, "Filokalia" i właśnie "Krąg biblijny". Brandstaetter opisuje tam swoją drogę do wiary w Chrystusa. A jednocześnie opisuje głęboką religijność i cześć dla Biblii, która panowała w domu jego dziadków i rodziców - praktykujących Żydów. Czytając te wspomnienia Brandstaettera (to było dawno temu, gdy chodziłam do liceum) - sama zaczęłam częściej sięgać po Biblię, inaczej na nią patrzeć. To był pierwszy krok na drodze, któa skończyła się moją konwersją.

Jeszcze co do postu Vojtasa - oczywiście w pierwszym sensie antychrystem jest każdy, kto nie uznaje Chrystusa. Ale w sensie głębszym (i bardziej niebezpiecznym) antychryst to osoba, która uzurpuje sobie w jakiś sposób prawa nienależne żadnemu człowiekowi, i staje się zdeforomowaną, szatańską wersją zbawiciela. Przy tym najczęściej takie osoby posługują się władzą terroru i siłą polityczną. Dlatego ja określenie "antychryst" rezerwuję raczej dla ludzi pokroju Hitlera, Stalina czy Kim Ir Sena. A Marcin Luter antychrystem nazywał papieża!

(Przy okazji osobom zainteresowanym filozofią polecam "Krótką opowieść o Antychryście" Sołowiowa. Zobaczycie m. in., jak może różnić się filozofia rosyjska od zachodnioeuropejskiej :) )
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Żydzi

Postprzez Andrzej » Pn lut 27, 2012 01:31

Stanowisko teologiczne przyjęte przez Kościoły Reformacji (w tym także KEA w 2001):Church and Israel. A Contribution from the Reformation Churches in Europe to the Relationship between Christians and Jews.
Andrzej
 
Posty: 151
Dołączył(a): N sty 23, 2011 10:13
wyznanie: ewangelicko-reformowane
  

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości