Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Vojtas » Pn lis 28, 2011 21:20

Prawda jest taka że :

1 Jezus obdarzył wszystkich apostołów taką samą władzą jak Piotra.
2 Apostołowie nigdy nie uznawali św. Piotra za zastępcę Jezusa Chrystusa i za nieomylnego doktora kościoła.
3 św.Piotr nigdy nie rozumiał o sobie, że był papieżem i nigdy nie postępował jak papież.
4 Sobory i synody w pierwszych czterech stuleciach, chociaż uznawały wysokie stanowisko, jakie biskup rzymski zajmował w kościele, z powodu, że zamieszkiwał w Rzymie, lecz darzyli go precedencją jedynie pod względem zaszczytów a nigdy pod względem władzy lub jurysdykcji.
5 Chrystusowe oświadczenie: „Tyś jest Piotr, a na tej opoce zbuduję Kościół mój” — nigdy nie było przez ojców kościoła rozumiane, iż Kościół był zbudowany na Piotrze (jakoby na wyższym petrum), ale, że Piotr stał się kamieniem (petram) na opoce, to jest na owym wyznaniu, że Jezus jest Chrystusem.
Vojtas
 
Posty: 346
Dołączył(a): So lis 26, 2011 21:51
wyznanie: Ewangelicko Metodystyczny
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnes » Wt lis 29, 2011 09:03

Kolego Vikingu (skoro ma być tak oficjalnie...), gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem... Już Ci napisałam w innym wątku, dlaczego nic nie zmieni się w rozumieniu papiestwa w KRK - chyba że pojawi się reformator większy od Jana XXIII. Na co jednak nie liczę, gdyż w "centrum decyzyjnym" w Watykanie są obecnie (jak zresztą od wieków) osoby, które nie są w najmniejszym stopniu zainteresowane wcielaniem w życie słusznych skądinąd postulatów jakichkolwiek, choćby "najwyższych" komisji. Tak się składa, że ja akurat znam trochę do środowisko "od środka", a nie z lektury postanowień czy uchwał. Papier wszystko przyjmie. Zobacz, jak wygląda praktyka.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Jacek » Wt lis 29, 2011 19:06

Matko Agnes- Ja o wszystkim wiem. Dlatego dalsze rozmowy utknęly w miejscu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnes » Śr lis 30, 2011 00:00

No to może najlepiej: bracie Vikingu :) - pamiętasz, była radość z podpisania wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu, a potem otrzymaliśmy kubeł zimnej wody na głowę w postaci "Dominus Jesus". Tak że ja naprawdę bardzo sceptycznie zapatruję się na ruch ekomniczny w relacjach z KRK.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Tomasz » Śr lis 30, 2011 00:08

Myślałem, że Agnes tutaj powie "Vikingu - mój synu" :mrgreen:

A tak poważnie - zgadzam się z Agnes.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Jacek » Śr lis 30, 2011 00:40

Matko Agnes- To ja twoj syn Viking Jarl Norrlandu. Najadę wkrótce Kraków aby udac sie na wypoczynek do Wysowej.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnes » Śr lis 30, 2011 20:04

Viking napisał(a):Matko Agnes- To ja twoj syn Viking Jarl Norrlandu. Najadę wkrótce Kraków aby udac sie na wypoczynek do Wysowej.


Vikingu, ale chronologia się nie zgadza - bo ja jestem z 74 roku, więc nijak nie mógłbyś być moim synem :wink:

Wysowa piękna - znam dość dobrze te tereny; lubimy się włóczyć po górach. Ale Beskid Niski jest nawet jeszcze lepszy - z uwagi na niemal zupełny brak ludzi. Polecam zwłaszcza okolice Świątkowej Wielkiej na skraju Magurskiego Parku Narodowego.

Przepraszam za OT!
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Jacek » Śr lis 30, 2011 23:07

Matko Agnes- wszystko się zgadza, czytałem w moich zapisach runicznych. Matka-Agnes , Ojciec -Thor :mrgreen: . Ale nie jestem typowym poganinem Vikingiem.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnes » Cz gru 01, 2011 15:03

Ok :) Załapałam :wink:
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Wędrowiec » Wt sty 10, 2012 10:44

Viking swego czasu napisał o jakiejś rehabilitacji ze strony papiestwa na rzecz ks. Lutra (ok. 2017 roku).
Niestety już tego nie rozwinie, ale może ktoś z forumowiczów coś wie?
Wędrowiec
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr sty 19, 2011 16:25
Lokalizacja: Polska
wyznanie: Rzymskokatolickie
dyplomy: 2
  

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron