Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn lis 14, 2011 21:56

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 9307da4352

Co o tym sądzicie?
Zainteresował mnie ten wątek
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Tomasz » Pn lis 14, 2011 22:04

Skąd ktoś ma takie rewelacje ? I nie wiem o jakich protestantów chodzi.

Obecnie nie ma mowy aby protestanci - luteranie uczestniczyli w katolickiej mszy (mam na myśli pełne uczestnictwo). Różnica w rozumieniu Sakramentu Ołtarza nadal jest przepaścią. W przypadku innych protestantów różnice są jeszcze większe.

Co do uznania prymatu papieża to już jest całkowite science fiction. Chyba, że ktoś ma na myśli te wspólnoty protestanckie, które powracają na łono Kościoła Rzymskiego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn lis 14, 2011 22:11

Tomasz napisał(a):Skąd ktoś ma takie rewelacje ? I nie wiem o jakich protestantów chodzi.

Obecnie nie ma mowy aby protestanci - luteranie uczestniczyli w katolickiej mszy (mam na myśli pełne uczestnictwo). Różnica w rozumieniu Sakramentu Ołtarza nadal jest przepaścią. W przypadku innych protestantów różnice są jeszcze większe.

Co do uznania prymatu papieża to już jest całkowite science fiction. Chyba, że ktoś ma na myśli te wspólnoty protestanckie, które powracają na łono Kościoła Rzymskiego.



może właśnie chodzi o te grupy protestantów, które dążą do tzw ekumenizmu?Wiem, ze istnieją pewne grupy wyznaniowe, które wierzą w ideę jednego wspólnego kościoła, więc to może o nich mowa?
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Elżbieta » Pn lis 14, 2011 22:33

Jeżeli chodzi o KEA, to bardzo w to wątpię. Dla Katolików głową Kościoła jest papież a dla Luteran - Jezus Chrystus, więc jakim sposobem możemy przyjąć prymat jak najbardziej grzesznego i omylnego człowieka i odwrócić się od naszego Pana i Zbawiciela. Jak tam na forum napisano: my znamy głos naszego Pasterza i nie pójdziemy za obcym.
Avatar użytkownika
Elżbieta
Moderator
 
Posty: 3699
Obrazki: 46
Dołączył(a): N mar 21, 2010 00:27
Lokalizacja: Legnica
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnieszka Ostrowska-Fetera » Pn lis 14, 2011 22:56

Elżbieta napisał(a):Jeżeli chodzi o KEA, to bardzo w to wątpię. Dla Katolików głową Kościoła jest papież a dla Luteran - Jezus Chrystus, więc jakim sposobem możemy przyjąć prymat jak najbardziej grzesznego i omylnego człowieka i odwrócić się od naszego Pana i Zbawiciela. Jak tam na forum napisano: my znamy głos naszego Pasterza i nie pójdziemy za obcym.



Głową kościoła dla katolików jest papież, głową Kościoła jest Chrystus, ale często o tym zapominają....
Agnieszka Ostrowska-Fetera
 
Posty: 559
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 19:49
Lokalizacja: Tychy
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez jagna » Pt lis 18, 2011 00:22

Dla katolików papież to widzialna głowa, Chrstus niewidzialna. Co do prymatu - protestanci go nie przyjmą. Ja jestem zwolenniczką ekumenizmu, ale rozumianego jako dialog, wzajemne zrozumienie, czerpanie ze swoich tradycji, stawianie wspólnej wiary ponad wspólne podziały. Dla KRK ekumenizm to dążenie do jedności rozumianej jako jednorodność czyli "powrót" do papiestwa. A jedność nie musi oznaczać jednorodności. Ekumenizm to takie... USA chrześcijaństwa;) Różne tradycje, różne prawa, ale wspólna Konstytucja (nasze wyznanie wiary i Biblia).
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnes » Pt lis 18, 2011 11:42

Jagno, wydaje mi się, że KRK takiej wizji ekumenizmu nigdy nie zaaprobuje...
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Jacek » Pt lis 18, 2011 18:35

Uzywając slowo Protestantyzm, nie mozemy wypowiadac sie za inne koscioly protestanckie, ktore nie są lutheranskie. Gdybanie na stronie w tej sprawie jest pozbawione sensu, a tymbardziej wypowiadanie sie w imieniu danego kosciola, np. KEA. Osoby ktore nie znaja aktualnego dokumentu wydanego przez SFL, ktory jasno stwierdza , ze niema przeszkod w uznaniu prymatu przez lutheran pod warunkiem, ze zostana odrzucone niektore dogmaty dotyczace prymatu. Nalezy rozroznic duchową glowe kosciola jaką jest Chrystus, i tzw, widzialne zwierzchnictwo, to czym jest aktualnie biskup kosciola , a więc stanowisko urzedowe w kosciele.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Agnes » Pt lis 18, 2011 19:28

Vikingu, KRK w takim kształcie jaki posiada obecnie - nigdy nie zgodzi się na przeformułowanie koncepcji papiestwa w kierunku "urzędowego stanowiska". Trzeba byłoby odrzucić parę istotnych katolickich dogmatów (podkreślę: niebiblijnych!) - m. in. o rozumieniu kapłaństwa (z czym wiąże się kolejny ważny dogmat o rozumieniu mszy jako ofiary). To wszystko idzie jak po sznureczku - tzn. jedno pociąga za sobą drugie.

Póki KRK nie uzna, że Marcin Luter miał słuszność w swoich reformach Kościoła (a nie uzna, chyba że pojawi się ktoś w rodzaju Jana XXIII do n-tej potęgi i zwoła nowy sobór) - to nic nie będzie z ekumenii rozumianej inaczej niż bezwarunkowy powrót pod skrzydła Rzymu wszystkich "braci odłączonych".

Dlatego ja osobiście nie jestem zwolenniczką ekumenii. Nie widzę jej sensu ani możliwości na chwilę obecną.
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: czy protestantyzm przyjmie prymat papieża?

Postprzez Jakub » Śr lis 23, 2011 22:55

Ja jestem w stanie przyjąć zwierzchnictwo papieża pod warunkiem, że:

1) Wracamy do stanu dogmatycznego sprzed Schizmy Wschodniej
2) Kościoły lokalne z biskupami na czele, mogą zachować dogmatyczną, ustrojową i liturgiczną autonomię
3) Papież - Biskup Rzymu będzie Pierwszym Wśród Równych z ludzkiego nadania, a nie niby z Bożej woli. Będzie znakiem jedności, ale jedności z woli wolnych nieprzymuszonych chrześcijan.

Myślę, że gdyby zostały spełnione te 3 warunki (dosyć niestety mało realne) można by odbudować widzialny Kościół zniszczony przez grzech i pychę. Ale czy kiedykolwiek do tego dojdzie?
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron