Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Książki Jerzego Pilcha

Książki Jerzego Pilcha

Postprzez skomplik » N lis 06, 2011 18:36

Co myślicie o książkach Jerzego Pilcha? ja osobiście czytam teraz "bezpowrotnie utracona leworeczność", jest tam pare motywów ewangelickich (zwłaszcza sympatyczne wspomnienia biskupa Wantuły). Polecacie ogólnie czy nie? czy może odchodzi od ortodoksji?
Zastanawiający jest tytuł jednej z jego książek "narty Ojca Świętego" - przy czym zapewne nie chodzi o samego Boga tylko o ... Jana Pawła II (ale książki nie czytałem więc moge sie mylić) Co myślicie o jego twórczości?

Ps. A może znacie jakies godne polecenia książki napisane przez ewangelików, które pośrednio i bezpośrednio dotyczą samego ewangelicyzmu? :)

pozdrawiam!
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez Jacek » N lis 06, 2011 20:32

Polecam ksiazki wydawane przez Synod Missourii. Reszta to liberalne barachlo.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez Tomasz » N lis 06, 2011 20:53

Polecam ksiazki wydawane przez Synod Missourii. Reszta to liberalne barachlo.


Muszę tutaj zaprotestować. Dobre i wartościowe pozycje możemy spotkać również wśród wydawnictw choćby i naszego Kościoła, a nawet świeckich.


PS

Książek Jerzego Pilcha nie czytałem, zatem nie mogę tutaj nic powiedzieć. Co innych pozycji - hmmm.... muszę się zastanowić i może coś polecę.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez Dorothea » N lis 06, 2011 22:26

A czy czytaliście "Komentarz do Listu do Rzymian" Ks. dr M. Lutra?

Pełny opis książki:
"Około 1515 roku Marcin Luter zaczął wykładać studentom uniwersytetu w Wittenberdze List do Rzymian, a owocem jego starannych przygotowań i dogłębnych studiów tejże księgi stał się oddawany właśnie po raz pierwszy do rąk polskich czytelników „Komentarz do Listu do Rzymian”.
Oto fragment wstępu:
"List ten jest w istocie najważniejszą częścią Nowego Testamentu i Ewangelią w najczystszej postaci, a wart jest nie tylko tego, by każdy chrześcijanin znał go słowo po słowie na pamięć, ale by zajmował się nim co dnia jako chlebem powszechnym duszy. Nigdy nie dość jego czytania i rozważania, a im więcej mamy z nim do czynienia, tym cenniejszy się staje i tym lepiej smakuje..."
Warto więc sięgnąć po ten komentarz, by dowiedzieć się, jak i czego nauczał Marcin Luter. Pośród wielu dzieł nurtu reformacyjnego to w pełni wyraża myśl Lutra i jego pogląd na najistotniejsze zagadnienia w kwestii usprawiedliwienia z wiary. Nie jest to więc kolejne opracowanie „o Lutrze” w interpretacji współczesnego badacza, mającego subiektywne nastawienie do reformatora, ale wykład samego doktora z Wittenbergi.
Polecamy każdemu interesującemu się tym tematem, jak również historią chrześcijaństwa!"

Źródło: http://www.kdc.pl/komentarz-do-listu-do ... 19963.html


:)
Dorothea
 
Posty: 48
Dołączył(a): Cz paź 13, 2011 17:53
Lokalizacja: Jawor
wyznanie: rk
dyplomy: 1
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez MichałG » Pn lis 07, 2011 22:00

Żadnej nie czytałem, ale podobała mi się ekranizacja "Spisu cudzołożnic". Ale ortodoksem autor chyba nie jest, dla niego luterstwo to raczej tożsamość kulturowa.

Dorothea napisał(a):A czy czytaliście "Komentarz do Listu do Rzymian" Ks. dr M. Lutra?


Tak. Ale póki co tylko raz.
MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez skomplik » Wt lis 08, 2011 09:21

Ale ortodoksem autor chyba nie jest, dla niego luterstwo to raczej tożsamość kulturowa.


aha... to nie dobrze.

A czy czytaliście "Komentarz do Listu do Rzymian" Ks. dr M. Lutra?


Nie czytałem ale chętnie bym przeczytał :) czytałem natomiast o ks. Janie Wesleyu który gdy usłyszał czytany komentarz do tegoż listu przeżył swoje nawrócenie - tak z czasem z kościoła anglikańskiego wyodrębnil się Kościół ewangelicko-metodystyczny ;)
Z tego wnioskuje że list musi być mocny ;) (chociaż on jest tylko narzędziem a zadziałał tutaj Duch Święty - ale w sumie jakby nie miał "na czym" działać to kto wie jak by to było :) )
skomplik
 
Posty: 723
Dołączył(a): So paź 01, 2011 19:58
wyznanie: Chrześcijanin
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez nika » Pt kwi 13, 2012 22:41

A ja przeczytałam prawie wszystkie książki Pilcha i uważam go za jednego z najlepszych polskich pisarzy :P
Fantastyczne poczucie humoru i te inteligentnie budowane zdania - rewelacja! :)
nika
 
Posty: 61
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:18
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez Tabita » So kwi 14, 2012 11:35

skomplik napisał(a):
A czy czytaliście "Komentarz do Listu do Rzymian" Ks. dr M. Lutra?


Nie czytałem ale chętnie bym przeczytał :) czytałem natomiast o ks. Janie Wesleyu który gdy usłyszał czytany komentarz do tegoż listu przeżył swoje nawrócenie - tak z czasem z kościoła anglikańskiego wyodrębnil się Kościół ewangelicko-metodystyczny ;)
Z tego wnioskuje że list musi być mocny ;) (chociaż on jest tylko narzędziem a zadziałał tutaj Duch Święty - ale w sumie jakby nie miał "na czym" działać to kto wie jak by to było :) )


Tak? Ja z kolei czytałam,że to kontakt z pietystycznie nastawionymi braćmi morawskimi przyczynił się do jego nawrócenia. Nawet odwiedził wspólnotę z Herrnhut.
Tabita
 
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez MichałG » N kwi 15, 2012 14:06

MichałG
 
Posty: 66
Dołączył(a): So cze 18, 2011 13:03
wyznanie: sympatyk KEA
  

Re: Książki Jerzego Pilcha

Postprzez jagna » Cz kwi 19, 2012 21:44

On nie jest teologiem tylko pisarzem, więc pisanie, że "niedobrze", że jest taki czy owaki jest trochę bez sensu. Jest świetnym pisarzem i jednak sporo dla luteranizmu robi, nawet jeśli traktuje go jako tradycję - a tego w sumie nie wiem. Wystarczy, że wszyscy wiedzą, że jest ewangelikiem, to już w Polsce dużo :lol:

"Narty Ojca Świętego" są super! Tytuł oczywiście nieco przewrotny. Ogółem chodzi o to, że proboszcz z małej miejscowości, gdzie JPII jeździł w młodości na nartach, dostaje smsa z Watykanu :wink: , że JPII chce iść na emeryturę i zamieszkać w Granatowych Górach. No i zaczyna się pomysł na biznes, papieskie polędwice i takie tam.
jagna
 
Posty: 248
Dołączył(a): Wt lut 08, 2011 21:46
wyznanie: ewangelicko-augsburskie(nf)
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości