Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Jacek » Śr sie 03, 2011 19:42

Jak podalem w samym tytule- zachodzi sprzecznosc. NIE !- konserwatywny lutheranin nie moze byc nawet posadzony o lewicowosc, bo jest to sprzeczne ze zdrowym rozsadkiem i logika. Lewicowosc jest podlozem liberalizmu. Z tzw. Nowej Lewicy wywodza sie najwieksi liberalowie, czyli ci ktorzy doprowadzaja w prostej lini do upadku moralnego kosciolow. To lewica koscielna krzyczy o prawie kobiet do urzedu duchownego, slubow homo, i aborcji na zyczenie,. Ktos kiedys napisal na tej stronie, ze mozna byc konserwatywnym lutheraninem i lewicowcem ?- Oj usmialem sie z tego do rozpuku, i stwierdzilem ze dana osoba, wogole niema pojecia co mowi, zupelny brak wiadomosci, dotyczacy tego tematu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: CZY KONSERWATYWNY LUTHERANIN MOZE MIEC POGLADY LEWICOWE

Postprzez Tomasz » Śr sie 03, 2011 21:39

Przyznaję, że niechętnie odnoszę się do tematów politycznych, ale zagadnienie jest ciekawe. Najpierw należałoby zdefiniować co uważa się za "lewicowość" a co za "prawicowość". Pojęcia te często rozmywają się na różnych płaszczyznach. Dany ruch może głosić poglądy lewicowe w sferze gospodarczej a prawicowe np. w sferze kulturowej. Trudno jest znaleźć partię, która byłaby czysto "lewicowa" lub czysto "prawicowa".
Dla niektórych mocno szokującym może wydawać się fakt, że pewne idee lewicowe są jak najbardziej zgodne z duchem biblijnym . Przypomina mi się tutaj scena z przezabawnych komedii włoskich o przygodach zwariowanego proboszcza – księdza Don Camillo – w której bohater stwierdza w kazaniu, że Jezus był proletariuszem. Jest to jak najbardziej prawda. :)
Obecnie ugrupowania lewicowe głoszą często poglądy, których nie da się pogodzić z Biblią – a szczególnie w kwestiach o których wspomniał Viking. Czy to jednak całkowicie wyklucza możliwość posiadania przez Chrześcijanina poglądów lewicowych ? Nie do końca.”Lewicowy Chrześcijanin” może np. popierać lewicową politykę w sferze gospodarki i np. pomocy społecznej a być przeciwnikiem lewicowych wybryków w kwestiach kulturowych i moralnych.
Nieco starsi użytkownicy forum z pewnością pamiętają czasy PRL. Mieliśmy totalitarne państwo o ustroju socjalistycznym - głoszącym ateizm i zwalczającym wszelkie religie a z drugiej strony – bardzo konserwatywne w sferze moralnej (przynajmniej na pokaz).

Powiem tak - luteranin zawsze powinien postępować zgodnie z nakazami wiary i jeżeli tak czyni może być członkiem każdej partii. Natomiast jeżeli dana partia będzie mu narzucać poglądy z którymi pogodzić się nie może - winien z niej wystąpić.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: CZY KONSERWATYWNY LUTHERANIN MOZE MIEC POGLADY LEWICOWE

Postprzez Paweł » Cz sie 04, 2011 07:48

Jeśli zachaczymy o gospodarkę, mam jak najbardziej wolnorynkowe poglądy, prywatna własność to podstawa. Jeśli jednak pomyśle o wielkich korporacjach, mam mieszane uczucia - czyim interesom służą? Nie wiem czy nie płacimy czasem zbyt wielkiego kosztu za ich istnienie w stosunku do tego co nam faktycznie dają? Nad tym mozna się zastanowić. Jak najbardziej popieram przedsiębiorców średnich i małych, rodzinny biznes, wszelkiego rodzaju spółdzielczość - choć jasnym jest że tego typu firmy nie wyprodukują np. paliwa, czy energii. W sprawach etyczno - moralnych, wszelkie lewactwo to zło! A dlaczego? A daltego że jest przesiąknięte humanizmem, a humaniści na pierwszym miejscu stawiają człowieka a nie Boga.
Paweł
 
Posty: 733
Dołączył(a): N mar 21, 2010 12:13
Lokalizacja: Suwałki
wyznanie: ewangelicko - augsburskie
  

Re: Kwestia ekumenizmu w kościołach staroluterańskich

Postprzez Jacek » So mar 03, 2012 23:21

Nie indentyfikujcie prawicy na przykładzie Polski czy USA. Prawica w Europie Zachodniej ma inne oblicze szzcegolnie w Skandynawii. Musicie pamiętac ze lewica w swej historii nie zwsze szła pod ramię z pracobiorcami. Ja tez za młodych lat byłem lewicowcem, ale skutecznie się wyleczyłem. Ale wracając do kierunkow poglądow kosciołow, koscioly staroluteranskie na swiecie reprezentują na swiecie poglądy prawicowa lub ultraprawicowe/Wisconsin/
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Tomasz » N mar 04, 2012 00:20

Moje zadanie jest takie - kościołom nie wolno prezentować żadnych poglądów stricte politycznych - tylko Ewangelię. Tak samo i my - nie powinniśmy traktować Kościoła jak partii czy ruchu politycznego.
Avatar użytkownika
Tomasz
 
Posty: 3045
Obrazki: 67
Dołączył(a): So mar 20, 2010 23:01
Lokalizacja: Sosnowiec
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
  

Re: Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Jakub » N mar 04, 2012 07:38

W 100% zgadzam się z Tomaszem.

Kościół jeśli chodzi o politykę powinien zajmować głos tylko wtedy gdy pojawiają się problemy bioetyczne: aborcja, eutanazja czy też in vitro, lub wtedy gdy łamane są podstawowe prawa człowieka.

Natomiast nie wyobrażam sobie by Kościół dyktował, który system gospodarczy jest dobry a który zły - chyba, że dochodzi do łamania praw człowieka. A niestety gro ewangelikalnych pastorów a także rzymscy tradycjonaliści angażują się akcje mające na celu zdyskredytować gospodarkę prospołeczną. I to jest moim zdaniem niedopuszczalne. Bo owszem duchowny ma prawo do poglądów, może prezentować je w gronie prywatnych znajomych, może chodzić na wybory i oddać głos na partię która jest mu bliska, ale nie ma prawa wykorzystywać ani swego urzędu, ani Kościoła do promowania lub dyskredytowania jakiejś partii.

Wydawałoby się, że te problem głównie rzymskokatolicki i może w jakimś stopniu ewangelikalny, ale niestety już parę razy słyszałem od naszych duchownych bynajmniej nie w prywatnym gronie znajomych, komentarze polityczne.
Avatar użytkownika
Jakub
Moderator
 
Posty: 454
Dołączył(a): Wt mar 23, 2010 19:16
Lokalizacja: Gródek - LEKAW
wyznanie: Lut. Ew. Kość. AW w Czechach
  

Re: Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 09:52

Poglądy prospołeczne ?- Socjalizm, Komunizm ? Jakubie- mozna byc prawicowcem i miec prospoleczne poglady, przykladem sluze Skandynawią, gdzie partie prawicowe, muszą być prospołeczne bo inaczej przegrywają wybory. Ultra-prawicowa Kalwinska partia GPV w Holandii od przed wojny ma swych przedstawicieli w parlamencie. Na tę partię glosują w większosci, robotnicy, i farmerzy z polnocnych prostestanckich rejonow Hollandii. Luteranska Chrzescijanska Demokracja/prawica/ w Szwecji w 60 % ma poparcie pracobiorcow tzw. klasy robotniczej i rolnikow a 40 % przez wielki kapitał. Natomiast ateistyczna Socjal Demokracja /lewica/ w Szwecji ma duze poparcie kapitalu.
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Agnes » N mar 04, 2012 16:44

Jacku, cała Skandynawia to tzw. państwa opiekuńcze, czyli to co się po niemiecku nazywa SOZIALSTAAT. Absolutnie nie jest to "czysta", rasowa prawica - taka w stylu kapitalizmu Stanów Zjednoczonych.

Można być osobą wierzącą, i to konserwatywną - a jednak sprzeciwiać się leseferyzmowi, który często charakteryzuje prawicę jako taką (wymiar gospodarczy). Wolny rynek - tak, ale nie puszczony "na żywioł". Trzeba pamiętać o tych, którzy na wolnym rynku sami sobie nie poradzą!
Moja skromna osoba jest przykładem takich poglądów. :wink:

Co więcej uważam, jak już gdzieś tu pisałam, że zasadę: "każdemu według potrzeb" - wymyślił wcale nie Marks, ale Pan Bóg (II Mojż. 16, 16-18). Już nie chcę przypominać o pierwszych gminach chrześcjańskich. Według mnie Jezusowi wcale nie było po drodze z ówczesnymi "prawicowcami" ani też nie budzili Jego entuzjazmu ówcześni "kapitaliści".
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Re: Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Jacek » N mar 04, 2012 20:09

Zawsze w Szwecji głosowałem na Chadeków przeciwko ateistycznej i zboczonej Socjaldemobandzie,
Jacek
 
Posty: 3013
Dołączył(a): So sie 11, 2012 21:32
wyznanie: Lutherska Missionsprovinsen i
dyplomy: 1
  

Re: Czy konserwatywny lutheranin moze miec poglady lewicowe

Postprzez Agnes » Pn mar 05, 2012 07:39

Jacku, co innego konserwatyzm obyczajowy, a co innego konserwatyzm ekonomiczny. Chadeków szweckich trudno nazwać prawicą - jak zresztą jakąkolwiek partię w skandynawskich państwach opiekuńczych.
Trochę się orientuję w tym temacie (między innymi wokół koncepcji solidarności i sprawiedliwości społecznej, Sozialstaat oraz skutków globalizującego się kapitalizmu krążyłam w mojej magisterce i doktoracie.) [size=50]O, nawet się zrymowało :wink: [/size]
Agnes
 
Posty: 556
Dołączył(a): Pn sie 22, 2011 20:06
Lokalizacja: Kraków
wyznanie: ewangelicko-augsburskie
dyplomy: 1
  

Następna strona

Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron