Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia Wam maksymalnej wygody przy korzystaniu z naszej strony. Korzystają z nich również firmy reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies kliknij "Akceptuj", w przeciwnym wypadku wyłącz ciasteczka dla tej witryny w ustawieniach swojej przeglądarki. Akceptuj

"Męska" ortodoksja?

"Męska" ortodoksja?

Postprzez Grzegorz » Pn wrz 21, 2020 14:32

Jakiś czas temu zauważyłem, że na Facebooku większość osób lubiących stronę Konfesyjnych to mężczyźni w średnim wieku. Również na tym forum gdy popatrzymy na najbardziej aktywnych użytkowników, którzy przewinęli się przez ostatnie 10 lat, to wyraźnie dominują mężczyźni. Zastanawiam się jaka jest tego przyczyna. Czy to dlatego, że mężczyznom częściej odpowiada ortodoksyjne chrześcijaństwo, solidnie ugruntowane teologicznie? Są średnio bardziej konserwatywni od kobiet?

A może przyczyna tkwi w czym innym - mężczyźni w średnim wieku rzadko mają grupy w obrębie Kościoła, z którymi mogą się utożsamiać. Dla młodzieży są dedykowane spotkania i zjazdy młodzieżowe. W wielu parafiach funkcjonują Koła Pań, organizuje się regularnie wydarzenia skierowane do nich np. Śniadania dla Kobiet. Często szczególną uwagę zwraca się też na seniorów. Natomiast faceci w wieku 30-60 lat rzadko mają grupy dedykowane specjalnie dla nich. Nie są już młodzieżą, ale jeszcze nie są seniorami, a na spotkania Koła Pań jakoś tak dziwnie przychodzić. Stąd poszukiwanie jakiejś szczególnej grupy w Kościele.
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  

Re: "Męska" ortodoksja?

Postprzez Maciejj » Pn wrz 21, 2020 20:46

Myślę, że wszystkie powody, które podałeś, po części się na to składają.

Brak grup dla osób w średnim wieku, to rzeczywiście problem. Coraz więcej ludzi w tym wieku jest samotnych i nie należy do żadnej lokalnej społeczności. To zresztą chyba nie dotyczy szczególnie mężczyzn, bo z tego co słyszałem o kołach pań, to też są często zdominowane przez seniorki. Są też co prawda grupy otwarte dla wszystkich niezależnie od wieku i płci, jak np. godziny biblijne, i nie zapominajmy o kawie i herbacie po nabożeństwie :), ale to chyba nie wystarcza. W mojej parafii jest całkiem spora regularnie spotykająca się grupa "młodych dorosłych" obejmująca wiek ok. 20-35, choć większość jest ok. 30 - i to jest bardzo dobre i potrzebne rozwiązanie.

Natomiast nie sądzę, żeby to brak społeczności przywodził ludzi tutaj. Ta społeczność jest bardzo mała i kontakt odbywa się prawie tylko wirtualnie (choć uważam, że to świetnie, że organizujecie spotkania na żywo - ja mam tym razem za daleko, ale jak kiedyś będę bliżej, to chętnie bym przyjechał). Raczej myślę, że zarówno ortodoksyjne poglądy, jak i sama potrzeba dyskutowania nad poglądami, są bardziej typowe dla mężczyzn, podczas gdy dla kobiet ważniejsze są społeczności "w realu". Sądzę, że reprezentacja płci byłaby automatycznie bardziej zrównoważona, gdyby ta grupa była bardziej widoczna w parafiach - ale wiem, że to jest z wielu powodów trudne (niepopularne poglądy, podejrzliwość duchownych o tworzenie "Kościoła w Kościele", zwykła obojętność i brak zainteresowania parafian), więc to w żadnym wypadku nie jest krytyka pod Waszym adresem - i tak jestem pełen uznania dla Waszego zaangażowania.

Z tego co widziałem, kiedyś to forum było bardziej zróżnicowane zarówno pod względem płci, jak i wieku. Może jeszcze się uda ;)
Maciejj
 
Posty: 61
Dołączył(a): Cz cze 25, 2020 16:58
wyznanie: augsburskie
  

Re: "Męska" ortodoksja?

Postprzez Grzegorz » Pn wrz 21, 2020 20:51

potrzeba dyskutowania nad poglądami

O, to jest bardzo trafnie ujęte. Rzeczywiście, taką potrzebę widzę raczej u mężczyzn.
jestem pełen uznania dla Waszego zaangażowania

Dzięki, w wolnym czasie staramy się działać :)
Avatar użytkownika
Grzegorz
 
Posty: 1120
Dołączył(a): Śr wrz 11, 2013 20:48
Lokalizacja: Warszawa
wyznanie: KEA
  


Powrót do Rozmowy o wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

cron